Katastrofa e kriptomonedhës: 130 miliardë dollarë zhduken me rritjen e tensioneve globale

0
497
Bitcoin

Photo nga Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

SAMUEL MANGOLD-LENETT, 24 janar 2022TheBlaze.comPërktheu Arben Çokaj

Në 24 orët e fundit, tregu i kriptomonedhave humbi rreth 130 miliardë dollarë.

Dy kriptovalutat më të njohura, Bitcoin dhe Ethereum, vazhduan shitjet e tyre shumëditore, duke ulur çmimet në nivele të papara, që nga korriku 2021. Aktualisht, duke u shitur për 34,300 dollarë, Bitcoin u rendit për gati 70,000 dollarë në fillim të nëntorit 2021. Në mënyrë të ngjashme, Ethereum aktualisht renditet me pak më shumë se 2200 dollarë për njësi, kur u shit për më shumë se dyfishi në fillim të nëntorit të kaluar.

Tregu i kriptomonedhave besohet se po lëvizë së bashku me stoqet, që kanë rënë që nga fillimi i vitit 2022. Në fakt, javën e kaluar, Nasdaq pati javën e tij më të keqe, që nga marsi 2020, e cila shënoi fazat e hershme të pandemisë COVID-19. Tregjet Nasdaq dhe kriptomonedha po gjakderdhin para, pasi stoqet e teknologjisë vazhdojnë të rrëshqasin në rënie dhe investitorët përgatiten për politikë më të shtrënguar monetare nga Rezerva Federale e SHBA-së, raportoi CNBC.

Investitorët në kriptomonedha po marrin gjithashtu një goditje pasi banka qendrore ruse propozoi një ndalim të plotë të përdorimit dhe minierave të kriptomonedhave në të gjitha territoret ruse. Dhe Rusia nuk është i vetmi vend në javët e fundit, që konsideron goditjen e kriptove. Shumë entuziastë amerikanë të kriptos po presin shqyrtimin e ardhshëm rregullator nga Rezerva Federale e SHBA.

Rritja e shpejtë e tensioneve globale dhe përhapja e vazhdueshme e variantit Omicron të COVID-19 zbeh perspektivat e tregut. Ndërsa presidenti rus Vladmir Putin vazhdon të dërgojë trupa në kufirin e Ukrainës, tregjet evropiane përgatiten për më të keqen.

Michael Hewson, analisti kryesor i tregut në tregjet CMC, i tha CNN Business se “pika kthesë” ndodhi kur Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar njoftuan se do të tërhiqnin stafin nga ambasadat e tyre ukrainase.

Hewson vazhdoi të thoshte se kjo tërheqje diplomatike u dha “tregjeve evropiane një shtytje më të ulët” pavarësisht se Departamenti i Shtetit i SHBA-së pretendonte se ishte bërë nga një “bollëk kujdesi”.

Ndërsa njerëzit mund të ndihen të pakëndshëm në perspektivën e zvogëlimit të kthimit të tyre, Jim Cramer i CNBC udhëzoi investitorët amerikanë të mos panikoheshin pasi ai u kërkoi njerëzve të “bënin disa blerje”.

Dhe, ndërsa varianti Omicron vazhdon të përhapet gjatë muajve të dimrit, gjithnjë e më shumë njerëz vazhdojnë të humbasin punën. Ndërprerje të mëtejshme në zinxhirët e furnizimit mund t’i atribuohen gjithashtu virusit që ndryshon vazhdimisht. Megjithatë, një bollëk i rasteve të lehta të Omicron tani do të thotë se ka potencial për imunitet të përhapur në të ardhmen e afërt.

Investitorët në kriptovalutat mund të kenë gjakderdhje të parave, pasi tregu global reagon ndaj një lufte të mundshme, por ata mund të gjejnë ngushëllim në faktin se investimet e tyre të paqëndrueshme shpesh rikuperohen dhe forcohen me kalimin e kohës.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.