POLITIKË

POLITIKË

Kurti me 5-sëshen perëndimore

MASHTRIMI I RADHËS: NË TAVOLINË ASOSACIONI “ME MISH DHIE”

1
Nga: Binak MAXHARRAJ /Çdo vazhdim i dialogut do të ishte i papranushëm për Kosovës, pa dënimin e terrorizmit serb në Kosovë te datës 24 shtator/ /Garda e vjetër mashtusese në dialog me Kosovën dhe Serbinë erdhi...
Vuçiq - Putin

Putin depërton në vendin evropian

0
Kontrolli i Rusisë në Evropë: sa ka ndikim despoti i Kremlinit, Vladimir Putin (70) në vendin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç (53)? /Foto: Mikhail Klimentyev/dpa NDIKIM I MADH PROPAGANDËS Nga: MARC OLIVER RÜHLE - Bild.de - 08/08/2023...
Obama Nobel Prize

Manovrat politike personale të Barack Hysen Obamës për të fituar Çmimin Nobel për Paqe...

0
“Për meritën e tij, unë mendoj se ai (Presidenti Donald J. Trump), ka bërë më shumë duke u përpjekur për të krijuar paqe midis kombeve, sesa shumica e të nominuarve të tjerë për Çmimin...
Rama - Vuçiq

Dialogu konfidencial Vuçiq-Rama

0
HORDHIK SHKODRAN Vuçiqi i tha Ramës: “Dogji brate, kako si? Më vjen keq, brate, u dogje!” “Çfarë të bëj brate? - ia kthen Rama. - Albini është agjent ruso-serb, vështirë të merret kush vesh me të… Më...
Edi Rama - konferencë

KUR NJË NGATËRRESË VAZHDON GJATË, FAJIN E KANË TË DYJA PALËT

1
Arben Çokaj Ngatërresa ose konflikti serbo-shqiptar ka filluar që në shekullin e 6-7-të. Sllavët erdhën dhe u ngulën në Iliri, dhe si të pabesë, që janë, vrit banorë autoktonë e merru gratë, fëmijët e pronat....
Russia - sanctions

Në rrugët tona qarkulluan TANKE dhe TRUPA amerikane, Kanadasë dhe Ukraina me Federatën Ruse...

0
Klajd Kapinova Presidenti rus Vladimir Putini tha se do t'u shpallte luftë të gjitha vendeve të NATO-s dhe do të bombardonte të gjitha bazat e NATO-s në Poloni, Rumani, Estoni, Letoni, Lituani dhe ndoshta edhe...
Marc Weller

Çfarë shkoi keq në dialogun e Brukselit?

0
VËSHTRIME Nga Marc Weller - 15 qershor 2023 - Koha.Net Kjo ekspertizë i analizon arsyet e bllokimit aktual të negociatave të Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë. Ajo dëshmon...
Fatos Tarifa

Amerika dhe udha pa krye e Albinit

0
Nga Fatos Tarifa - 17 qershor 2023 - Botuar në DITA Ka qenë nga fillimi një instinkt politik që më ka bërë ta shoh me dyshim, madje me shqetësim Albin Kurtin si një dukuri politike të rrezikshme për fatet...
American flag

Pro dhe anti-Amerikanizmi

0
Sa i përket politikave dhe opinioneve anti-Amerikane të cilit do politikan apo individ, përkujtoj kritikuesit e anti-Amerikanizmit, se çdo njeri që jeton në Kosovë, dhe jasht Kosovës ka të drejtë ligjore, politike, demokratike me...
Presidenti Vuçiq

Presidenti Vuçiq, Huliganët e Futbollit dhe “Shtëpia e tmerreve” të botës së krimit

0
Një gjyq i frikshëm në Serbi ka ngritur pikëpyetje në lidhje me lidhjet midis udhëheqjes së lartë të vendit dhe bandave të saj të dhunshme të drogës. Shkrimtari dhe gazetari i njohur amerikan Robert F....
Këshilli i Evropës

KUSH SI VOTOI PËR KOSOVËN NË KËSHILLIN E EVROPËS?

0
Xhelal Zejneli Komiteti i ministrave të Këshillit të Evropës, në seancën e mbajtur më 24 prill të vitit 2023 vendosi të ngrihet procedurë për shqyrtimin e kërkesës së Kosovës për t’u pranuar në këtë...
Thaci - Daçiq - Ashton

DHJETË VJET NGA MARRËVESHJA E PARË E BRUKSELIT

0
Xhelal Zejneli Më 19 prill të viti 2013, d.m.th. para dhjetë vjetëve, u nënshkrua në Bruksel ajo që u quajt Marrëveshje e parë mbi parimet e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e...