Teknologji

Teknologji

Bill Gates - TerraPower

Centrali i parë bërthamor i gjeneratës së ardhshme të Amerikës

0
Bill Gates dhe pjesëmarrës të tjerë duke gërmuar me lopata në ceremoninë e fillimit të centralit me Natrium. Një buldozer dhe ekskavator janë në sfond dhe shenja TerraPower është në plan të parë. Nga Bill...
X-51A Waverider

Si funksionon mjeti hipersonik i Kinës me rrëshqitje?

0
X-51A Waverider, e paraqitur këtu në konceptin e një artisti, është një mjet testimi hipersonik i Forcave Ajrore të SHBA-së, pa ekuipazh. Grafika e Forcave Ajrore të SHBA Sistemi i ri i armëve është një...
Bitcoin

Katastrofa e kriptomonedhës: 130 miliardë dollarë zhduken me rritjen e tensioneve globale

0
Photo nga Artur Widak/NurPhoto via Getty Images SAMUEL MANGOLD-LENETT, 24 janar 2022 - TheBlaze.com - Përktheu Arben Çokaj Në 24 orët e fundit, tregu i kriptomonedhave humbi rreth 130 miliardë dollarë. Dy kriptovalutat më të njohura, Bitcoin...
Nikola Tesla

Nikola Tesla, gjeniu i shkencës që u dergj në harrim dhe mjerim në qilarin...

0
Nga Albert Vataj Më 7 janar 1943, Nikola Tesla u shua në qilarin e hotelit ‘New Yorker’ në New York, SHBA, në kushte aspak të denja për një personalitet të rëndësishëm të shkencës. Duke mos...
Elon Musk - Twitter

Elon Musk lëshon bombën në intervistën me Tucker Carlson: Qeveria amerikane kishte ‘akses të...

0
Muhammed Selim Korkutata / Anadolu Agency JOSEPH MACKINNONA, 17 prill 2023 - TheBlaze.com - Përktheu Arben Çokaj Mesazhet direkte në Twitter mund të mos kenë qenë aq private dhe të sigurta sa dikur besonin përdoruesit, veçanërisht...
Mira Murati

OpenAI dhe ChatGPT është një platformë, që merret me Inteligjencën Artificiale – e kriuar...

0
FJALA e LIRË OpenAI dhe ChatGPT është një platformë e teknologjisë së avancuar me inteligjencë artificiale (AI), është një gjuhë model komunikimi, që ka një databazë, e cila i përgjigjet pyetjeve tuaja në mënyrë interaktive,...
Satoshi Nakamoto

Kush është Krijuesi i Bitcoin, Satoshi Nakamoto? Çfarë dimë – dhe nuk dimë për...

1
Një statujë e Satoshi Nakamoto qëndron në Budapest edhe pse identiteti i krijuesit të bitcoin nuk është konfirmuar. PHOTO: JANOS KUMMER/GETTY IMAGES Në një epokë, në të cilën është e vështirë të jesh anonim, identiteti...
H2 wasserstoff tankstelle am flughafen Stuttgart

Mirupafshim, makina elektrike? Kompania gjermane revolucionon motorin me hidrogjen

0
Stacioni i mbushjes me hidrogjen në aeroportin e Shtutgartit. Mbushja në vend të karikimit: Një shpikje gjermane synon të ndihmojë makinat me hidrogjen të arrijnë një përparim. © Arnulf Hettrich/Imago Nga: Ulrike Hagen - Kreiszeitung.de, 14/02/2022...
AI - illustration

Epoka e Inteligjencës Artificiale (AI) ka filluar

0
NJË EPOKË E RE Inteligjenca artificiale është po aq revolucionare sa telefonat celularë dhe interneti. Nga Bill Gates | 21 Mars 2023 - Përktheu Arben Çokaj Gjatë jetës sime, kam parë dy demonstrime të teknologjisë, që më...
Kali i Trojës - kibernetik

Siguria Kibernetike – Një luftë Trojane ku ne fitojmë

0
Dr. Anila Mjeda, Lektore e Sigurisë Kibernetike 10 shkurt 2022 - CyberSkills.ie Përktheu Arben Çokaj Në literaturën e lashtë greke, Troja është portretizuar si një mbretëri e fuqishme e Epokës Heroike. Aftësia e Trojës për t'i...
Trump - Truth

Anti Big Tech – Së shpejti Aplikacioni më i ri i Presidentit Donald J....

0
“TRUTH Social, është platforma që do t'i bëjë ballë Tiranisë së Teknologjisë së Madhe, Big Tech, sepse ata po censurojnë zërat konsevatorë kundërshtarë të globalistëve në SHBA dhe kudo në botë. “Ne jetojmë në...
Super-torpedo

Kina zhvillon silur raketash supersonike me karburant bor

0
Paraqitja e një siluri (imazhi i ikonës) /©Getty Images nga Gernot Kramper, Stern.de, 23/09/2022 - Përktheu Arben Çokaj Fillimisht fluturon, më pas zhytet dhe të dyja me shpejtësi të lartë: super siluri i Pekinit është krijuar...