Klasikët e Krishtlindjeve deri në 30 për qind më të shtrenjta

0
226
Kartoffelsalat mit Würstchen

Ushqimi popullor i Krishtlindjeve në Gjermani: Sallatë patatesh me salçiçe
Foto: picture alliance / Zoonar

SALLATË PATATESH ME SALÇIÇE

Nga: JOHANNES C. BOCKENHEIMER, 23.12.2022Bild.dePërktheu Arben Çokaj

Është klasikja gjermane e Krishtlindjeve:
sallatë patatesh me salçiçe!

Sipas një sondazhi nga “Statista Global Consumer Survey” (Anketa Globale e Konsumatorëve Statista), pjata e thjeshtë shërbehet në çdo familje të tretë gjermane në prag të Krishtlindjeve – duke mposhtur klasikët e tjerë si patën e pjekur dhe rosë ose Raclette1.

Megjithatë, ata që planifikojnë të përdorin pjatën tradicionale për natën e ardhshme të Krishtlindjeve do të duhet të gërmojnë shumë më thellë në portofolin e tyre sesa në vitet e mëparshme.

Ky është përfundimi i arritur nga dy ekonomistët Jan-Marten Wendt dhe Christoph Schröder nga Instituti Ekonomik Gjerman (IW), të cilët vlerësuan të dhënat e çmimeve nga rrjeti i supermarketeve Rewe.

Mesatarisht, klasikja kushton 23.4 për qind më shumë këtë vit se në 2021!
Megjithatë, në disa rajone, tarifa shtesë ishte dukshëm më e lartë.

► Çmimet në Wilhelmshaven (Saksonia e Ulët) shpërthyen më së shumti: këtu duhen paguar rreth 6,56 euro – rreth 30 për qind më shumë se një vit më parë!

► Në rrethin e Liqenit të Konstancës (Baden-Württemberg), nga ana tjetër, çmimet u rritën “vetëm” me 11 për qind në 6.90 euro, që është më e ulët se kudo tjetër në Gjermani. Për banorët e rrethit, megjithatë, ky duhet të jetë vetëm një ngushëllim i vogël, sepse Krishtlindjet e kaluara, pjata ishte më e shtrenjta atje, kështu që tarifa shtesë ishte gjithsesi në një nivel të lartë.

► Meqë ra fjala, klasikja është më e shtrenjta këtë vit në rrethin e Schwäbisch Hall: 7,04 euro duhet të derdhen këtu. Një rritje prej 27 për qind.

Sallatë patatesh me salçiçe, 2022

Informacioni në Euro (në Bild.de vendos miun e merr çmimin për çdo vend në Gjermani)

Burimi: Instituti Ekonomik Gjerman (IW)/Rewe
Burimi: info.bild.de

“Ushqimi në veçanti është bërë veçanërisht i shtrenjtë këtë vit,” shpjegon ekonomisti i IW Christoph Schröder.

► “Kjo për shkak të çmimeve të larta të energjisë. Qoftë për prodhim, transport apo ruajtje: Energjia konsumohet kudo, gjë që në fund ndikon në çmim. Por të korrat ishin gjithashtu më të këqija, jo vetëm sepse lufta në Ukrainë i bëri plehrat shumë më të shtrenjta dhe gruri u bë më i pakët.

Interesante: Gjermania mbetet një vend i ndarë, të paktën për sa i përket çmimit. Në qytetet lindore si Cottbus, Zwickau ose Halle, pjata mund të hahet për një çmim relativisht të ulët prej 6,39 euro.

► Ekonomisti i IW Schröder shpjegon: “Njerëzit në Gjermaninë Lindore fitojnë më pak se klientët në Perëndim. Për më tepër, struktura e kostos është e ndryshme. Për shembull, qiratë e dyqaneve janë më të ulëta në shtetet e reja federale.

Për ta bërë krahasimin të drejtë, shkencëtarët e IW përdorën një recetë të thjeshtë të përbërë nga patate, qepë, mustardë, majonezë, tranguj, kos dhe Bockwürst (tip sallami që ngrohet në avull) për katër persona si bazë për llogaritjet e tyre.

Dhe është pikërisht kjo listë e përbërësve, që është përgjegjëse për rritjen e madhe të çmimeve: E fundit, por jo më pak e rëndësishme, çmimet e majonezës kaluan në kulm.

Nëse e doni më lirë ose nuk ju pëlqen sallata e patateve me majonezë, duhet të përdorni versionin me uthull dhe vaj, rekomandojnë ekonomistët e IW: “Në rrethin e Mühldorf am Inn, pjata është më e shtrenjta me 6,12 Euro, në krahasim me sidoqoftë, varianti i majonezës është shumë më i lirë.”

1. Pjatë zvicerane në të cilën shkrini djathin e fortë [mbi zjarr të hapur] (patate të ziera të nxehta dhe kastraveca në kripë – turshi) dhe grini gradualisht masën e zbutur në një pjatë

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.