Mbretëresha Margrethe abdikon si mbretëreshë e Danimarkës

0
285
Drottning Margrethe af Danmark

Mbretëresha Margrethe II e Danimarkës

BT, EMIL HANSEN

LIVE: Surprizë e madhe – Mbretëresha ka mbajtur fjalimin e saj të fundit për Vitin e Ri

Në përputhje me traditën, Mbretëresha Margrethe ka mbajtur fjalimin e saj të Vitit të Ri për danezët në ditën e fundit të vitit.

Doli gjithashtu të ishte fjala e fundit e saj.

Ajo vetë e tha këtë, në fjalimin e saj për Vitin e Ri.

Ajo do të largohet zyrtarisht më 14 janar, kur princi i kurorës Frederik do të bëhet mbret i Danimarkës.

Lajmi befasues erdhi në fund të fjalimit, pasi Mbretëresha kishte folur për shëndetin e saj dhe operacionin e madh në shpinë, që iu nënshtrua në fillim të këtij viti.

Sipas Mbretëreshës, ajo kishte filluar të mendonte se kur ishte koha për të lënë brezin e ardhshëm të merrte kontrollin – dhe tani është ky moment, zbuloi ajo.

Kam vendosur që tani është koha e duhur. Më 14 janar 2024 – 52 vjet pasi pasova babanë tim të dashur – do të largohem si Mbretëresha e Danimarkës. Ia lë fronin djalit tim Princit të Kurorës Frederik”, tha ajo.

Sonte, në radhë të parë dua të them faleminderit. Faleminderit për ngrohtësinë dhe mbështetjen dërrmuese që kam marrë ndër vite. Një falënderim për qeveritë në ndryshim, me të cilat ka qenë gjithmonë shpërblyese të punojmë së bashku, dhe për Parlamentin danez, i cili më ka pritur gjithmonë me besim.

Këtu mund të ndiqni mbulimin e drejtpërdrejtë të fjalimit të Mbretëreshës për Vitin e Ri të B.T. (në danisht)


 

Ekspertja mbretërore e habitur: ‘Kam derdhur lotë’

Një tronditje. Një bombë. Krejt e papritur.

Kështu e përshkruan Emma Paaske, një historiane e specializuar në Shtëpinë Mbretërore, lajmin e mbrëmjes së sotme se Mbretëresha Margrethe po abdikon si Mbretëreshë e Danimarkës dhe ia kalon fronin princit të kurorës Frederik.

Është një tronditje e madhe, derdha lotë. Nuk është diçka që ne e prisnim, sepse ajo gjithmonë ka thënë se do të qëndrojë derisa të bjerë nga shkopi.

Por kjo tregon gjithashtu se ajo respekton rolin e mbretëreshës dhe regjentit. Ajo nuk mund ta bëjë më, trupi i saj i ka thënë stop dhe për fat brezi i ardhshëm është gati. Frederiku është gati, Kristiani është gati. Do të jetë çmenduri”, thotë ajo.

Emma Paaske gjithashtu nuk ka asnjë dyshim se ishte e rëndësishme për mbretëreshën Margrethe, që Princi Christian arriti të mbushte 18 vjeç, përpara se ajo të zgjidhte të abdikonte.

Mendoj se ka qenë e rëndësishme për të, që ajo të ndiente se ai ishte gati dhe që ai vetë të ndiente se ishte gati. Dhe në ditëlindjen e tij ishte shumë e qartë se ai është gati. Ai mbajti një fjalim të mrekullueshëm, ishte rehat të ishte në qendër dhe të ishte i radhës.

Siç u përmend, Mbretëresha Margrethe ka thënë gjithmonë se do të abdikonte vetëm ditën që nuk ishte më këtu. Prandaj, që tani ka përfunduar ndryshe duhet të ketë qenë një vendim i vështirë për të, beson Emma Paaske.

Në të njëjtën kohë, ajo gjithashtu beson se vendimi bën që shumë gjëra që kanë ndodhur në Shtëpinë Mbretërore në vitet e fundit të kenë më shumë kuptim.

Me shumë gjasa është një vendim që ajo ka marrë së bashku me familjen e saj dhe tani gjithçka ka filluar të marrë kuptim edhe në lidhje me atë se pse gjërat duhet të shkojnë pak më shpejt. Këtu po mendoj, për shembull, për titujt (që i humbën fëmijët e Princit Joakim vitin e kaluar, red.). I gjithë plani i saj befas merr kuptim tani. Për të vendosur brezin e ardhshëm në pozitë dhe për të siguruar që gjithçka të jetë ashtu siç duhet të jetë kur Frederiku të marrë detyrën si mbret. Papritmas u bë shumë, shumë e qartë.

Mbretëresha Margrethe do të japë dorëheqjen zyrtarisht më 14 janar, kur princi i kurorës Frederik do të bëhet mbret i Danimarkës.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.