YLLI POLOVINA – 22 DITËT E MEHMET SHEHUT NË NJU JORK

0
434
Mehmet Shehu - Nju Jork

[ Shkarko librin në PDF – 193 faqe ]

YLLI POLOVINA

22 DITËT E MEHMET SHEHUT NË NJU JORK

Përmbajtja e lëndës

Grupet vorioepirote në Nju Jork
Diaspora shqiptare në SHBA
Gjenerali sovjetik Zaharokin
Vapori “Balltika”
Kati i dhjetë në “446 East, 86 Street”
Protestë e antikomunistëve, duke kënduar himnin kombëtar
Vjen Fidel Kastro
Vijnë Antonin Novotni dhe Vladislav Gomulka
Çështja Rudolf Slanskit: manipulimi i mendjes së kundërshtarëve me meskalinë dhe aktevron
Vjen Hrushovi
Ftohtësi e “kampit socialist” në pritje të ardhjes së Mehmet Shehut
Shoqëruesit me pistoleta në brez të Fidel Kastros
Vjen Tito
Zbret në Nju Jork Mehmet Shehu, 20 shtator 1960
Pallati i Qelqtë i Organizatës së Kombeve të Bashkuara
Ngjashmëria e Mehmet Shehut me jugosllavin Koça Popoviç
“Përse kriminelët shqiptarë u rrahën me fashistët vorioepirotë?”
Fjalë se Misioni Jugosllav në OKB do të goditet me predha reaktive
“Shqiptarët e Amerikës, që kurrë nuk kanë protestuar dhe kurrë nuk protestojnë kundër Shqipërisë, protestojnë kundër komunistëve”
Mehmet Shehu dëshiron të vizitojë Broduej

“Shoku Enver, në vapor e detyruam Titon të qëndronte mbyllur në kabinë dhe evituam çdo takim me njerëzit e tij”
Gazetat amerikane: “Nacionalistët dhe antikomunistët shqiptarë në Amerikë për shkak të Shqipërisë “mbrojnë” udhëheqësin komunist
Shoku Enver, mbrëmë natën, për inat kërkuam të shëtisim në Broduej…
Mehmet Shehu: “Ata që u rrahën dje me grekët ishin ballista
Buqetë e madhe me lule nga Komiteti i Partisë Komuniste të Nju Jorkut
Flet në OKB presidenti amerikan Duajt Ajzenauer
Vritet aksidentalisht nga truprojat e Fidel Kastros një vajzë nëntë vjeçare
Sovjetikët rishikuan vendimin për ndihmë në drithë për Shqipërinë dhe e akorduan një sasi me klering dhe me ar
Një tortë për Hrushovin, e dyshuar si bombë
Mot Fishman
Hiqi duart, more vesh apo jo!
Fan Noli
Shoku Enver, vajtëm një orë e gjysmë nga Uollstriti
Bisedë me gazetarin e revistës “United States News and World Report
Ballistët: “Nashti jemi me Tiranën e do themi rroftë Mehmet Shehu
Revista “Time” shkruan…
26 shtator, kryeministri shqiptar zbraz 15 faqe fjalim në OKB
Shoku Enver, armiqtë na duken si krimba të shushatur
Tek dreka e mërzitshme e Hrushovit hahet edhe pjepër

Takim me Ges Holl, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste Amerikane
Fiqireti me fëmijët janë mirë…Të përqafoj. Shpati
Gazetari grek Kris Nikollopullos, i atashuar pranë OKB-së
Të përqafoj me mall. Shpati
Intervista me gazetarin grek
Sërish Mot Fishman
Gazeta “Shqiptari i lirë
Mehmet Shehu në revistën “Life
Të vizitojnë “Empire State Building” apo “Rokfeler Center”?
Tito lajmëron ikjen e tij nga Nju Jorku
Tre tetor, në Asamble Mehmet Shehu flet mbi përfaqësimin e Kinës në OKB
Kur gdhiu 4 tetori
Antikomunisti Selahudin Kaloshi i godet me një shishe vere
Vizitë e Mehmet Shehut në “Metropolitan Museum”, e pret vetë drejtori Xhejms Robejner
Vizitë në lagjen “Harlem
Fiqiretin me fëmijë i ke mirë, të bëjnë të fala. Shokët dhe Nexhmija të bëjnë gjithashtu të fala… Yti, Shpati
Në “Empire State Building
Novotni dhe Gomulka largohen nga SHBA
Hrushovi, person me sëmundje psiqike
Të vish shëndoshë. Shpati
Përsëri revista “Time
Vapori tundet…
46 fjalët e radiogramit
Ikja e Mehmet Shehut nga Nju Jorku me udhëtimin e fundit të anijes franceze “Liberté
Zbritja në aeroportin e Rinasit

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.