34.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

KATEGORIA

Artikuj

KOLONEL DILAVER GOXJAJ DEKLARON

Shënim nga Miran Kelemendi në FB: : “Pesë oficerë nga Shqipëria morëm pjesë në luftën e Kosovës, brenda territorit të Kosovës, para se të angazhohej NATO...

BËJNË THIRRJE PËR LARGIM NGA SHQIPËRIA…

Arben Çokaj Blendi Fevziu dhe Saimir Kodra (në foton lart) - dy figura të njohura të ekraneve shqiptare, që kanë bërë miliona në Shqipëri, u...

ERNEST KOLIQI, MOTI ERDHI NË SHKUP

NGA KALOSH ҪELIKU Ernest Koliqi, pas sistemit komunist para se të vijë në Shkodër, Dje, erdhi: me një libër sa për sy e faqe në...

Në Mynih u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe në Bavari, me moto ne jemi më të mirët

Shkruan: Mustafë Krasniqi E diel më 14 korrik 2024, në Mynih të Gjermanisë u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe me...

Jetmir Krasniqi, futbollist i dalluar dhe poliglot i vërtetë

Jetmir Krasniqi 29 vjeç i rritur në Nyon të Zvicrës, qysh si nxënës i ciklit fillor bie në sy me lojën e tij të...

Kartolinë e shkurtër e primitivizmave serb në Ballkan!!!

Skënder MULLIQI Nuk ka shoqëri që nuk përmban një pakicë helmuese, e shumicën të shëndetshme. Sipas ndodhive dhe sjelljeve të deri sotme ndaj fqinjeve në...

Dashuria e pashterrshme e mërgimtarëve për atdhe!

Shkruan: Florim Zeqa, 16.07.2024 Historia e shkurtër e tri dekadave të fundit e dëshmon se askush nuk e don Kosovën më tepër sesa mërgimtarët, por...

STRATEGJI TË SHUMËFISHTA TË LEXIMIT LETRAR

Prend Buzhala (Sherafedin Kadriu: “Në kërkim të thellësive poetike”. Vështrime letrare, SHB “Beqir Musliu”, Gjilan, 2021) Kur i lexojmë përnjëherësh të dy vëllimet kritiko-letrare të...

Disa rezultate për 25 vite të lirisë në Kosovë

U ndërtuan: - 155 mijë shtëpi të shkatërruara gjatë luftës 1998-1999. - 200 mijë banesa të reja. - 180 mijë shtëpi të reja. - 170 mijë biznise aktive. -...

Gjenocidi mbi shqiptarët e Çamërisë, krim i pa dënuar

80-vjetori i gjenocidit grek në Çamëri Me rastin e 80-vjetorit të gjenocidit të shovenistëve grek kundër shqiptarëve të Çamërisë, me 27 qershor, Kuvendi i Shqipërisë...

Shkrimet e fundit