Seks, pa dashuri – ose fenomeni social ‘Dua Lipa’

0
621
Dua Lipa - fucks
Arben Çokaj - gazetar
Arben Çokaj – gazetar

Arben Çokaj

Nuk kam asgjë personale me Dua Lipën, kuptohet, por po e trajtoj si fenomen, pasi në 3-4 postime në Facebook jam ndeshur me diskutime të ndryshme e shpesh edhe me keqkuptime. Edhe Rita Ora kishte dikur sjelljen e saj seksuale të ngjashme me Duan, sikur këto të dyja këngëtare me origjinë nga Kosova në Londër, ‘katundare kosovare në London‘, kishin vënë bast, se cila do të pallojë më shumë meshkuj në jetë. Pallim, po, pallim, pa dashuri. Seks.

Rita Ora tani sikur i ka thirrur mendjes dhe është stabilizuar disi. E përderisa ato e bëjnë këtë punë dhe s’e kanë problem, pse duhet ne ta kemi problem të flasim për këtë fenomen?! Aq më tepër kur ato janë personazhe të njohura publike të show-bizit, me të cilat disa edhe krenohen, dhe i marrin edhe për shembull. Ato e ndikojnë shoqërinë tonë me sjelljet e tyre padyshim.

Zigmund Frojd e lidh produktin intelektual apo artistik etj. me seksin. Dhe ai vjen me konceptin e sublimimit, duke përmendur Da Vinçin, kur një person nuk bën dashuri realisht, energjia e dashurisë shprehet ose shfryhet në një formë tjetër, në produkt intelektual, artistik apo shkencor, etj. tregon Frojdi pak a shumë.

Por me Ritën e Duan duket se ndodh e kundërta. Ato në kulmin e karrierërs së tyre, nuk e ndalnin pipin, i binin me kë t’u dilte përpara. Pra shfryheshin edhe seksualisht, ndërsa kishin produkt e sukses të madh muzikor. Kishin energji të madhe për të dyja, vullkan! Kolë Shkodrani thotë: “Janë të reja, ua do trupi…” Po, ashtu është, por nuk është keq të përmbahen pak e të tregohen më taktike, e të mos e lënë nam!

Ajo që unë kritikoj në këto raste është marrëdhëniet seksuale të Ritës e Duas në këtë mënyrë kaq dorëlëshuar, me meshkuj të rëndomtë e pa ndonjë vlerë, në krahasim me to, dhe krijimi i marrëdhënieve vetëm për seks, pa ndonjë qëllim tjetër të caktuar në jetë, ndryshe nga mënyra se si veprojnë femrat e famshme nga Perëndimi, të cilat shkojnë me meshkuj, por shikojnë të kapin diçka, ose martohen, ose bëjnë fëmijë, pra, përfitojnë. Rita e Dua duket sikur shkojnë vetëm për qejf, jepen për bamirësi, pasi edhe të thuash se kanë dashuri për meshkujt me të cilët shkojnë, nuk e besoj. Mund të jetë dashuri momentale, ndoshta, ose thjeshtë seks. Nevoja për seks, për t’u shfryrë…

Është jeta e tyre‘ – mund të thotë dikush me të drejtë. Po, e vërtetë, por ato mund të ndikojnë edhe në jetën e të tjerëve, të mijëra vajzave që i adhurojnë, prandaj edhe po merremi me këtë temë, që të japim një mesazh, si sillen femrat në Perëndim, dhe pse sjellja e këtyre dy hamshoreve shqiptare/kosovare është paksa e veçantë. E kur ato e japin kaq thjeshtë veglën e tyre nën brez, tregon se kanë komplekse, duan t’u pëlqejnë të tjerëve, dhe ua japin pa shumë interes, dhe kur ato nuk e kanë problem të kurvërohen, atëherë pse ne duhet ta kemi problem t’u themi ‘kurva’ atyre? Apo termi kurvë vret më shumë, se vetë kurvëria në vetvete?! Është kthyer kurvëria në vlerë, apo si?!… :p

Marrim Dua Lipën si shembull. Ka një pasuri neto prej reth 35 milion dollarësh. Ajo shkoi me një djalë me origjinë palestineze disa vjet më të ri se vetja dhe si shkoi gjatë pandemisë me të, ashtu edhe u nda prej tij. Nuk pritej se ata të dy mund të kenë ndonjë gjë serioze bashkë. Gjatë asaj kohe, Dua po mbronte të drejtat e Palestinës, aq sa u vu në shënjeshtër edhe të shoqatave izraelite për anti-semitizëm. Tani thuhet se Dua po shkon me një aktor modest me ngjyrë dhe po mbron të drejtat e Black Lives Matter (BLM). Kjo tregon se Dua është bamirëse e madhe seksuale.

Duke e ngritur prioblemin edhe më parë me postime në Facebook, u ndesha me kritika, që më thonin se “pse po e ulë Duan, po e quan ‘kurvë'” etj. Po kur Dua e quan veten ‘kurvë e keqe’ e zgërdhihet, si t’ia bëjmë ne? T’ia mbrojmë nderin? Në një video në Tik-Tok shfaqet Dua Lipa duke thënë tekstualisht: “Dua Lipa is a badass fucking bitch, that nobody fucks with“. E përkthyer fjalë për fjalë në shqip është një grafikë pak e rëndë, se shoqëria shqiptare nuk është mësuar me një fjalor publik kaq banal, por dava kurvash po bëjmë. Ajo thotë: “Dua Lipa është një kurvë e qirë bythëkeqe, që asnjë nuk qihet me të“. Shikojeni:

