“Është koha për ta bërë jetën ferr për anti-vaksinuesit,” – shkruan kolumnisti i Washington Post

0
654
No jab - No entry

Foto nga Michael Nigro/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

DAVE URBANSKI, 13 janar 2022TheBlaze.comPërktheu Arben Çokaj

Një kolumnist i Washington Post i kritikoi ngurruesit ndaj vaksinës dhe lavdëroi presidentin francez Emmanuel Macron në një artikull të së martës me titull: “Macron ka të drejtë: Është koha për ta bërë jetën një ferr për anti-vaksinuesit“.

Cilat janë detajet?

James McAuley, kolumnist kontribues i opinioneve globale për Washinton Post, rrëfeu deklaratat mbresëlënëse të Macron nga java e kaluar, në të cilat ai tha se synonte të largonte të pavaksinuarit nga jeta publike në Francë, derisa t’i jepnin goditjet.

Të pavaksinuarit, unë me të vërtetë dua t’i zemëroj ata. Dhe kështu, ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë, deri në fund. Kjo është strategjia,” i tha Macron gazetës Le Parisien në një intervistë, raportoi Reuters.

McAuley-t dukej se i pëlqente zgjedhja aktuale e fjalës nga Macron, duke vënë në dukje se “përkthimi në anglisht vështirë se e bën të drejtën e komentit. Në frëngjisht, folja që ai përdori është ’emmerder’, që do të thotë, fjalë për fjalë, të mbulosh jashtëqitjet“.

Së shpejti ai shtoi se Macron “ka plotësisht të drejtë. Nuk ka asnjë justifikim të arsyeshëm për refuzimin e vaksinimit, i cili është e vetmja mënyrë që pandemia do t’i afrohet ndonjëherë përfundimit. Macron ka dhënë një shembull të shkëlqyer për liderët e tjerë botërorë, që duhet të ndjekin për të refuzuar përkuljen para injorancës ose nderimin e egoizmit.”

McAuley shtoi se komenti vulgar i Macron, të cilin një numër i kundërshtarëve të tij e denoncuan, “tashmë duket se ka funksionuar. Deri të enjten e kaluar, ditën e parë të plotë pas komentit të Macron, Ministria e Shëndetësisë e Francës njoftoi se numri i vaksinimeve të para kundër koronavirusit u trefishua në 66,000 – shifra më e lartë e vendit që nga 1 tetori.

Por megjithë ngopjen e qytetarëve francezë të goditur rishtaz, McAuley ende i grisi ata, duke thënë se është “e trishtueshme … që e vetmja mënyrë për t’i detyruar qytetarët të veprojnë për të mirën më të madhe nuk është t’i drejtohemi një ndjenje më të lartë të detyrës qytetare, por t’i tregojmë atyre se nuk do të ketë vakte në restorante, nëse nuk do t’i bëjnë vaksinat.”

Është qesharake sesi edhe skeptikët më të zhurmshëm të vaksinave fillojnë të rishqyrtojnë bindjet e tyre, kur kuptojnë se nuk do të mund të pihet verë në tarracat e kafeneve,” përfundoi ai. “Është pothuajse sikur bindjet e tyre nuk janë aq shumë bindje dhe në fakt vetëm lojë, mirë, pikërisht ajo që tha Macron”.

Si reaguan njerëzit ndaj rubrikës së McAuley-t?

Një numër i përdoruesve të Twitter e përbuzën premisën e McAuley dhe një numër pikash që ai bëri:

  • “Drejtori i CDC tha se ‘vaksina nuk e parandalon transmetimin‘. Ndaloni përhapjen e informacionit të rremë. Marrja e vaksinës nuk do t’i japë fund pandemisë,” tha një komentues.
  • Sa budalla që je”, ka shkruar një tjetër përdorues. “Të pavaksinuarit nuk janë problemi, kur vaksina në fakt nuk ndalon transmetimin.”
  • Jam i vaksinuar, por kjo histori është e dëshpëruar,” tha një përdorues tjetër, pas së cilës një komentues tjetër shtoi: “Të dëshpëruar? Kjo është krejtësisht e çmendur.
  • A e dini, për dikë që informacioni është i disponueshëm publikisht dhe është fizikisht i paaftë për të mbrojtur veten, ju mund të dëshironi të mendoni dy herë, për të mbrojtur abuzimin e të tjerëve, deri në atë pikë sa ata të mos kenë asgjë për të humbur,” u përgjigj një komentues tjetër. “Vetem nje mendim.”

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.