Mira Murati në krye të ChatGPT, karriera e suksesshme e 34-vjeçares shqiptare

1
350
Mira Murati

Nga: Euronews Albania, 18-11-2023

Shqiptarja Mira Murati është shkolluar në Kanada. Ajo është një inxhiniere mekanike dhe njihet si ndërtuesja e një makine hibride garash si projekti i saj i lartë në Kolegjin Dartmouth, sipas New York Times.

Murati filloi karrierën e saj si praktikante në Goldman Sachs dhe më pas kaloi në Zodiac Aerospace. Pas punës në Zodiac Aerospace, Murati kaloi te Tesla për tre vite, duke punuar në Model X.

Pasi iu bashkua OpenAI në 2018 si zv. presidente e AI dhe partneriteteve, 34-vjeçarja u promovua në postin e zv. Presidentit të Lartë të Kërkimit, Produktit dhe Partneriteteve në vitin 2020. Më vonë ajo mori detyrën si Kryeshefe e Teknologjisë (CTO) e OpenAI në 2022.

Në OpenAI, Murati shërbeu gjithashtu në ekipet drejtuese që punuan në zhvillimin e ChatGPT, Dall-E dhe Codex, dhe disa nga chatbot-et e tjera të avancuara dhe novatore që gjenerojnë tekst natyral dhe koherent, bazuar në të dhënat e ueb-it.

E themeluar në vitin 2015, OpenAI është një kompani kërkimore dhe vendosjeje e mbështetur nga AI. Kompania synon kryesisht të sigurojë që inteligjenca e përgjithshme artificiale të jetë e dobishme për të gjithë.

LEXONI GJITHASHTU:
Shkarkohet drejtori i ChatGPT, postin e tij e merr Mira Murati
Detyra shtëpie me ChatGPT, mësuesit: Po shkatërrohet mendimi kreativ i fëmijëve

1 KOMENT

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.