https://www.facebook.com/acokaj/videos/3298512210464324

Tani unë jam mashkull e më vjen turp t’i përkthej këto fjalë, por Dua e vogël nuk është, 26 vjeçe, i thotë këto fjalë për veten, e zgërdhihet?! A është debile ajo? Edhe mundet, por ajo që mund të thuhet me siguri është se ajo e Rita nuk kanë treguar se kanë ndonjë respekt të madh për veten e tyre. Kjo në krahasim me vajzat e tjera të famshme, të cilat padyshim për kohën që jetojmë kanë patur aktivitetin e tyre seksual, në dashuritë e tyre ‘poligami zinxhirore’, por ndryshimi është, si do e japim më poshtë, se ato janë treguar më të kujdeshme, janë martuar, kanë bërë fëmijë dhe kanë krijuar familje. Pra, ato kanë një qëllim në jetë me mashkullin, të cilit i hapin këmbët.

Si Rita e Dua kemi edhe dy këngëtare shqiptare të tjera në SHBA. Bebe Rexha e Ava Max. Nuk kam dëgjuar aq shumë për histori të tilla për ato të dyja. Ndoshta ngaqë nuk janë kosovare, që kanë marrë zakonin e shkinave?!

Po japim për ilustrim disa shembuj me vajza të famshme, që janë treguar më racionale.

Gal Gadot, një vajzë, tani grua e bukur izraelite, Miss Izraeli, tani aktore e njohur, ka një pasuri neto prej rreth 30 milion dollarësh. Është martuar që herët me një burrë nga Izraeli dhe ka tre vajza. Nuk marr përsipër të merrem me spekulime të natyrës së thashethemeve me kë ka shkuar kjo apo jo, por me atë që duket, ajo është e martuar dhe ka fëmijë. Nuk po kurvërohet. E as po e quan veten ‘kurvë’, duke u zgërdhirë.

Scarlett Johanson është një aktore e bukur danezo-amerikane, një ikonë. Në historinë e saj ka 3 martesa, dhe dy fëmijë. Ka rreth 165 milion dollarë pasuri neto. Danezët janë shoqëri liberale, nuk e kanë problem edhe aq, nëse vajzat shkojnë me dikë, por ajo që vihet re është se ato nuk e japin aq lehtë ‘veglën’ e tyre, vetëm me kë duan. Një pornostar italian psh. ndejti dy javë në Kopenhagë dhe nuk mundi të shkonte me asnjë vajzë daneze. Pasi danezet janë racionale, nëse mund të thuhet kështu, nuk e japin për bamirësi, si Dua.

Kim Kardashian – është një vajzë e famshme amerikane. Të gjithë i njohin Kardashianët për famën e tyre. Me veglën e saj nën brez, Kim ka bërë shumë para, e jo vetëm ajo, e gjithë familja e saj. Ka një pasuri prej rreth 1,8 miliardë dollarë. Por edhe Kim shikonte të martohej, u martua me këngëtarin e repit me ngjyrë Kanye West, me të cilin ka disa fëmijë. Pra, edhe Kim martohet e nuk e jep si vajzat kosovare për bamirësi seksuale. Se janë më të rrahura me jetën e pa komplekse.

Irina Shayk nga ana tjetër është një vajzë e bukur me origjinë ruse. Ka rreth 25 milion dollarë pasuri. Edhe Irina sado që ruse, sado që shkinë, shkonte sa me njërin e me tjetrin, por martohej. U martua me futbollistin Christiano Ronaldo, pastaj me aktorin Bredly Cooper, etj. Pra, janë vajza që shkojnë me meshkuj, se për kohën kjo nuk ka asnjë problem, por që dinë të kapin, ose kapin famën, ose gjejnë burrë, ose kapin paratë…

Ndryshe nga shembujt më sipër kanë vepruar Rita e Dua, të cilat paraqesin edhe atë defekt në vetë-besim, që ka shoqëria shqiptare, e sidomos vajzat, pasi edhe në Shqipëri e Kosovë shikon vajza të mefshëta, që nuk dinë të kapin burrë, e lejojnë veten të shpërdorohen, e kjo nuk është gjëe mirë për ta, sepse mund t’i dëmtojë ato. Seksi është përgjegjësi, nuk jepet për bamirësi. Mund të kapë ndonjë sëmundje seksualisht e transmetueshme, mund të ngelesh shtatzënë!

Blonde Luljeta Aliu shkruante një ditë për tragjedinë e Norma Jean, ose siç njihet ndryshe si aktorja Marilyn Manroe. Ajo u vra nga një mbidozë droge dhe dyshohet se porositësi ishte presidenti Kennedy, me të cilin dyshohej se ishte shtatzënë. Luljeta flet për abuzimet dhe epshet seksuale mashkullore, që e dëmtuan aktoren e bukur dhe të famshme. Po Dua Lipa, a ka probleme me epshet seksuale mashkullore?! A po abuzon? Duhet të ketë… por po i kërkon vetë…

Femrat e meshkujt këta janë, dashuria e seksi janë bazë e jetës, nuk mund të shmangen. As diktaturat nuk mund t’i ndalojnë. Por qëllimi i shkrimit tim është të japë një mesazh për dorëlëshuarat vajza shqiptare/kosovare të show bizzit e më gjerë, tregohuni më praktike e racionale, gjeni burra që vlejnë për ju dhe mos u jepni për bamirësi, shikoni të përfitoni ndonjë gjë prej tyre, jo si lapere e kurva. Bëni seks e dashuri, por mos u kurvëroni, mos e dëmtoni veten, pa ndonjë arsye madhore. Besoj se u kuptuam!

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.