ME GUSHËN FOSFORIKE E FLLADIKE

0
363
Sali Leka

Poezi lirike erotike eposike

Nga libri “Esmeralda e Dilona në Everest arrin jehona”.

Libër i shkruar dhe i paraqitur për botim në vitin 1987, por nuk e botuan censuristët e sharlatanistët e katrahurës dhe diktaturës komuniste marksiste.

Sali Leka

Këndoj e nuk ndaloj, shikoj e dëgjoj.
Të tëra fjalët e frazat i kuptoj i predikoj.
Me vullnet Dilona me flet e më thërret.
Trego o poet, a e din të madhin sekret e isharet?
A e gjen veftin e të mirin dertë marifet?
Çfarë kam në gjoksin tim me blerim e shkëlqim?
A kam dy arra, apo janë dy molla?
A janë dy pjeshka, apo kam dy qershia?
As i mbolla askujt nuk ia mora.
Kanë celur si vjollca, mimoza e dafina.
Mbi kërthizën sherdelike e pjalmike.
Me gushën fosforike e flladike.
Fol o poet si quhen, sa çmohen, sa duhen.
I mbuloj, i rehatoj ditën me diell.
I zbuloj, i freskoj natën me yje në qiell.
I kam përjetë me dashuri të vërtetë.
Kur tw duash shikoj e mikloi edhe ti!
Kur të dua unë do i shijojmë të dy!
Jam Dilona 22 vjeçare sherlie e qytetare.
E ndjeshme e shkathët, ojnalie e lozonjare.
Si flutura, gjeraqina e skifterina me fletë.
Edhe unë I fola Dilonës me këngë e poezi.
Ti dilona je e do të jesh burim lezeti.
Sekretin e isharetin e din poeti.
Ato që I mbulon në gjoksin nektarik aromatik.
Janë dy sisa e dy gji.
Unë do ti shijoj e ledhatoj bashkë me ty!
Me shumë admirim e betim ilminik iradimik.
Cdo minut,faqe më faqe e sy më sy.
Unë për ty nuk kursehem mallëngjehem e përmallohem.
Do të mbroj 200 e 20 vite nga cdo rrezik.
Fort punoj, të lehtësoj e të garantoj si besnik aderik.
Vital viganik solid kreshnik.
Me ty Dilona dashurohem e do të vitalizohem
Jo tani që je 22,por kur të jesh 27 vjeçare.
Kur të bëhesh guximtare sedelie e krenare.
Mbi 200 milion femra filipine, indoneziane e indiane.
Edhe beduine, birmanie, egjiptiane e tuniziane.
Do të dashuroj Dilona shum do të dashuroj.
Kur të bëhesh 27 vjeçare e larta dijetare.
Pesë vite sekrete e marifete do të tregoj.
Dashuria me sekret, lezet e kimet.
Të mbush me aftësi forc e vitalitet.
Edhe jet gjatësi me kënaqesi e kijafet.
Dua të jesh edhe mbi femrat kamboxhiane, e abisiniane.
Unë kam shumë avaze, por i kam të mira, të dobishme.
Jam me shumë naze, por i kam të vlefshme e të mahnitshme.
Mua më dashuron edhe Esmeralda 17 vjeçare.
Unë e falenderoj këndoj e vallëzoj ashiqare.
Me dëshirat e ndjenjat intime të zemrave tona.
Esmeralda e Dilona në Everest arrin jehona.

Sali Leka cel: 0683855304

Shënim ekskluziv me fragmente prozaike.

1987-2022, 35 vjetori i paharruar i censurimit të librit të admiruar i titulluar “Esmeralda e Dilona në Everest arrin jehona”. Libri me poezi të mrekullueshme lirike-erotike, brilante metaforike, shumë të dobishme për jetën njerëzore, por nuk i botuan i mbyllën i fshehën i vodhën kusaristët dhe zuzaristët e ktrahurës dhe mënzyrës macabre mizore që ishin strehuar në muzgun e skëterrit komunist antihumanist, anti demokratik.

Akoma dhe sot këta munafikistë dhe monsrtuozistë kautik rrakitik e urrejnë letërsinë moderniste iluministe me tregime të vërteta të sahijshme te larmishme dhe poezi të shkëlqyeshme të mahnitshme.

Unë kam akoma poezi dhe episde për të publikuar. As jam dëshpëruar që i kanë vjedhur kusarët e qelbëzuar i kanë fshehur në hauret dhe bodrumet e kalbura të komunizmit.

Kisha dhe kam shumë tregime dhe poezi. Kam dhe për të vjedhur hajdutët, zgërdhecët dhe zuzarët e ngecur mizoristë komunistë të shtrembëruar dhe nuk duan me u drejtuar.

Tiranë, Janar 2022

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.