Si funksionon mjeti hipersonik i Kinës me rrëshqitje?

0
942
X-51A Waverider

X-51A Waverider, e paraqitur këtu në konceptin e një artisti, është një mjet testimi hipersonik i Forcave Ajrore të SHBA-së, pa ekuipazh. Grafika e Forcave Ajrore të SHBA

Sistemi i ri i armëve është një rezultat i teknologjive hapësinore.

Nga Mark Zastrow | Astronomy.com, 4 nëntor 2021Përktheu Arben Çokaj

Muajin e kaluar, komuniteti global i sigurisë u trondit nga një raport se Kina kishte testuar dy herë armë hipersonike gjatë verës. Sipas raportimit të Financial Times, ky sistem armësh përbëhet nga dy pjesë: një sistem bombardimi orbital i pjesshëm (FOBS) dhe një mjet me rrëshqitje hipersonike (HGV).

As FOBS dhe as HGV nuk janë të reja – por kombinimi i të dyjave është. Shumë njerëz në komunitetin e mbrojtjes i kanë krahasuar testet e raketave hipersonike kineze me lëshimin e Sputnik në 1957, një moment kur BRSS shfaqi një epërsi teknologjike, që e mahniti SHBA-në.

Ajo që pamë ishte një ngjarje shumë domethënëse, e një testimi të një sistemi të armëve hipersonike. Dhe është shumë shqetësuese,” tha gjenerali Mark Milley, kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit, në një intervistë për Televizionin Bloomberg. “Nuk e di nëse është një moment Sputnik, por mendoj se është shumë afër kësaj. Ajo ka gjithë vëmendjen tonë.”

Raporti nxiti shqetësimet në lidhje me përshpejtimin e garës së armëve hipersonike midis SHBA-së, Kinës dhe Rusisë. Por ai gjithashtu thekson marrëdhënien e vazhdueshme – dhe nganjëherë, të pakëndshme – midis sistemeve ushtarake dhe fluturimeve në hapësirë.

Çfarë është një sistem bombardimi orbital i pjesshëm?

FOBS është sistemi i vendosjes së raketave me shpejtësi më të lartë, që ekziston aktualisht.

Në përgjithësi, raketat më të ngadalta janë raketat e lundrimit, të cilat në thelb janë avionë drone. Edhe pse fillimisht ata mund të ngasin një përforcues rakete të lëshuar nga toka ose një nëndetëse, ata vazhdojnë të lundrojnë nëpër atmosferë si një aeroplan me motor jet.

Ndërkaq, raketat balistike janë në thelb raketa suborbitale, që veprojnë mbi parimin se ajo që shkon lart duhet të zbresë. Kur lëshohen, ata mund të ngjiten në lartësi deri në 1200 milje (2000 kilometra) – shumë më të larta se satelitët ose stacionet hapësinore në orbitën e ulët të Tokës. Ata gjithashtu mund të arrijnë shpejtësi deri në disa milje në sekondë përpara se të rihyjnë në atmosferë. Megjithatë, natyra e tyre balistike gjithashtu i bën trajektoret e tyre të parashikueshme, dhe për këtë arsye të prekshme ndaj sistemeve të mbrojtjes raketore.

Në të kundërt, në një sistem bombardimi orbital të pjesshëm, raketa arrin orbitë të ulët të Tokës, e cila kërkon më shumë energji sesa një raketë balistike. Por përpara se të përfundojë një orbitë të plotë, një raketë FOBS del nga orbita, duke u kthyer dhe duke kryer një djegie retrograde të motorit. Kjo e lejon atë të ngadalësohet në mënyrë, që trajektorja e tij të kryqëzohet me objektivin e tij në tokë.

X43A test flightNASA X-43A ishte një avion eksperimental hipersonik. Pasi u hodh nga një avion, ajo përdori një raketë përforcuese për të arritur shpejtësi hipersonike dhe më pas u nda nga raketa, duke fluturuar lirshëm vetë. /NASA

Koncepti FOBS u zhvillua fillimisht nga Bashkimi Sovjetik, pjesërisht për të anashkaluar marrëveshjet ndërkombëtare, që parandalojnë vendosjen e armëve të shkatërrimit në masë në orbitën e Tokës. Një sistem i pjesshëm i bombardimeve orbitale, pohoi Moska, nuk ishte i ndaluar nga ato marrëveshje.

Aftësia për të goditur nga orbita e ulët e Tokës ka disa përparësi. Duke qëndruar relativisht ulët, duke mos u ngjitur kurrë mbi 150 milje (240 km) ose më shumë, ata mbeten nën vijën e shikimit të radarit të projektuar për të kapur raketa balistike me hark. Trajektoret orbitale gjithashtu i lejojnë ushtarakët të godasin nga drejtime të papritura. Për shembull, FOBS i Bashkimit Sovjetik u dha raketave aftësinë për t’iu shmangur sistemeve të mundshme të raketave anti-balistike amerikane në Alaskë. Si? Duke u nisur në një orbitë që fluturon mbi Polin e Jugut, duke mbyllur SHBA-në nga poshtë.

