Kuriozitete

Kuriozitete

Njeri në morg

Studentja ndërron jetë gjatë operacionit, por zgjohet në morg: Një engjëll më riktheu. Ja...

0
Panorama.com.al, 11 qershor 2022 Studentja e shkencave kompjuterike Graciela H. vendosi të ndajë përvojën e saj prekëse pranë vdekjes, duke përshkruar atë që i ndodhi asaj në faqen e internetit të Fondacionit të Kërkimit të...
Raketa hipersonike

Çfarë janë armët hipersonike dhe kush i disponon ato?

0
Një raketë hipersonike Tsirkon lëshohet nga fregata ruse "Admiral Gorshkov" gjatë një testimi në Detin e Bardhë (8 tetor 2020) Jeff Seldin, VOA Shumë vende kanë folur për përpjekjet e tyre për të prodhuar armë hipersonike,...
AI - illustration

Epoka e Inteligjencës Artificiale (AI) ka filluar

0
NJË EPOKË E RE Inteligjenca artificiale është po aq revolucionare sa telefonat celularë dhe interneti. Nga Bill Gates | 21 Mars 2023 - Përktheu Arben Çokaj Gjatë jetës sime, kam parë dy demonstrime të teknologjisë, që më...
Kokat bërthamore

Moska ka pothuajse 6000 koka bërthamore

0
LUFTA E UKRAINËS oe24.at - Përktheu Arben Çokaj Së bashku me SHBA-në (5,428), Rusia zotëron më shumë se 90 për qind të arsenalit bërthamor të botës, sipas librit vjetor SIPRI 2022. Kiev (Kiev) / Moskë / Vjenë....
The anti-cancer diet - foods to fight cancer

Dieta kundër kancerit: Ushqimet që parandalojnë kancerin

0
Mbroni veten nga kanceri, duke shtuar këto ushqime kundër kancerit në dietën tuaj. Nga Eric Metcalf, MPH - everydayhealth.com, 5 janar 2018 - Përktheu Arben Çokaj Rishikuar mjekësisht nga Krystal Cascetta, MD Një dietë kundër kancerit është...
Socialmedia bad before sleep

Dëshironi gjumë me cilësi më të mirë? Shmangni bërjen e këtyre 14 gjërave

0
BRIGADA E MIRË PËRMES GETTY IMAGES Një angazhim i madh social para gjumit mund të jetë tepër stimulues, duke e bërë më të vështirë të biesh në gjumë. M I R Ë Q E N I...
1 glass bier

Kufijtë drastikë të alkoolit për moshën nën 40 vjeç: Një maksimum prej dy lugë...

0
Nga: Juliane Gutmann, 18.07.2022 - FNP.de - Përktheu Arben Çokaj Më shumë se një birrë e vogël në ditë i dëmton njerëzit nën 40 vjeç Alkooli dëmton trurin dhe mëlçinë. Prandaj, autoritetet shëndetësore paralajmërojnë kundër konsumit...
Fundi i botës

Më pyesin: “Çfarë mendimi ke për Fundin e Botës?

0
Nadir Mura (Ja vlen për ta Ri-Thënë) Jetojme ne nje epoke ku politika eshte fitim, pushtet, mendjemadhesi, perbuzje dhe jo detyre apo sherbim per te tjeret. Ne nje epoke ku 70% e "lajmeve" flasin per seks,...
AI Concerns - article

Rreziqet e AI janë reale, por të menaxhueshme

0
Nga Bill Gates | 11 korrik 2023 Bota ka mësuar shumë për trajtimin e problemeve të shkaktuara nga inovacionet e reja. Rreziqet e krijuara nga inteligjenca artificiale mund të duken dërrmuese. Çfarë ndodh me njerëzit që...
Nikola Tesla

Nikola Tesla, gjeniu i shkencës që u dergj në harrim dhe mjerim në qilarin...

0
Nga Albert Vataj Më 7 janar 1943, Nikola Tesla u shua në qilarin e hotelit ‘New Yorker’ në New York, SHBA, në kushte aspak të denja për një personalitet të rëndësishëm të shkencës. Duke mos...
Gjinekologu

Nga ana mjekësore, unë e quaj perversion seksin anal dhe oral, thotë profesori (video)

0
ME INTERES: Një gjinekolog sqaron punët e seksit, pse nuk duhet bërë seks në moshën deri në 18-19 vjet, dhe pse jo seks oral?! Mund të vijë edhe kanceri nga seksi oral - thotë...
Satoshi Nakamoto

Kush është Krijuesi i Bitcoin, Satoshi Nakamoto? Çfarë dimë – dhe nuk dimë për...

1
Një statujë e Satoshi Nakamoto qëndron në Budapest edhe pse identiteti i krijuesit të bitcoin nuk është konfirmuar. PHOTO: JANOS KUMMER/GETTY IMAGES Në një epokë, në të cilën është e vështirë të jesh anonim, identiteti...