34.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

KATEGORIA

Letërsi

Njerëzimi në frigë

Milazim Zeqiraj I trishtuar zgjohesh në mëngjesë i shtangur guri, fajtorë është një ëndërr e pazakont së si urat e lirisë po shkatrrohën për të ecur deri të...

KONCEPTIMI I ÇILTËRSISË

Mehmetali REXHEPI Emire Blalli - Dërmaku: URTËSI NGA FILOZOFIA E JETËS; LENA, Prishtinë, 2024 FUNKSIONI FRENUES I URTISË Parimi i jetëgjatësisë për të mirën mes njerëzve, që...

Rruga deri të liria

Milazim Zeqiraj Një stuhi e fuqishme shtrëngatë acarin dimerorë e përplasi për shkambi në rrugën tonë deri të liria. Dielli ngrohu zemrat tona në pranëverë 99 kur qielli...

Mosmirënjohja s’ka kufi

Na vjen mirë që u pasuruan Po pse nga ne u larguan Kur ishin në varfëri Rrinin si skutha si ai muti në shi Kur kishin...

MUZG VEROR

Meti REXHEPI Sendeve pemëve lisave kodrave kulmeve ngrehinave si shenj lamtumire dita i zgjati të përhiturat hiperbola fanitej si përmasë hijesh ndoshta ishte e dëftuara e fundit e...

SKËNDER TRAGJASI PISHTAR

80 vjetori rënies. Tomorr LELO “Mjeshtë i Madh” Dr. Skënder Muçua (1904 – 1944), Dr. Yzeir Alimerko ( 1901 – 1944) dhe Zako Mezini (1917 -1944), ishin...

Liria që erdhi nga qielli

Faliminderimi për Aleancën demokratike në 75 vjetorin e saj. Bota në pritje për paqën globale nga luftat e përgjakëshme. Milazim Zeqiraj Liria e Kosovës më 12.6.1999 është...

LUANI I EPIRIT

Sabile Keçmezi-Basha LUANI I EPIRIT (Ali Pashë Tepelena) Në pikturën e zbehur nga ecejaket Në murin e suitës të hotelit “Grand Saraj” Na priti me buzëqeshje të ngrirë Si vet...

Gjithçka shkon mirë

Gjithçka shkon mirë, është paqe. Ju them paqe problemeve që paraqiten, paqe atyre sëmundjeve që shfaqen, paqe kujtimeve negative! Gjithçka shkon mirë. Gjithçka shkon mirë. Paqe. Ju...

JANINA

Sabile Keçmezi-Basha JANINA Janina nuk është grua Por asaj shumë i ngjan Është e bukur edhe sot Si një ëndërr e pa ëndërruar Janina Ka vite që nuk flet shqip Ama me...

Shkrimet e fundit