36.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)
The British Academy, 18 korrik 2024 - Përktheu Arben Çokaj Akademia Britanike ka zgjedhur sot 86 studiues kryesorë nga shkencat humane dhe shoqërore në anëtarësinë e saj. Nga anëtarët e rinj të zgjedhur këtë vit, 52 u zgjodhën nga 21 universitete në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe 30 anëtarë ndërkombëtarë u zgjodhën nga universitete jashtë...

P O L I T I K Ë

TË PËRZGJEDHURA

S H K R I M E T
E . F U N D I T

Poezi

Njerëzimi në frigë

Milazim Zeqiraj I trishtuar zgjohesh në mëngjesë i shtanguar guri, fajtorë është një ëndërr e...

Tregime

RRËFEN PËRGJUESI I DOSJES BLU

KRISTAQ @TURTULLI 1 Pano Vorbulla për mua ish një bashkëqytetar i...

Romane

“Unë e vrava gruan dhe fëmijët”

Dani: Jo... Ne i donim vajzat! Familjarët e saj...

NË PLAN
TË PARË

FOTO E DITËS – VAJZA SHQIPTARE

Çerçiz Loloçi: "Janë të bekuara të gjitha ato nëna të hershme dhe të reja, që rrisin fëmijët e tyre me identitetin shqiptar..."

FILOZOFI POLITIKE: Platonizmi politik i perandorit Julian

Në shqip nga Pirro Prifti Nga Aleksander Dugin @Agdchan (Shkruar ne greqisht në twitter: texnesamynas 15.8.23) Përmbledhje Ky artikull trajton realizimin e filozofisë politike të neoplatonizmit të perandorit Flavius Claudius Julian. Mbretërimi i...

ELABORATI FAMËKEQ I IVO ANDRIQIT

Xhelal Zejneli për ndarjen e Shqipërisë midis Italisë dhe Jugosllavisë, i vitit 1939 *   *   * “Marrja e Shkodrës do të kishte një rëndësi të madhe morale dhe ekonomike. Kjo do...

S H K R I M E
TË NDRYSHME

Orgjinë për Serbi të Madhe po e vazhdon edhe Aleksander Vuçiq

Skënder MULLIQI Ideja mesjetare e “botës serbe”, është ide e spastrimeve etnike. Kjo ide ka konceptin fashizoid të gllaberimit duke filluar qytet më qytet, vend...

RUGOVA: “KOSOVA KA ZOT SHTËPIE. ZYRTARËT E TIRANËS TË MOS PËRZIHEN NË PUNËT E SAJ!”

IDRIZ ZEQIRAJ Lëvizja Vetëvendosje është një organizatë heterogjene. Disa thonë se është produkt i PDK-së. Por, kjo relativizohet, ngaqë nuk e kanë -huqin- e krimit...

Z E M Ë R G J E R Ë S I A

Z E M Ë R G J E R Ë S I A Këtë mbrëmje me ty do ta shkruaj në kujtesën time, si një natë...

100 hapat gjigandë të Televizionit Diaspora

Shkruan: Florim Zeqa, 02.11.2022 Fillimi i punës së Studios së Televizionit Diaspora në Prishtinë, më kujtojë thënjen e fitueses së MISS-it të parë shqiptar, Valbona...

Figurat e uniformuara me diploma të fabrikuara!

Shkruan: Florim Zeqa, 13.02.2022 Kosova dhe Shqipëria janë dy vendet në rajonin e Ballkanit, ku më së shumti fabrikohen tituj shkencor dhe akademik me diploma...

Shqiptarët e bënë shtetin e Serbisë – pjesa e gjashtë

shkruan Fahri Xharra Gjyshi i Karagjorgje Petroviqit, udhëheqësit të Kryengritjes së parë serbe, ka qenë Shqiptar dhe se ai është quajtur Gjin Marash Këlmendi, thuhet...

K U L T U R Ë

L E T Ë R S I

S H K E N C Ë

SHKRIME NGA POLITIKA

Putini po noton në paratë tona – 900 milion Euro në ditë…

Diktatori rus Vladimir Putin - Foto: Dmitry Azarov/AP KA BËRË MILIARDA, QË NË FILLIM TË LUFTËS Nga: JULIUS BOEHM, 17.07.2022 - Bild.de - Përktheu Arben Çokaj 143 ditë luftë kundër Ukrainës – por Rusia vazhdon të gjenerojë të ardhura nga eksportet e energjisë. Sanksionet e ashpra synonin të...

Putini po noton në paratë tona – 900 milion Euro në ditë…

Diktatori rus Vladimir Putin - Foto: Dmitry Azarov/AP KA BËRË MILIARDA, QË NË FILLIM TË...

Fundi – Shpërbërja e Federatës Ruse

Rusia vazhdon traditën e saj të luftës ekspansioniste kundër Perëndimit, siç historikisht, ka qenë...

MASHTRIMI I RADHËS: NË TAVOLINË ASOSACIONI “ME MISH DHIE”

Nga: Binak MAXHARRAJ /Çdo vazhdim i dialogut do të ishte i papranushëm për Kosovës, pa...

Osmani “fshikullon” Ramën: E patolerueshme mbështetja e politikave të Serbisë!

TCH, 28/09/2022 Pak ditë pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama për gazetën austriake “Die Presse”,...

Ese

Shëndeti

S H K R I M E
NË FOKUS

LIBRI I AUTORIT FERI ARIFI, SERBIA, GREQIA, MAQEDONIA DHE SHTETET TJERA SLLAVE JANË RRENA E MADHE E HISTORISË NË ILIRIK (BALLKAN)

Shkruan: Dr. Qazim Namani, Prishtinë, 4 qershor 2022. Siç shihet, për ta shkruar këtë libër, autori Feri Arifi, ka përdorur burime të bollshme historike dhe nga shumë autorë të vendeve të ndryshme perëndimore dhe autorë të vetë këtyre shteteve. Shkrimi është shoqëruar edhe me foto, dokumente e harta që...

DHELPRA VUÇIQ DHE RRUSHI I THARTË

Nga: Binak MAXHARRAJ Policia e Kosovës sot për here te pas pas çlirimit filloi sot me patrullimin e rregullt në Veri përgjatë vijës kufitare mes...

LINDJA E PERËNDIMI – DY ANTAGONIZMA

Gani I. Mehmeti  MUSA JUPOLLI, poeti, miku e kolegu im që u deshtëm prej së largu, nga distanca Dhe HASHIM DULGER, kushëriri im, shpërngulur në Turqi në...

“I DEHURI NË KOHËN E KALLASHIT DHE DEPUTETI I POPULLIT” ME AUTOR ISMAIL LILE

Nga Ferit Hoxha Gjithmonë jam ndier i vlerësuar kur më është dhënë mundësia, që të marr pjesë në promovime librash të llojeve të ndryshme me...

Teknologji

Kuriozitete