Megjithatë, FOBS i Bashkimit Sovjetik ishte jetëshkurtër. Pasi u vendos në vitin 1969, ai u ndalua në mënyrë eksplicite në traktatin SALT II të vitit 1979, të cilin të dy vendet e respektuan (megjithëse Senati i SHBA-së nuk e ratifikoi kurrë). Megjithatë, deri në atë pikë, raketat balistike të lëshuara nga nëndetëset e BRSS mund të plotësojnë rolin e FOBS.

Me kalimin e kohës, nevoja e Bashkimit Sovjetik për FOBS u zbeh, veçanërisht sepse SHBA-ja nuk kishte vendosur kurrë sistemet e gjera të raketave anti-balistike, që Moska kishte parashikuar. Gjithashtu, përmirësimet në teknologjinë e radarëve të SHBA-së nënkuptonin që lëshimet e FOBS nuk do të kalonin më plotësisht të pazbuluar (megjithëse gjurmimi i tyre mbetet ende një sfidë). Si përfundim, FOBS i BRSS nuk ishte kurrë shumë i saktë, me një gabim mesatar prej mbi 3 milje (5 km).

Pra, çfarë ka ndryshuar dhe pse Kina është e interesuar për FOBS?

Së pari, SHBA-ja investoi seriozisht në sistemet e mbrojtjes nga raketat, pasi u tërhoq nga Traktati i Raketave Anti-Balistike të vitit 1972 në 2002. Në shpalljen e lëvizjes më 13 dhjetor 2001, presidenti i atëhershëm George W. Bush tha se sulmet e 11 shtatorit rreth dy muaj më parë, kishin demonstruar nevojën e SHBA-së për t’u mbrojtur kundërsulmeve të ardhshme me raketa terroriste ose të shtetit mashtrues“. Grupi rezultues i sistemeve të mbrojtjes raketore përfshin sistemin e Mbrojtjes së Mesme në Tokë, i vendosur në Alaskë dhe Kaliforni, për të ndaluar raketat balistike që vijnë mbi Polin e Veriut.

Së dyti, çiftimi i Kinës i një automjeti me rrëshqitje hipersonike me një FOBS, për të dhënë kokën e luftës, përfaqëson një përmirësim serioz të FOBS, duke përmirësuar potencialisht saktësinë – dhe paparashikueshmërinë e tij.

Çfarë është një mjet me rrëshqitje hipersonike dhe si krahasohet me anijen kozmike?

Termi “hipersonik” do të thotë fluturim me një shpejtësi më të madhe se pesë herë shpejtësia e zërit, ose 5 Mach (3,800 mph ose 6,100 km/h). Në regjimin hipersonik të fluturimit, shfaqet një grup i ri konsideratash inxhinierike, me të cilat anija supersonike nuk ka nevojë të merret me të. Këto përfshijnë ngrohjen me fërkim dhe menaxhimin e valëve goditëse të prodhuara nga anija. Dhe për automjetet hipersonike, valët goditëse ndodhin shumë më afër anijes, sesa për sistemet supersonike.

Lloje të ndryshme anijesh mund të operojnë në regjimin hipersonik – për shembull, një raketë lundrimi hipersonike përdor një ramjet1, për të fluturuar nëpër atmosferën e sipërme. Por automjetet me rrëshqitje hipersonike shkojnë në orbitë me përforcues konvencional, pastaj deorbitojnë dhe rrëshqasin nëpër atmosferë, për të arritur objektivat e tyre.

Në thelb, HGV-të janë anije kozmike. Ata janë tepër të ngjashëm me avionët hapësinorë të lëshuar me raketa si X-37B i Forcave Ajrore, i cili niset në orbitë, rihyn në atmosferë dhe rrëshqet për të bërë një ulje të saktë në një pistë. Kina testoi gjithashtu një aeroplan hapësinor orbital të ngjashëm për herë të parë në shtator 2020. “[Ky] është i njëjti koncept, përveçse ju vendosni një armë bërthamore në avionë dhe nuk shqetësoheni për një pajisje uljeje,” shkroi në Twitter eksperti i kontrollit të armëve, Jeffrey Lewis.

Shuttle at SLC6Mjeti testues i anijes kozmike Enterprise ndodhet në platformën e lëshimit të Kompleksit 6 të Nisjes Hapësinore, në bazën e Forcave Ajrore Vandenberg në Kaliforni. /Departamenti i Mbrojtjes

Shumica e automjeteve me rrëshqitje hipersonike janë projektuar me një raketë balistike për një fazë të parë, të tilla si kinezja Dongfeng-17 dhe rusja Avangard. Testet e fundit të Kinës, megjithatë, duket se janë të parat, që ofrojnë një HGV me një përforcues FOBS.

