SHKENCË

SHKENCË

Bill Gates - TerraPower

Centrali i parë bërthamor i gjeneratës së ardhshme të Amerikës

0
Bill Gates dhe pjesëmarrës të tjerë duke gërmuar me lopata në ceremoninë e fillimit të centralit me Natrium. Një buldozer dhe ekskavator janë në sfond dhe shenja TerraPower është në plan të parë. Nga Bill...
Francesco de Sanctis

LEKSIONE JETE NGA FRANCESCO DE SANCTIS

0
Përkthejunga italishtja Prof. As. Dr. Lekë Pepkolaj Francesco De Sanctis ishte kritik letrar, eseist politikan italian, ndër kritikët dhe historianët kryesorë të letërsisë italiane në shekullin e 19-të dhe disa herë Ministër Arsimi. Metoda e...
Chicken - egg - came first

Pula apo veja, cila ishte e para?

0
Lis Bukuroca Nëse veja ishte e para, kush kishte renë klloçkë? Pula është e para, si në kontekstin shkencor, ashtu dhe në atë fetar. Ndryshe nuk mund të jetë. Kur mendohet mirë, është për t’u habitur sesi...
Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë bën mrekulli, ja 20 përfitimet shëndetësore të tij

0
Shkruar nga SOT.COM.AL, 5 shkurt 2016 Përbërësi aktiv në shafranin e Indisë është Curcumin, i cili është përbërës që i takon familjes së Zenxhebilit, Ginger. Shafrani (ose Turmeriku) përdoret për më shumë se 2500 vjet...
Nikola Tesla

Nikola Tesla, gjeniu i shkencës që u dergj në harrim dhe mjerim në qilarin...

0
Nga Albert Vataj Më 7 janar 1943, Nikola Tesla u shua në qilarin e hotelit ‘New Yorker’ në New York, SHBA, në kushte aspak të denja për një personalitet të rëndësishëm të shkencës. Duke mos...
Mira Murati

Mira Murati në krye të ChatGPT, karriera e suksesshme e 34-vjeçares shqiptare

1
Nga: Euronews Albania, 18-11-2023 Shqiptarja Mira Murati është shkolluar në Kanada. Ajo është një inxhiniere mekanike dhe njihet si ndërtuesja e një makine hibride garash si projekti i saj i lartë në Kolegjin Dartmouth, sipas...
AI Concerns - article

Rreziqet e AI janë reale, por të menaxhueshme

0
Nga Bill Gates | 11 korrik 2023 Bota ka mësuar shumë për trajtimin e problemeve të shkaktuara nga inovacionet e reja. Rreziqet e krijuara nga inteligjenca artificiale mund të duken dërrmuese. Çfarë ndodh me njerëzit që...
Selena Gomez

10 llogaritë më të ndjekura në Instagram në botë

0
Llogaritë më të ndjekura në Instagram © Ofrohet nga PrestigeOnline Histori nga PrestigeOnline Hong Kong • 5 maj 2023 - Përktheu Arben Çokaj Nga Cristiano Ronaldo tek Selena Gomez, dy Kardashians dhe një Jenner, këto janë llogaritë...
Macbook Air - Macbook pro

Kriminelët më të mëdhenj kibernetikë në internet tani po synojnë produktet Mac

0
Nga Fionna Agomuoh, 17 Prill 2023 - ComputerTrends.com - Përktheu Arben Çokaj Banda kriminale kibernetike LockBit, ka vendosur interesimin e saj tani ndaj produkteve të Apple, me zhvillimin e ransomware*) të saj të parë për...
Elon Musk - Twitter

Elon Musk lëshon bombën në intervistën me Tucker Carlson: Qeveria amerikane kishte ‘akses të...

0
Muhammed Selim Korkutata / Anadolu Agency JOSEPH MACKINNONA, 17 prill 2023 - TheBlaze.com - Përktheu Arben Çokaj Mesazhet direkte në Twitter mund të mos kenë qenë aq private dhe të sigurta sa dikur besonin përdoruesit, veçanërisht...
AI - illustration

Epoka e Inteligjencës Artificiale (AI) ka filluar

0
NJË EPOKË E RE Inteligjenca artificiale është po aq revolucionare sa telefonat celularë dhe interneti. Nga Bill Gates | 21 Mars 2023 - Përktheu Arben Çokaj Gjatë jetës sime, kam parë dy demonstrime të teknologjisë, që më...
Sam Altman - ChatGPT

CEO pas ChatGPT pranon se është “pak i frikësuar” nga krijimi i fuqishëm i...

0
CEO i OpenAI Sam Altman (Burimi i imazhit: pamje nga video e ABC News) LAJME CANDACE HATHAWAY, 17 mars 2023 - TheBlaze.com - Përktheu Arben Çokaj Sam Altman, CEO i OpenAI, kompania që qëndron pas krijimit të...