ARTIKUJ

ARTIKUJ TË NDRYSHËM

Dilaver Goxhaj - Fredi Beleri

KOLONEL DILAVER GOXJAJ DEKLARON

0
Shënim nga Miran Kelemendi në FB: : “Pesë oficerë nga Shqipëria morëm pjesë në luftën e Kosovës, brenda territorit të Kosovës, para se të angazhohej NATO në luftë. Nga këta dy janë vra, tre jemi gjallë....

BËJNË THIRRJE PËR LARGIM NGA SHQIPËRIA…

0
Arben Çokaj Blendi Fevziu dhe Saimir Kodra (në foton lart) - dy figura të njohura të ekraneve shqiptare, që kanë bërë miliona në Shqipëri, u kanë sugjeruar fëmijëve të tyre, që të ikin nga vendi,...
Ernest Koliqi

ERNEST KOLIQI, MOTI ERDHI NË SHKUP

0
NGA KALOSH ҪELIKU Ernest Koliqi, pas sistemit komunist para se të vijë në Shkodër, Dje, erdhi: me një libër sa për sy e faqe në Shkup. Shkrimtari, dhe Ministri i Arsimit gjatë kohës të “Shqipërisë...
Konkurs në Bavari - Jemi më të mirët

Në Mynih u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe në...

0
Shkruan: Mustafë Krasniqi E diel më 14 korrik 2024, në Mynih të Gjermanisë u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe me moto “ne jemi më të mirë”, të organizuar nga Lidhja...
Jetmir Krasniqi

Jetmir Krasniqi, futbollist i dalluar dhe poliglot i vërtetë

0
Jetmir Krasniqi 29 vjeç i rritur në Nyon të Zvicrës, qysh si nxënës i ciklit fillor bie në sy me lojën e tij të bukur. Ai nga dëshira që të përparoj në këtë fushë regjistrohet...
Vucic për Srebrenicën në OKB

Kartolinë e shkurtër e primitivizmave serb në Ballkan!!!

0
Skënder MULLIQI Nuk ka shoqëri që nuk përmban një pakicë helmuese, e shumicën të shëndetshme. Sipas ndodhive dhe sjelljeve të deri sotme ndaj fqinjeve në Ballkan, Serbia ka mbetur shoqëri helmuese.Ata-serbët janë treguar racist, pak...
Ministrja e drejtësisë me mërgimtarët

Dashuria e pashterrshme e mërgimtarëve për atdhe!

0
Shkruan: Florim Zeqa, 16.07.2024 Historia e shkurtër e tri dekadave të fundit e dëshmon se askush nuk e don Kosovën më tepër sesa mërgimtarët, por askush më shumë sesa mërgimtarët nuk është shfrytëzuar dhe përbuzur...
Sherafedin Kadriu - Në kërkim të thellësive poetike

STRATEGJI TË SHUMËFISHTA TË LEXIMIT LETRAR

0
Prend Buzhala (Sherafedin Kadriu: “Në kërkim të thellësive poetike”. Vështrime letrare, SHB “Beqir Musliu”, Gjilan, 2021) Kur i lexojmë përnjëherësh të dy vëllimet kritiko-letrare të Sherafedin Kadriut, mesazhi kryesor që buron nga këto tekst-vlerësime është...
Qeveria e Kosovës - Flamuri

Disa rezultate për 25 vite të lirisë në Kosovë

0
U ndërtuan: - 155 mijë shtëpi të shkatërruara gjatë luftës 1998-1999. - 200 mijë banesa të reja. - 180 mijë shtëpi të reja. - 170 mijë biznise aktive. - 5000 fabrika të vogla dhe të mesme. - 950 pompa benzini. -...
Harta e Çamërisë

Gjenocidi mbi shqiptarët e Çamërisë, krim i pa dënuar

0
80-vjetori i gjenocidit grek në Çamëri Me rastin e 80-vjetorit të gjenocidit të shovenistëve grek kundër shqiptarëve të Çamërisë, me 27 qershor, Kuvendi i Shqipërisë mbajti një minut heshtje në nderim të viktimave, ndërsa Fondacioni...
Donald Trump - whisked off stage after shots

Donald Trump u largua nga skena pas të shtënave në tentativë për vrasje

0
PAUL SACCA, 13 korrik 2024 - TheBlaze.com - Përktheu & përgatiti Arben Çokaj Ish-presidenti Donald Trump u largua nga skena në një tubim të fushatës në Pensilvani, pasi të shtëna të dukshme u përhapën në...
Vuçiq - Putin

Ideologjia Pansllave në Evropë dhe në Ballkan

0
Skënder MULLIQI Zhvillmet në Evropë kërkojnë një mirëkuptim më të madh, të paanshem dhe efektiv.Për avansim të proceseve te stagnuara nga burokracia evropiane, pas zgjedhjeve në BE-, kërkohët që në krye të kësaj strukture të...