A do ta shtypte Putin butonin bërthamor?

0
562
Vladimir Putin

28 SHKURT 2022

Më lejoni të filloj me një pranim. Shumë herë kam menduar: “Putini nuk do ta bënte kurrë këtë.” Pastaj ai shkon dhe e bën atë gjë.

“Ai nuk do ta aneksonte kurrë Krimenë, me siguri?” Ai e bëri.
“Ai kurrë nuk do të fillonte një luftë në Donbas.” Ai e bëri.
“Ai kurrë nuk do të fillonte një pushtim të plotë të Ukrainës.” Ai e bëri.

Kam arritur në përfundimin se shprehja “nuk do ta bënte kurrë” nuk vlen për Vladimir Putin.

Dhe kjo ngre një pyetje të pakëndshme:

“Ai kurrë nuk do të shtypte butonin bërthamor. Apo do ta bënte?”

Nuk është një pyetje teorike. Udhëheqësi rus sapo ka vënë forcat bërthamore të vendit të tij në gatishmëri speciale, duke u ankuar për “deklarata agresive” mbi Ukrainën nga liderët e NATO-s. Dëgjoni me vëmendje atë që ka thënë Presidenti Putin. Të enjten e kaluar kur ai njoftoi në TV “operacionin e tij special ushtarak” (në realitet, një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës), ai dha një paralajmërim rrëqethës:

Për këdo që do të konsideronte të ndërhynte nga jashtë – nëse e bëni, do të përballeni me pasoja më të mëdha se çfarëdo që jeni përballur në histori.

“Fjalët e Putinit tingëllojnë si një kërcënim i drejtpërdrejtë i luftës bërthamore,” beson fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, Dmitry Muratov, kryeredaktor i gazetës Novaya. “Në atë fjalim televiziv, Putini nuk po sillej si mjeshtri i Kremlinit, por si mjeshtër i planetit. Në të njëjtën mënyrë që pronari i një makine flash rrotullon çelësin e tij rreth gishtit, Putini po rrotullonte butonin bërthamor. Ai ka thënë shumë herë: ‘Nëse nuk ka Rusi, pse na duhet planeti?’ Askush nuk i kushtoi vëmendje. Por ky është një kërcënim që nëse Rusia nuk trajtohet siç do ai, atëherë gjithçka do të shkatërrohet.”

Në një dokumentar të vitit 2018, Presidenti Putin komentoi se “...nëse dikush vendos të asgjësojë Rusinë, ne kemi të drejtën ligjore të përgjigjemi. Po, do të jetë një katastrofë për njerëzimin dhe për botën. Por unë jam një qytetar i Rusisë dhe kreu i shtetit. Pse na duhet një botë pa Rusinë në të?


I fotografuar në vitin 2005, presidenti rus Vladimir Putin shikon lëshimin e një rakete gjatë stërvitjeve ushtarake në bordin e kryqëzorit të raketave bërthamore “Pyotr Veliky”.

Tani, në vitin 2022, Putini ka nisur një luftë të plotë kundër Ukrainës, por forcat e armatosura ukrainase po bëjnë rezistencë të ashpër; Vendet perëndimore – për habinë e Kremlinit – janë bashkuar për të vendosur sanksione potencialisht gjymtuese ekonomike dhe financiare kundër Moskës. Vetë ekzistenca e sistemit të Putinit mund të jetë vënë në dyshim.

Putini është në një pikë të ngushtë,” beson analisti i mbrojtjes me bazë në Moskë, Pavel Felgenhauer. Atij nuk i kanë mbetur shumë opsione, sapo Perëndimi të ngrijë asetet e Bankës Qendrore Ruse dhe sistemi financiar i Rusisë do të shkatërrohet. Kjo do ta bëjë sistemin të pafuqishëm.

Një opsion për të është të shkurtojë furnizimet me gaz në Evropë, duke shpresuar se kjo do t’i bëjë evropianët të ulen. Një opsion tjetër është të shpërthejë një armë bërthamore diku mbi Detin e Veriut midis Britanisë dhe Danimarkës dhe të shohim se çfarë do të ndodhë.

Nëse Vladimir Putin do të zgjidhte një opsion bërthamor, a do të përpiqej dikush në rrethin e tij të ngushtë t’i ndryshonte mendjen? Apo ta ndalonte?

Elitat politike të Rusisë nuk janë kurrë me njerëzit,” thotë fituesi i Nobelit, Dmitry Muratov. “Ata gjithmonë mbajnë anën e sundimtarit”.

Dhe në Rusinë e Vladimir Putinit, sundimtari është i plotfuqishëm. Ky është një vend me pak kontrolle dhe ekuilibra; është Kremlini ai që i thërret të shtënat.

Askush nuk është gati t’i rezistojë Putinit,” thotë Pavel Felgenhauer. “Ne jemi në një vend të rrezikshëm.”

Lufta në Ukrainë është lufta e Vladimir Putinit. Nëse udhëheqësi i Kremlinit arrin qëllimet e tij ushtarake, e ardhmja e Ukrainës si një komb sovran do të jetë në dyshim. Nëse ai perceptohet se po dështon dhe pëson viktima të rënda, frika është se mund ta shtyjë Kremlinin të marrë masa më të rënda.

Sidomos nëse “nuk do të bënte kurrë” nuk vlen më.

Përshtatur nga BBC

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.