HISTORI

HISTORI

Ernest Koliqi

ERNEST KOLIQI, MOTI ERDHI NË SHKUP

0
NGA KALOSH ҪELIKU Ernest Koliqi, pas sistemit komunist para se të vijë në Shkodër, Dje, erdhi: me një libër sa për sy e faqe në Shkup. Shkrimtari, dhe Ministri i Arsimit gjatë kohës të “Shqipërisë...
Harta e Çamërisë

Gjenocidi mbi shqiptarët e Çamërisë, krim i pa dënuar

0
80-vjetori i gjenocidit grek në Çamëri Me rastin e 80-vjetorit të gjenocidit të shovenistëve grek kundër shqiptarëve të Çamërisë, me 27 qershor, Kuvendi i Shqipërisë mbajti një minut heshtje në nderim të viktimave, ndërsa Fondacioni...

Angazhimi intelektual modern i Ismail Kadaresë për Çamërinë

0
Dorian Koçi Në vitin 2016 pata kënaqësinë që Prof Xhufi të më ftonte për të qenë bashkëautor në shkrimin e librit “Çamëria vështrim historik dhe identitar”, një punim i drejtuar nga Prof. Pëllumb Xhufi, e...
Vendi ku At Shtjefën Gjeçovi hapi shkollën shqipe

At’ Shtjefën Gjeçovi radhitet në plejadën e atdhetareve të shquar, që vepruan në arsimimin...

0
(Një reflektim ne 150 vjetorin e lindjes se at’ Shtjefën Gjeçovit) Shkruan: Lekë Mrijaj Siç e kanë potencuar edhe shume njohës studimor, shkrimtar dhe intelektual te profilit të lart shkencor ,letrar dhe arsimor se krahas shumë...
2 korrik 1990 - Deklarata e pavarësisë së Kosovës

Organizatat konrtibuese për çlirimin e Kosovës në periudhën 1945-1999

0
Prej se u fitua liria me 1999, shfaqen shumë aktivist politik, analist, politikanë, dhe individë, çë ia atribuojnë meritat për liri organizatave të ndryshme politike në Kosovë dhe jasht Kosovës. Besoj se organizatat më...
Arsllan Buçan - Senica

Gjenocidi në Bihor dhe qëndresa e heroinës Emina Buçanit!

0
Arsllan Buçan dhe Senica gjat luftës së dytë botërore Ismet Azizi: Në rajonin e Bihorit në janar të vitit 1943 ndodhi shfarrosje, dëbim e spastrimit etnik kryer nga njësitë çetnike nën udhëheqjen e Pavel Gjurishiqit,...
Rudolf Marku - Jetona Koçibeli

“Shqipëria nuk e ka vlerësuar Ismail Kadarenë”, Rudolf Marku: Kemi komplekse inferioriteti, ja kush...

0
TCH, 06/07/2024 Shkrimtari i mirënjohur Rudolf Marku në një lidhje live për “Artkand”, me Jetona Koçibellin, në një episod kushtuar shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare, që u nda nga jeta më 1 korrik,...
Hajro Ulqinaku - Riza Harapi Shurdha

IKONA E FOTOGRAFISË SË ULQINIT

0
Hajro Ulqinaku, Riza Harapi-Shurdha, Botoi: BKSHMZ, Ulqin, 2022 Çdo botim qe ka të bëjë me Ulqinin dhe popullsinë e tij,  janë me interes për lexuesit e pasionuar, sepse plotësojnë gamën e gjerë të botimeve për...

ZHVILLIMET KULTURORE – HISTORIKE TE SHQIPTARËT NË MAQEDONI GJATË SHEKUJVE XIX – XX NË...

0
(Parathënie) Prof. dr. Skënder Asani Në vitin 2021, Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Republikës së Maqedonisë së Veriut, rifilloi me financimin e projekteve afatgjata hulumtuese – shkencore të instituteve shkencore publike. Kështu, në mesin e...
2-korriku 1990 - Kosovë

DEKLARATA KUSHTETUESE E 2 KORRIKUT E VITIT 1990, DATË QË SHËNOI FILLIMIN E EPOKËS...

0
Prof. Dr. Sadri Rexhepi Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut e vitit 1990 ishte një ngjarje e madhe historike për popullin e Kosovës, e cila ngjarje tashmë ka hyrë në analet e historisë. Deklarata Kushtetuese e...
2-korriku 1990 - Kosovë

2 Korriku 1990 – ngjarje e rëndësishme historike për Kosovën

0
Zymer Mehani Hyrje (Delegatët e Kuvendit të Kosovës) Më 2 korrik 1990, në një ditë të nxehtë vere, historia e Kosovës u ngjyros me ngjarje që do të mbeteshin të gdhendura në kujtesën kolektive të popullit shqiptar....
Kadare - Hoxha

Ismail Kadare (1935-2024) kobure e flaktë në duart e diktatorit Enver Hoxha

0
Sa jetë kanë shkue dam për faj të regjimit dhe idhullit te tij diktatorit Enver Hoxha në kohën e komunizmit të zi. Ai ka qenë deshmtarë në gjyqe dhe me propagandën e tij ia...