34.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

KATEGORIA

Teknologji

Centrali i parë bërthamor i gjeneratës së ardhshme të Amerikës

Bill Gates dhe pjesëmarrës të tjerë duke gërmuar me lopata në ceremoninë e fillimit të centralit me Natrium. Një buldozer dhe ekskavator janë në...

Nikola Tesla, gjeniu i shkencës që u dergj në harrim dhe mjerim në qilarin e një hoteli në New York

Nga Albert Vataj Më 7 janar 1943, Nikola Tesla u shua në qilarin e hotelit ‘New Yorker’ në New York, SHBA, në kushte aspak të...

Mira Murati në krye të ChatGPT, karriera e suksesshme e 34-vjeçares shqiptare

Nga: Euronews Albania, 18-11-2023 Shqiptarja Mira Murati është shkolluar në Kanada. Ajo është një inxhiniere mekanike dhe njihet si ndërtuesja e një makine hibride garash...

Rreziqet e AI janë reale, por të menaxhueshme

Nga Bill Gates | 11 korrik 2023 Bota ka mësuar shumë për trajtimin e problemeve të shkaktuara nga inovacionet e reja. Rreziqet e krijuara nga inteligjenca...

Kriminelët më të mëdhenj kibernetikë në internet tani po synojnë produktet Mac

Nga Fionna Agomuoh, 17 Prill 2023 - ComputerTrends.com - Përktheu Arben Çokaj Banda kriminale kibernetike LockBit, ka vendosur interesimin e saj tani ndaj produkteve të...

Elon Musk lëshon bombën në intervistën me Tucker Carlson: Qeveria amerikane kishte ‘akses të plotë’ në mesazhet private të përdoruesve të Twitter

Muhammed Selim Korkutata / Anadolu Agency JOSEPH MACKINNONA, 17 prill 2023 - TheBlaze.com - Përktheu Arben Çokaj Mesazhet direkte në Twitter mund të mos kenë qenë...

Epoka e Inteligjencës Artificiale (AI) ka filluar

NJË EPOKË E RE Inteligjenca artificiale është po aq revolucionare sa telefonat celularë dhe interneti. Nga Bill Gates | 21 Mars 2023 - Përktheu Arben Çokaj Gjatë...

CEO pas ChatGPT pranon se është “pak i frikësuar” nga krijimi i fuqishëm i AI që “do të eliminojë shumë punë aktuale”

CEO i OpenAI Sam Altman (Burimi i imazhit: pamje nga video e ABC News) LAJME CANDACE HATHAWAY, 17 mars 2023 - TheBlaze.com - Përktheu Arben Çokaj Sam...

Mira Murati – shërben si Shefe e Teknologjisë në OpenAI

Marrë nga Ajo Frymëzon - Përktheu Arben Çokaj Mira Murati është një udhëheqëse teknologjike shumë e arrirë, e cila aktualisht shërben si Shefe e Teknologjisë...

OpenAI dhe ChatGPT është një platformë, që merret me Inteligjencën Artificiale – e kriuar nga Mira Murati

FJALA e LIRË OpenAI dhe ChatGPT është një platformë e teknologjisë së avancuar me inteligjencë artificiale (AI), është një gjuhë model komunikimi, që ka një...

Shkrimet e fundit