ORAKULLI SHQIPTAR – CAKO – FUTJA KOT, SE IA FUTË BUKUR

0
752

Arben Çokaj - gazetar Arben Çokaj

Pasi baloshi Trump hodhi COVID-19, që të fitonte zgjedhjet pa fushatë, me idenë se po shkatërron Kinën, dhe nuk i doli ashtu si e priti, se kjo iu kthye në bumerang Amerikës e shoqërive liberale, më pas u krijua shoqëria konspirative QAnon, me kreun e saj Mr. Q, i cili ishte një ish-agjent i shërbimeve sekrete amerikane. Dhe teoritë konspirative lulëzuan më pas, ku doli në dritë edhe Cako, që kishte kohë që merrej me këto teori, botonte libra përmes Helga Secret, shtëpisë botuese të tij, në emër të vajzës, e përmes tyre e sqaron edhe botën, që nga injoranca e tokës së rrafshët e deri te vaksina me fetus

Këta, për të justifikuar poshtërsitë e baloshit, ia hidhnin fajin për hordhëqet e kësaj bote anonimatit, grupimeve fantazmë, që këta krijonin në mendjen e tyre dhe i quanin Iluminati1, tani Cako flet për kill-luminatin, dmth. për Iluminatin që vret, Qabala – një grup i hershëm hebre, që merrej me teori sekrete, që është edhe emri i një qyteti në Azerbajxhan, qeverisë botërore, grupit të 300-ve, etj. dmth. organismave fantazmë, që nuk ekzistojnë, ose kanë ndikim modest në botë, por që gjoja, e komandojnë të gjithë botën, dhe janë përgjegjëse për të gjitha gjërat që ndodhin në tokë.

Pra, për të tretur qokun, për ta larguar nga përgjegjësia administratën amerikane, ata ia hedhin fajin anonimatit, sikur jo administrata e shtetit amerikan, etj. por një grupim tjetër i komandon gjërat në botë. Të gjitha poshtërsitë në botë i bëjnë në fakt shtetet e ndryshme dhe shërbimet e tyre sekrete e më gjerë, por teoricienët konspiorativë mundohen qëllimisht, të krijojnë idenë, se të gjitha këto gjëra ndodhin për një arsye, se dikush po na kontrollon e dominon.

Po feja si e ngriti kultin e vet, që sundon mendjet e njerëzve për mijëra vjet? Përmes autoritetit anonim. Feja tha në kohën e saj primitive dhe empirike të krijimit, se gjithçka në botë është krijuar nga askushi. Ai është i madh dhe i fuqishëm dhe i komandon gjërat në tokë. Por ai nuk duket, nuk del në dritë, se i trembet njeriut… Dhe njerëzit vazhdojnë e besojnë në pafuqinë e tyre mendore, kohore dhe fizike…

Dhe këto teori konspirative merren, për rrjedhojë, siç edhe mund të kuptohet me gjithçka. Ngaqë janë të trashë dhe kanë disa info, i sqarojnë gjërat në mënyrë empirike. Prandaj bien edhe në marrina të tilla, sa ta hapin barkun, si vaksina me chip, vaksina me fetus, me kristale qelqi aq të vogla sa nuk shihen as me mikroskopin më të fuqishëm, etj., apo pretendime si toka e sheshtë, që ka qenë si ide e botës, para modelit heliocentrik të Kopernikut, dmth. krejt në fillesat e saj. Në ato që thonë, një njeri me dije e kulturë mesatare e vëren menjëherë mungesën e konsistencës aty. Prandaj unë i quaj këto edhe si teoritë e rrenave.

Tani meqë Cako u bë i famshëm, me ato që di e ka dëgjuar, këtij i duhet tani të japë sqarime për botën në përgjithësi, si një teolog konspirativ, dhe i tremb njerëzit me parashikimet e tij sofiste e okulte, sipas atyre teorive dhe shpesh e vëren se bie në nivelin banal, apo gjendet në situatën “futja kot”, sa për të mbushur kohën televizive. Normalisht se kemi të bëjmë me njerëz me fiksacione e psikoza, që ndikohen më shumë nga kjo.

Edhe për luftën në Ukrainë, Cako ka përgjigjen e tij. Hyjnizon Putinin, atë diktator, dhe poshtëron Zelenskyn, një hero i popullit të tij, i cili me përpjekjen e tij për liri, mundet se dështon, dhe e dëmton edhe Ukrainën, në këtë luftë të tmerrshme me Rusinë, pasi u fut në lojë nga amerikanët, me idenë se ata do e përkrahin, dhe janë duke e përkrahur aq sa munden, por nuk i dihet ende se kush do të fitojë. Por Zelensky dhe populli ukrainas është trim, dhe e meritojnë lirinë për të cilën po luftojnë.

Unë nuk e quaj zgjuarsi këtë që bëri Zelensky, pasi me një marrëveshje paqësore, Ukraina kishte përfituar më shumë nga Rusia, sesa nga kjo luftë shkatërrimtare, por në ëndrrën e tyre për liri, e kuptoj Zelenskyn dhe popullin ukrainas, të cilëve u ka ardhë majë hundës nga dominimi rus, dhe duan të shkëputen prej tij, pavarësisht kostos, që ata po paguajnë. Pra, jam me Ukrainën, dhe popullibn e saj në të drejtën e tyre dhe rrugën e tyre drejt Europës. Pavarësisht se as Europa, nuk është parajsë. Ka edhe ajo problemet e saj.

