33.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

KATEGORIA

Kuriozitete

Centrali i parë bërthamor i gjeneratës së ardhshme të Amerikës

Bill Gates dhe pjesëmarrës të tjerë duke gërmuar me lopata në ceremoninë e fillimit të centralit me Natrium. Një buldozer dhe ekskavator janë në...

LEKSIONE JETE NGA FRANCESCO DE SANCTIS

Përkthejunga italishtja Prof. As. Dr. Lekë Pepkolaj Francesco De Sanctis ishte kritik letrar, eseist politikan italian, ndër kritikët dhe historianët kryesorë të letërsisë italiane në...

Pula apo veja, cila ishte e para?

Lis Bukuroca Nëse veja ishte e para, kush kishte renë klloçkë? Pula është e para, si në kontekstin shkencor, ashtu dhe në atë fetar. Ndryshe nuk mund...

Shafrani i Indisë bën mrekulli, ja 20 përfitimet shëndetësore të tij

Shkruar nga SOT.COM.AL, 5 shkurt 2016 Përbërësi aktiv në shafranin e Indisë është Curcumin, i cili është përbërës që i takon familjes së Zenxhebilit, Ginger....

Nikola Tesla, gjeniu i shkencës që u dergj në harrim dhe mjerim në qilarin e një hoteli në New York

Nga Albert Vataj Më 7 janar 1943, Nikola Tesla u shua në qilarin e hotelit ‘New Yorker’ në New York, SHBA, në kushte aspak të...

Rreziqet e AI janë reale, por të menaxhueshme

Nga Bill Gates | 11 korrik 2023 Bota ka mësuar shumë për trajtimin e problemeve të shkaktuara nga inovacionet e reja. Rreziqet e krijuara nga inteligjenca...

10 llogaritë më të ndjekura në Instagram në botë

Llogaritë më të ndjekura në Instagram © Ofrohet nga PrestigeOnline Histori nga PrestigeOnline Hong Kong • 5 maj 2023 - Përktheu Arben Çokaj Nga Cristiano Ronaldo tek...

Epoka e Inteligjencës Artificiale (AI) ka filluar

NJË EPOKË E RE Inteligjenca artificiale është po aq revolucionare sa telefonat celularë dhe interneti. Nga Bill Gates | 21 Mars 2023 - Përktheu Arben Çokaj Gjatë...

Më pyesin: “Çfarë mendimi ke për Fundin e Botës?

Nadir Mura (Ja vlen për ta Ri-Thënë) Jetojme ne nje epoke ku politika eshte fitim, pushtet, mendjemadhesi, perbuzje dhe jo detyre apo sherbim per te...

Moska ka pothuajse 6000 koka bërthamore

LUFTA E UKRAINËS oe24.at - Përktheu Arben Çokaj Së bashku me SHBA-në (5,428), Rusia zotëron më shumë se 90 për qind të arsenalit bërthamor të botës,...

Shkrimet e fundit