32.5 C
Tirana
E dielë, 21 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

TROJË E ILIRISË

Shkrime të ndryshme

admin
adminhttps://fjala.info
Publikuar nga: Arben Çokaj - Mësues Fizike & Informatike :: Gazetar & Analist i pavarur :: Autor librash :: Uebdizajner & Grafikdizajner

TROJË E ILIRISË

Rrustem Geci

Në Trepçë është palca e Kosovës
qenia që t’ardhmen na përcakton
le të çmendet tigri i luftës e lufta
Trepça dardane, Ilirinë s’e mohon.

Në të dielat e arit dhe të argjendit,
në të hënat e shiut dhe t’metaleve
u vetëlindë zinku, plumbi dhe ari
dhe kristalet me florire të Trepçës

Hapeni ballinat e faqeve të tokës
të shihni feldspathet, e manganin,
në të reshurat midis vullkaneve
u vetëlindë ari, Trepça dhe opali

Qahen thëngjillet, floriret e tokës,
qahet humusi, Ibri dhe molibdeni
betejat me hartat serbe vazhdojnë
të vrasin Kosovën, Trojën e lirisë!

Fol gjuhë e lashtë e kësaj toke
Trepça e Kosovës prindin e di,
Në Trepçë Kosova e ka një emër.
Mëmë e baba ia quajnë, Shqipëri!

Më shumë shkrime

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.

Shkrimet e fundit