30.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

KATEGORIA

Lajmërime

Hysen Ibrahimi, Prishtinë, 12 korrik 2024 Sot doli nga shtypi libri i titulluar “FADIL GECI FIGURË E UNITETIT KOMBËTARE” autor Hysen Ibrahimi, i motivuar nga: Origjina...

Faruk Osmani, përgjatë tri dekadave ishte aty ku e kërkonte nevoja

Të shkruash me zemër e shpirt të lënduar mbi vdekjen e papritur të një shoku dhe miku është rëndë tepër rëndë. Mbrëmë vonë mora...

Sot ka ndrrue jetë 103 vjeçari Haxhi Beqë Sylaj i Gjakovës, veteran e invalid i Luftës së Dytë Botërore

Nga Ramiz LUSHAJ Sot ka ndrrue jetë mbi 103 vjeçari Haxhi Beqë Syla nga Shishmani i Gjakovës, me banim edhe në lagjen “Dardani” (Piskot) të...

Sot doli nga shtypi libri i titulluar ”ATDHE O TOKA IME” e autorit Xelal Ferizi, Kryetar i Grupit Organizativ të demostratave të vitit 1981...

Hysen Ibrahimi, Redaktor i librit Mitrovicë, 20 qershor 2024 Sot doli nga shtypi libri i titulluar ”ATDHE O TOKA IME” e autorit dhe poetit Xhelal Ferizi....

Festimin e 25 Vjetorit të Ditës së Çlirimit, në Grykën e Shalës, më 14 Qershor 2024, nga ora 14:00

FTESË Shalë, 11 Qershor 2024 Të nderuar media, Organizata Joqeveritare ‘Vizioni Rinor i Shalës’ po organizon aktivitete për 25 Vjetorin e Ditës së Çlirimit, mbështetur nga DKRS-Lipjan,...

Zigmund Frojd – E ardhmja e një iluzioni

[ Shkarko librin në PDF } E ardhmja e një iluzioni - është e ardhmja e fesë, sipas Frojdit. Frojdi mendon sipas psiko-asnalizës së tij,...

Instituti i Historisë “Ali Hadri” – Prishtinë dhuroi 75 tituj të veprave të botuara, për shoqatën “Kosova për Sanxhakun”

Duke u bazuar në fushën dhe veprimtarinë që ka shoqata "Kosova për Sanxhakun", pas kërkesës së kreut të shoqatës për t'i përkrahur aktivistët, studiuesit...

Juria e gjen Trumpin fajtor për të gjitha akuzat në gjyqin penal të Nju Jorkut

CANDACE HATHAWAY, 30.05.2024 - Blaze media - Përktheu Arben Çokaj Juria merr vendim në ditën e dytë të shqyrtimit. Ish-presidenti Donald Trump u shpall fajtor për...

Prof. Bedri Tahiri, KRYEMINITËR I RI I REPUBLIKËS SË ÇAMËRISË

Këshilli për Emërime i Republikës së Çamërisë, në prani të Presidentit të Republikës së Çamërisë, z. ALI ALIU, njëzëri emëron, Prof. Bedri Tahirin, Kryeministër...

Doli libri i ri: “Dritë dhe hije historike në New York” me autor studiuesin dhe publiçistin Klajd Kpinova, New York, 2024

Tomë Mrijaj Sërisht autori shqiptaro amerikanë Klajd Kapinova, paraqitet para lexuesit mbarëshqiptarë me një vepër tjetër interesante, me librin e ri: “Dritë dhe hije historike...

Shkrimet e fundit