Aftësia e një HGV për të manovruar, ndërsa zbret në ajër gjithnjë e më të trashë, e lejon atë të jetë edhe më i saktë dhe i paparashikueshëm. Kur krahët e automjetit fillojnë të gjenerojnë ngritje, ndërsa arrin në skajet e sipërme të atmosferës, ai fiton aftësinë për t’u rrotulluar dhe manovruar. Kjo do të thotë se ai mund të ndryshojë trajektoren e tij për të marrë në shënjestër një objektiv të ndryshëm nga ai i sugjeruar në orbitën e tij, ose për të shmangur një raketë anti-balistike.

Anija kozmike u projektua duke pasur parasysh aftësinë e ngjashme të intervalit, megjithëse për arsye të ndryshme. Forcat Ajrore të SHBA-së donin të ishin në gjendje të nisnin një anije nga baza e Forcave Ajrore Vandenberg në një orbitë mbi Polin e Veriut. Atje, ai mund të vendosë ose të tërheqë një satelit mbi Bashkimin Sovjetik – ose edhe të kapë një satelit sovjetik – përpara se të kthehej në Vandenberg pas një orbite të vetme. Gjatë kohëzgjatjes së kohës së fluturimit, rrotullimi i Tokës do ta kishte çuar bazën afërsisht 1,100 milje (1,800 kilometra) drejt lindjes.

Meqenëse mbështetja politike e Forcave Ajrore ishte thelbësore për miratimin e Kongresit të Programit të anijes hapësinore, NASA projektoi orbitën që të ishte në gjendje të devijonte trajektoren e saj, pasi të hynte në atmosferë me të paktën kaq shumë. Kjo ishte një konsideratë kryesore në dizajnin përfundimtar me krahë delta, i cili gjeneron më shumë ngritje se krahët e drejtë me shpejtësi hipersonike. (Forca Ajrore hodhi poshtë planin e saj për të përdorur anijen si sistemin e saj të nisjes me kalë pune pas katastrofës Challenger.)

Një HGV mund të përdorë gjithashtu manovrimin e tij për të zgjeruar rrezen e tij: Duke u tërhequr në rihyrje, ai mund të ridalë nga atmosfera në një trajektore balistike, duke kapërcyer mbi atmosferë dhe duke bërë një rihyrje të dytë mijëra milje larg.

Ky diagram i vitit 1963 tregon një trajektore të rihyrjes së kapërcyer, që inxhinierët e NASA-s e konsideruan për Modulin e Komandës Apollo.

Trajektore të tilla rihyrjeje me kapërcim janë konsideruar, që nga dizajnet më të hershme serioze të anijeve kozmike – madje edhe për kapsula dhe anije kozmike pa krahë ose sipërfaqe kontrolli aerodinamike. Një kapsulë prodhon një ngritje dhe siguron një manovrim. Duke shpërndarë ngarkesat e ngadalësimit dhe ngrohjes në dy ngjarje të rihyrjes, ai gjithashtu e bën rihyrjen më të sigurt, gjë që është veçanërisht e dobishme për misionet hënore.

Ato u përdorën që në misionet robotike hënore Zond të BRSS në fund të viteve ’60 dhe në fillim të viteve ’70. Misioni Chang’e 5 i Kinës përdori gjithashtu një rihyrje me kapërcim, si dhe kapsula Orion e NASA-s, e cila do të çojë astronautët në Hënë dhe mbrapa si pjesë e programit Artemis. (Për misionet Apollo ishte konsideruar një rihyrje me kalim, por përfundimisht nuk u zbatua në softuerin e anijes për shkak të mungesës së fuqisë llogaritëse.)

Natyrisht, shkëmbimi i teknologjisë midis anijeve kozmike dhe armëve shkon edhe në anën tjetër – veçanërisht në vitet e para të fluturimit në hapësirë, kur përforcuesit rusë dhe amerikanë ishin modifikuar me raketa balistike ndërkontinentale.

Kjo mbivendosje ndërmjet anijeve kozmike dhe sistemeve të armëve u theksua nga përgjigja e Kinës ndaj raportit të Financial Times: Ajo pretendoi se kishte testuar një aeroplan kozmik, jo një sistem armësh.

  1. Një ramjet është një variant i një motori reaktiv me frymëmarrje ajri, që nuk përfshin një kompresor rrotullues; përkundrazi, ai përdor lëvizjen përpara të motorit për të kompresuar ajrin në hyrje. Një ramjet nuk mund të funksionojë me shpejtësi ajrore zero dhe për këtë arsye nuk mund të përdoret për të fuqizuar një avion në të gjitha fazat e fluturimit.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.