Juristja e Oksfordit: Vendimi i Britanisë së Madhe për Berishën është krejtësisht i pabazuar

1
616
Rudina Jasini

Standard24 korrik 2022

Juristja dhe lektorja e Universitetit të Oksfordit në Angli, Rudina Jasini, në një letër të hapur, e quan të pabazuar dhe paargumentuar vendimin britanik për kreun e PD, Sali Berisha.

Ja çfarë shkruan ajo:

“Ndërsa është e drejta e Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të shpallë një individ dhe qytetar të një vendi tjetër si persona non grata përmes një vendimi përjashtimi të marrë nga Sekretari i Brendshëm, padyshim që ekziston një pritshmëri që ai vendim të jetë parimor, i arsyetuar mirë dhe mbi të gjitha i bazuar.

Si juriste, e konsideroj deklaratën e fundit të Ministrisë së Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar për përjashtimin e ish-kryeministrit të Shqipërisë, z. Sali Berisha nga Britania e Madhe, jo vetëm konfuze, por krejtësisht të paargumentuar. Do të kisha pritur më shumë nga një vend me një traditë juridike të fortë dhe të admirueshme. Dikush do të dyshonte nëse një vendim i tillë është vërtet rezultat i viteve të hetimit, analizave dhe arsyetimit ligjor. Nga pamja, nuk duket kështu!

Në mënyrë më thelbësore, Britania e Madhe ka qenë epiqendra e pasurisë së qindra oligarkëve, zyrtarëve të korruptuar nga vendet e huaja për vite dhe dekada, dhe asnjë praktikë e tillë përjashtimi nuk është ndjekur nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, të paktën jo deri vonë me luftën në Ukrainë. Prandaj, do të shtrohej pyetja, pse veçohet zoti Berisha? Pse ky vendim vjen pas kaq shumë vitesh, që supozohej se kishin ndodhur afera të tilla korruptive dhe lidhje me krimet e organizuara. Ka krerë shtetesh atje që janë përfshirë në shkelje të rënda të të drejtave të njeriut dhe asnjë vendim i tillë për përjashtim nuk është marrë nga Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Vendimet e kësaj natyre, si të gjitha çështjet e ligjit, kërkojnë minimalisht ushtrimin e një procesi të drejtë dhe të drejtë, duke arritur ekuilibrin e duhur, që lejon që argumentet ligjore të drejtojnë procesin dhe në fund të krijojnë bazën për një vendim për përjashtimin.

Në fund të fundit është çështje drejtësie!

1 KOMENT

  1. Oj qure e Oksfordit,

    Se pari vendimi i qeverise Britaneze nuk eshte VENDIM DENUES.. por vendim ku shpallet person I PA DESHIRUAR… qe dmth nuk kane deshire qe Sali Berisha te vizitojë Britanine.

    Vizitat prej nje shteti ne nje shtet nuk jane te drejta ligjore por mundesi turistke, ose vizite politike, shkencore hulumtuese etj.

    Prandaj ti je e paditur ne jurudikature.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.