Gjatë bisedës së fundit te Rrethi katror i Manushit në TCH, të dielën me 13 mars, Cako preku edhe temën e naftës në Shqipëri. Prodhohen rreth 1 mijë ton naftë bruto tek ne, dhe na e vjedhin të gjithën. Nuk dihet nëse Bankers Petroleum – kompani amerikane, që menaxhon 90% të hajnisë, paguan ndopak tatime, apo nëse shteti shqiptar fiton ndonjë lek nga kjo naftë, që po i vidhet në mënyrë barbare. Nuk kemi të dhëna.

Para se të vinte në pushtet, Edi Rama, e ngriti këtë problem, dhe e kritikoi me këtë video, hajninë e tmerrshme që po i ndodhë burimeve shqiptare – por që më pas nuk ndryshoi gjë.

Cako tregonte me zgjursinë e tij a’la futja kot, se ky i nisi një mesazh Ramës në atë kohë, duke i thënë se kushdo qeveri të vijë në pushtet, nuk ka se çfarë i bën naftës sonë, që po vidhet. Dmth. ky i thoshte Ramës, kujdes, lëri të na vjedhin, se Soros qëndron pas Bankers Petroleum. Dhe nëse ti provon t’i ndalosh, sipas Cakos, ata do të shkatërrojnë. Pra, sipas Cakos anonimati na e ka në dorë jetën në këtë rast, kill-luminati…

Konceptet shoqërore që në lashtësi kanë qenë të tilla, njerëzit tremben më shumë nga padija e tyre, nga autoritetri anonim, se sa nga një përbindësh që duket. Dmth. kaq e rrezikshme është padija, në këtë rast, sa psh. në Ukrainë, më i rrezikshëm është kill-luminati i paduksghëm, që komandon edhe Putinin, sipas asaj që artikulon Cako, se vetë Putini e ushtria ruse. Sepse sipas Cakos, Putinin nuk e detyrojnë të bëjë luftë interesat e Rusisë, shërbimet e tij sekrete e ushtarake (që nuk pjerdhin për fantazmën Iluminati), ngacmimet që ai mund të ketë marrë nga Ukraina, për grupe naziste si Azov, apo për laboratore të rrezikshme biologjike, por e detyron të bëjë luftë kill-luminati. Dmth. futja pordha Cako se na kënaqe.

Ne nuk kemi shtet të rregullt shqiptar, nuk kemi organe drejtësie e prokurori funksionale, kemi korrupsion të madh e gjithë-përfshirës, dhe nuk jemi komb shtet-formues, prandaj Rama me të tijtë kanë synimin të vjedhin sa të munden në këtë vend, se po të ishte ndryshe, hajnia në naftën shqiptare e më gjerë nuk do të lejohej të ndodhte nga frika e Cakos, por ja që nuk kemi shtet të rregullt, ok?! E përderisa jemi shtet i vogël dhe pa besim në vetvete, themi: “më mirë mut, se i vogël” dhe pranojmë pastaj edhe kësi gjërash kaq absurde e qesharake!

Cako – si fallxhorët klasikë, që marrin përvojat e jetës dhe parashikojnë të ardhmen, edhe ai me ato që di, në optikën e tij konspiative parashikon se çfarë mund të ndodhë, duke ngjallur frikë e duke pretenduar se “ja, e kishim thënë më parë“, në mënyrë që të trembin njerëz e të tërheqin vëmendjen, pasi njerëzit vetë e kanë këtë natyrë, kanë dëshirë të gënjehen e mashtrohen, mjafton që ata të ndihen mirë, ose të veçantë me këtë!

Nëse do e vërenim me kujdes, Cako ka gënjyer sa herë në parashikimet e tij “absolute“. Tha se do fitojë Trump, e nuk fitoi. U detyrua më pas të hante rrenën: “ia vodhën zgjedhjet”, prapë Iluminati. Tha se humbet Rama në zgjedhjet e fundit, e Rama fitoi. Tani e justifikon me hajninë e zgjedhjeve edhe këtë, Po ç’rëndësi ka kjo? Humbet tjetri, pavarësisht si humbet, ndërsa Cako parashikonte ndryshe. Por Cako vazhdon në të tijën!


1. Historikisht, emri zakonisht i referohet Iluminatit bavarez, një shoqëri sekrete e epokës iluministe, e themeluar më 1 maj 1776 në Bavari, sot pjesë e Gjermanisë. Qëllimet e shoqërisë ishin të kundërshtonte supersticionin, obskurantizmin, ndikimin fetar mbi jetën publike dhe abuzimet me pushtetin shtetëror. “Rendi i ditës,” shkruanin ata në statutet e tyre të përgjithshme, “është që t’i jepet fund makinacioneve të furnizuesve të padrejtësisë, për t’i kontrolluar ata pa i dominuar ata.” Shoqëritë Iluminati – u shpallën të jashtëligjshme përmes dekretit nga Charles Theodore, Zgjedhësi i Bavarisë, me inkurajimin e Kishës Katolike, në 1784, 1785, 1787 dhe 1790. Gjatë viteve të mëvonshme, grupi në përgjithësi u fye nga kritikët konservatorë dhe fetarë, të cilët pretendonin se Illuminati vazhdonte të fshihej dhe ishin përgjegjës për Revolucionin Francez.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.