Kosova nuk mund të bëjë kompromise të tjera, as nëse jipet çmimi Nobel që kur të na shkatërrohet vendi s’na duhet asgjë!

2
163
Blerim Shala

Arif Ejupi

Kosova ka bërë kompromise nga më të dhimbshmet .Ajo është tkurrur në të gjitha anët . Kufinjët me Malin e Zi, kanë qenë në Çakorr, të pranuar zyrtarisht edhe nga vetë Komisioneri jugosllav Millovan Gjillas.

Trysnia e vazhdueshme me vënie kushtesh i përpiu mbi 8mijë hektarë tokë prej mileniumeve të shqiptarëve, që iu kaluan në pronësi Malit të Zi, me një sasi bukur të mirë të burimeve ujore.

Një Mitrovicë e vetme e shekujve u nda në dysh . Komunat e Kosovës të banura me kolonë serbë u shndërruan në vatra baroti.
Kriminelë ordinerë serbë që vranë e masakruam burra,gra e fëmijë shqiptarë në Kosovë, bënë strofuj në Mitrovicën e ndarë , tashuqujturen si Mitrovica e Veriut. Në këtë pjesë u tuban të gjithë kriminelët serbë të ish-Jugosllavisë.

Shtëpitë e shqiptareve të mbetura bosh pas përndjekjes dhe vrasjes së të tyre nga policë e paramilitarë serbë u mbushën me lugetër dhe kriminelë që këtë pjesë prgjatë 25- viteve po e mbajnë në ankth dhe tension.

Banditizmin e këtyre grupeve e provuan edhe forcat paqëruetse të kontingjentit ushtarak të Italisë dhe Hungarisë.

Manastiret dikur shqiptare të rujtura me fanatizëm nga vetë ata iu kthyen atyre bumerag. Aty krimineli Radojçiq u strehua dhe bëri projektin për sulme terroriste ndaj Poicisë së Kosovës, ku u vra në detyrë rreshteri Afrim Bunjaku.

Në vend që të merren masa konkrete ndaj Serbisë,papë Bashkësia Ndërkombëtare, nisën kushtëzime ndaj Kosovës,si kusht për pranim në Këshillin e Evropës.

Këmbëngulej që Manastiri i Deçanit të njihet si pronë e Kishës Ortodokëse serbe, pa u thënë që në këtë Manastir në të gjitha periudhat janë torturuar dhe vrarë me qindra shqiptarë.

Po supozojmë se Manastiri nuk është shqipitar, por toka ku gjendet ai është njëqind përqind e shqiptarëve.

Pse askujt prej ndërkombëtarëve nuk i shkon mendja me dhënë urdhër për rrënimin e Kishës Politike Ortodokse, të ndërtuar në hapsirat e Universitetit të Kosovës në Prishtinë, nga kryekasapi i Ballkanit, Sllobodan Millosheviq?!..

Nëse ajo do të lëshojë rrënjë dhe nesër do të ndodhë një Banjska e Dytë, kush do të jetë përgjegjësi?.

Ndërtimi i saj brenda hapësirave të Universitetit të Prishtinës, ishte një nga provokimet më të rënda që krimineli serb Millosheviq u bëri shqiptarëve.

Pse nuk kërkohet Asociacion me kompetenca për boshnjakët myslimanë në Pazarin e Ri, për hungarezët në Vojvodinë e pakicat tjera në Serbi.

Çmimi Nobël në kurriz të shqiptarëve i varros për së gjalli si zonjën Osmani ashtu edhe Zotin Kurti.

Ata besojmë se do të ndihen të fyer me një propozim si ky. Të gjithë duhet ta kuptojnë që Kosova është larë në gjak dhe mbush me varre nga Serbia.

Shqiptarët të prekur deri në asht nga krimi serbë janë të lodhur nga eksperimentimi me ta. Ata ende s’dinë se ku i kanë eshtërat e më të dashurve të tyre.

Serbët e Kosovës edhe nëse shqiptarët i mbajnë në pëllëmbë dore ata prapseprapë do të jenë të pakënaqur.
Serbia që ka pjellë klyshër Karpatesh në shtratin e tyre, përveç që synon Kosovën , synon edhe Durrësin me Detin Adriatik, sikur dikur udhëheqësit e tyre shpellarë të Mesjetës.

Kosova është një kafshatë e vogël . Nuk është as Kina e as India me u krijua brenda saj Mini Shtete sikurse Republika Serbska, kancer brenda Bosnjës dhe Hercegovinës.

Edhe pse kriminelët serbë të këtyre hapësirave të ndihmuar nga Serbia, kanë mbushur hektarë me varre në Srebrenicë,në vend të kërkimfaljes ua nxinë çdo ditë jetën myslimanve boshnjakë.

Me kroatët këndohet tjetër këngë. Ata me një aksion të ngjashëm me atë Oluja -II-, mund t’i fusin serbët në rrugë dhiare, që shpëtimin mund ta gjejnë vetëm në Serbi.

Këto akrobacione politike dhe kjo lojë me Kosovën ,sikur çon në dyshimin që ka tendenca nga disa vendeve evropiane që Lufta në mes Rusisë e Ukrainës të bartet në Ballkan.

Kosova nuk mund të bëjë kompromise të tjera, as nëse jipet çmimi Nobel që kur të na shkatërrohet vendi s’na duhet asgjë!

2 KOMENTE

  1. Kosova nuk e ka bere asnje kompromis, veç ti po trillon.
    Kosova në raport me Serbine qe eshte e perkrahur 100% nga Rusia, nuk mundet me bo asnje kompromis.
    Rusia dhe Serbia e pushtojne Kosoven dhe Shqiperine per 15 minuta.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.