LETËRSI

LETËRSI

Milazim Zeqiraj

Njerëzimi në frigë

0
Milazim Zeqiraj I trishtuar zgjohesh në mëngjesë i shtangur guri, fajtorë është një ëndërr e pazakont së si urat e lirisë po shkatrrohën për të ecur deri të liria e vërtetë. Bota po ka zjarmi, po lëngon nga një...
Emire Bilalli-Dërmaku - Urtësia

KONCEPTIMI I ÇILTËRSISË

0
Mehmetali REXHEPI Emire Blalli - Dërmaku: URTËSI NGA FILOZOFIA E JETËS; LENA, Prishtinë, 2024 FUNKSIONI FRENUES I URTISË Parimi i jetëgjatësisë për të mirën mes njerëzve, që të jetë ajo sa më jetëgjatë varet nga kultivimi i...
Milazim Zeqiraj

Rruga deri të liria

0
Milazim Zeqiraj Një stuhi e fuqishme shtrëngatë acarin dimerorë e përplasi për shkambi në rrugën tonë deri të liria. Dielli ngrohu zemrat tona në pranëverë 99 kur qielli e toka gjëmonin deri të kënga. Rruga ishte e gjatë deri...
Leonardo Nika - me syze

Mosmirënjohja s’ka kufi

1
Na vjen mirë që u pasuruan Po pse nga ne u larguan Kur ishin në varfëri Rrinin si skutha si ai muti në shi Kur kishin nevojë iu gjëndem pranë Tani na e kthejnë kokë menjëanë Na thonin...
Mehmetali Rexhepi

MUZG VEROR

0
Meti REXHEPI Sendeve pemëve lisave kodrave kulmeve ngrehinave si shenj lamtumire dita i zgjati të përhiturat hiperbola fanitej si përmasë hijesh ndoshta ishte e dëftuara e fundit e një ndodhie t`i linte shenjat e rënies së dhimbshme ca trajta të...
Tomorr Lelo

SKËNDER TRAGJASI PISHTAR

1
80 vjetori rënies. Tomorr LELO “Mjeshtë i Madh” Dr. Skënder Muçua (1904 – 1944), Dr. Yzeir Alimerko ( 1901 – 1944) dhe Zako Mezini (1917 -1944), ishin luftëtarë antifashistë dhe bashkëpunonin me misionet anglo-amerikane të dislokuara në...
NATO - flags

Liria që erdhi nga qielli

0
Faliminderimi për Aleancën demokratike në 75 vjetorin e saj. Bota në pritje për paqën globale nga luftat e përgjakëshme. Milazim Zeqiraj Liria e Kosovës më 12.6.1999 është sukses i NATOs në 50 vjetorin e saj. Ajo në...
Ali Pashë - Tepelena

LUANI I EPIRIT

0
Sabile Keçmezi-Basha LUANI I EPIRIT (Ali Pashë Tepelena) Në pikturën e zbehur nga ecejaket Në murin e suitës të hotelit “Grand Saraj” Na priti me buzëqeshje të ngrirë Si vet malli në fytyrën prej guri Ejani këndej, na tha Këtu është bota...
Nikolin Sh. Lëmezhi - Mirë

Gjithçka shkon mirë

0
Gjithçka shkon mirë, është paqe. Ju them paqe problemeve që paraqiten, paqe atyre sëmundjeve që shfaqen, paqe kujtimeve negative! Gjithçka shkon mirë. Gjithçka shkon mirë. Paqe. Ju them paqe vështirësive. Ju them paqe streseve që ngrenë krye; paqe ju...
Sabile Basha

JANINA

0
Sabile Keçmezi-Basha JANINA Janina nuk është grua Por asaj shumë i ngjan Është e bukur edhe sot Si një ëndërr e pa ëndërruar Janina Ka vite që nuk flet shqip Ama me qerpik të lodhur Të uron mirëseardhjen Ali Pash Tepelena nga kalaja Të zgjatë...
Bekim Blaku

P R E M T I M . A . ...

0
NGA BEKIM ILAZ BLAKU Në kalldrëme të shkëlqyera E në asfalte të pluhurosura Defilojnë dhe të tillë plëngprishës Me të kaluar të zgjebosur Shpirtra të dridhur Në prag skëterre A djaj në petk të engjëjve Që presin para dere Premtohen kaltërsi E qiejve përrallorë Degdisje...
Ismail Kadare - me shqipe

Kadaresë – në ditën e hallit më të madh

0
Arben Çokaj Smirushët e ziliqarët, Thasë të mbushur me komplekse e urrejtje, Nuk e kapnin dot nivelin e tij, U kënaqën edhe kur ai vdiq, Iu vunë pas, si zagarët… Turp, uh sa turp… Thonë se edhe urgjenca nuk funksionoi atë...