KULTURË

KULTURË

Ernest Koliqi

ERNEST KOLIQI, MOTI ERDHI NË SHKUP

0
NGA KALOSH ҪELIKU Ernest Koliqi, pas sistemit komunist para se të vijë në Shkodër, Dje, erdhi: me një libër sa për sy e faqe në Shkup. Shkrimtari, dhe Ministri i Arsimit gjatë kohës të “Shqipërisë...
Konkurs në Bavari - Jemi më të mirët

Në Mynih u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe në...

0
Shkruan: Mustafë Krasniqi E diel më 14 korrik 2024, në Mynih të Gjermanisë u mbajt konkursi i diturisë 2024 me nxënësit e shkollës shqipe me moto “ne jemi më të mirë”, të organizuar nga Lidhja...
Vendi ku At Shtjefën Gjeçovi hapi shkollën shqipe

At’ Shtjefën Gjeçovi radhitet në plejadën e atdhetareve të shquar, që vepruan në arsimimin...

0
(Një reflektim ne 150 vjetorin e lindjes se at’ Shtjefën Gjeçovit) Shkruan: Lekë Mrijaj Siç e kanë potencuar edhe shume njohës studimor, shkrimtar dhe intelektual te profilit të lart shkencor ,letrar dhe arsimor se krahas shumë...
Rudolf Marku - Jetona Koçibeli

“Shqipëria nuk e ka vlerësuar Ismail Kadarenë”, Rudolf Marku: Kemi komplekse inferioriteti, ja kush...

0
TCH, 06/07/2024 Shkrimtari i mirënjohur Rudolf Marku në një lidhje live për “Artkand”, me Jetona Koçibellin, në një episod kushtuar shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare, që u nda nga jeta më 1 korrik,...
Hajro Ulqinaku - Riza Harapi Shurdha

IKONA E FOTOGRAFISË SË ULQINIT

0
Hajro Ulqinaku, Riza Harapi-Shurdha, Botoi: BKSHMZ, Ulqin, 2022 Çdo botim qe ka të bëjë me Ulqinin dhe popullsinë e tij,  janë me interes për lexuesit e pasionuar, sepse plotësojnë gamën e gjerë të botimeve për...
Bienale - Arte - 2024

KORNIZË PËR NJË PORTRET

0
PIKTURA “GJETHE ARI” E VLORA GASHIT, NË EDICIONIN E 15-të TË ARTIT BASHKËKOHOR NË VENEDIK TË ITALISË “Çdo vepër është një pjesë e shpirtit tim, një tregim i treguar përmes syve të një krijueseje të...
Ismail Kadare

Sot gazetat për Ismail Kadarenë

0
Lis Bukuroca Blog Télérama, Francë: "Autori i një vepre monumentale nën tiraninë komuniste të Enver Hoxhës. Ismaïl Kadaré ishte një etnograf sarkastik, romancier që alternonte groteskun dhe epikën. Ja tri arsye pse duhet rilexuar Kadarenë? 1....
Ismail Kadare

Translation Review: NJË INTERVISTË ME ISMAIL KADARE

0
Nga Gjekë Marinaj, PhD Përktheu në shqip, Arben Çokaj Sot, bota letrare vajton humbjen e një prej autorëve të saj më të shquar. Sot, Shqipëria vajton ndarjen nga jeta të shkrimtarit që e vendosi kaq dukshëm...
Kadare - Hoxha

Ismail Kadare (1935-2024) kobure e flaktë në duart e diktatorit Enver Hoxha

0
Sa jetë kanë shkue dam për faj të regjimit dhe idhullit te tij diktatorit Enver Hoxha në kohën e komunizmit të zi. Ai ka qenë deshmtarë në gjyqe dhe me propagandën e tij ia...
Ismail Kadare - portret nga Gazmend Freitag, 2014

RREZE DRITE NË DITËT E ERRËTA TË REGJIMEVE DIKTATORIALE

0
Me rastin e vajtjes në pavdekësi të patriarkut të letrave ISMAIL KADARE Xhelal Zejneli Zëri universal kundër totalitarizmit, Shekspiri i kohës moderne, Markezi i Evropës, misionari që nuk rreshti së kërkuari shtigjet që e lidhin botën...
Hivzi Muharremi

ARTET PAMORE – VOKACIONI ARTISTIK-PIKTURAL E MUZIKOR I ARTISTIT

0
Foto: Prof. Dr. Hivzi Muharremi Prof. Dr. Hivzi MUHARREMI Me rastin e ekspozitës personale të piktorit Nikollë Nikprelaj e cila kohë më parë eshtë hapur në Galerinë e Arteve në Pejë. Kjo ekspozitë pason pas një...
Dussi Sadriji

ESTETIKË E BUKUR DHE BUKURI E RRALLË

0
(Korniza e një portreti - Dussi Sadriji, piktor akademik) (Spreitenbach (AG), 21 qershor 2024. Me rastin e hapjes së ekspozitës kolektive të Dussi Sadrijit, Thomas Velti dhe Yvonne Wilken) I. Dussi Sadriji, s’bashku me Thomas...