KUSH ËSHTË ME MERITORI PËR LIBERALIZIMIN E VIZAVE?!

1
234
Albini - Lumiri - Memli - Ramushi

Nga: Binak MAXHARRAJ

/Ne lojën e futbollit, ku luajn shumë lojëtarë, me meritori për lojen e fituar është ai qe jepë gol. Pra në lojen e libaralizimit te vizave, golin e dha Albin Kurti, kurse këta lideret tjere le te këqyrin seri/

Liberalizimi i vizave ishte një apotheozë e levizjes se lirë, e cila për Kosovën u pengua për rrafsh 15 vite.

Por pse vizat nuk erdhen për kaq vite, por erdhen te fundit ne Evropë. Faji kryesor për këte është vetë Evropa e cila qe mbi 100 vjet ka shantazbuar me shqiptarët. Ajo është marrë me shqiptaret vetem ateherë kur ata i debonte nga trojet e veta. Për 100 vjetë Shqiperia Etnike u zvpgelua prej 98 mijë kilometrave katror ne 28 kilometra katror pra mbet i ne një copë Shqiperie. Po te mos ishte Presidenti i Amerikes Uilsoni ne Konferencen e Londres nuk do te ishte as kjo copë Shqiprie.

Por kësaj vonese te vizave mjaftë i kontribuan edhe vetë lideret e Kosovës. Ata vazhdimisht e mashtronin dhe e rrenin popullin se vizat do te vijnë se shpejti, caktoni ditë e datamuaj e vite por vizat nuk vinin. Amerika dhe BE vazhdimisht për viat i çrtonin lideret se nuk po e luftojnë korrupcionin. Dhe lideret tani as shenjë nuk ja benin te nisin “luften” kunder korruçcionit, por përkundrazi vidhnin dhe plaqkiteshi edhe me shum pasurin e popullit. Bile shkuan edhe aq largë sa qe edhe përkrenaren e Kosovës Çakorrin e falen ne këmbim te vizave, e vizat askund.

Por me rreximin e këtyre liderve te shantashuar ne betejën për voten e popullit erdhë nje qeveri me duar te pastra ne krye me Vjosa Osmnin dhe Albin Kurtin te pakorruptuar te cilet filluan fuqishëm luften kunder korruçcionit.

Por, anipse liberalizimi ndodhi me 1 janar 2024 “lufta” midis liderve dhe partive politike nuk po ndalët ne rejtim se kush është me meritori për liberalizimin e vizave. Në këtë luftë pa hahen mes vedi burra e gra te partive politike se kush është me meritori aqr vizat erdhen.

Por, një gjë dihet se liberalizimi i vizave me shumë i përngjnë një loje futbolli. Në lojë marrin pjesë shumë lojtar, te mirë e te dobet,ata qe ndihmojnë lojen dhe ata qe e ngadalesojnë lojën. Por, për te fituar lojën me meritori është ai i cili arrijn ë te jepë gol, sespe goli shenon fitoren e lojes.

Pra, ne lojen e libaralizimit te vizave golin e dha kryeminstri Albin Kurti dhe ky pra i ka meritat me te medha qe vizat erdhen dhe qytetrët tan po udhetojnë lirshem.Çd tentim për te ia dhenë dikujt tjeter meritat është e kotë.

1 KOMENT

  1. dmth sipas teje na Shiptart e Kosoves kemi luftue per liri prej 1912 deri me 1999, dhe kunder Otomanve 1360 1912, por lirine dhe pavaresine e solli Hashim Thaqi? Apo?

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.