VAJTIMI DHE MJERIMI I MEMLI KRASNIQIT

0
301
Memli Krasniqi - Soros

Nga: Binak MAXHARRAJ

/Kur qeveriste PDK për gadi tri degada, Kosovën e kanë lëshur gadi 300 mijë, kurse kanë bërë vetvrasje mbi 120 ushtarë aktivë te UÇK për kushte të këqija jetese/
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se të bijtë e dy martirëve, po detyrohen ta lëshojnë Kosovën për shkak të keq-qeverisjes.
Bëhet fjalë për Bekim Prendin, i biri i martirit Viktor Prendi nga fshati Korenicë e Gjakovës si dhe për Domenik Prendin, të birin e Sokol Prendit. Këta të dy, të zhgënjyer dhe të pashpresë si pasojë e keq-qeverisjes po detyrohet t’i kthejë shpinën familjes dhe atdheut.

Vertetë është e dhembshme kur vetem edhe një njeri vendosë të leshojë atedheun për kushte jo të mira të jetesës, e aq me tepër kur këtë e bejnë të bijtë e martirëve.

Por,si dukët kryetari actual i PDK, i cili edhe nuk ka një dije dhe mençuri politike sespe ne ate post ka ardhur rastesishtë sipas direktivave te liderve te mëparshëm te PDK, ai duhet ta thotë se pse nuk i paska ardhë edhe gjithaq dhe shumë veshtirë kur Kosovën e leshonin me miejra e mijera, gadi gjethesjet 300 mijë gjatë kohes sa e kanë qeverisë lideret e PDK, bile për shkak te kushteve te keqija material gjatë kësaj kohe kanë bërë vetvrasje gadi 120 luftetar te UÇK-së për te cilët Krasniqi nuk po shprehë asnjë shqetesim asnj pendim.

Po, pse ikën gjithë ky milet jashtë vendit, kur PDK ishte në pushtet?!

Iken sepse lideret e PDK te cilët “vnanin dhe këthjellnim”me Kosovën për gadi tri dekada e vodhën,e plaqkiten këtë vend pa mëshirshëm.Privatizuan çdo gjë qe ishte ndërtuar për pesë dekada duke I privatizuar asetet me vitale te shtetit duke i shitur gadi si falas, duke blerë toka me 3-4 eruro arin e duke ia shitë me pastj shtit me nga 6000 euro arin. Duke uzurpura si ne ”bahçe të babës” pronat e huaj, banesa, punëtorit, duke e shkateruuar deri ne temel arsimin dhe shendetesin.

Duke bërë dialog te turpshëm me Serbin e Vuçiqit te cilët edhe e qitën vendin ne pazare për ta ndarë me Serbinë, duke diagoluar me serbin ne ate menyrë sa qe nuk kanë guxuar t’i kërkojnë as guxim falje Vuçiqit për krimet dhe masakrat dhe gjendocidin e bërë ne Kosovë, bile ishe edhe aq sa qe shkonin edhe më larg sa qe thonin se me Serbin duhet me u pajtu sespe krimet qenkan vjetru sespe paskan kaluar mbi 20 vite, por dihet se krimet e luftes, gjaku nuk harrohet kurr, anipse këta nuk kërkuan llogari për asgje çfarë Serbia ka bërë gjat luftes, por e leshuan Serbinë dhe Vuçiqin te rrast thëllë e me thell ne Veri për mesë kriminelëve dhe bandat kriminele duke e kondideruar veriun si njëfarë ”El Dorado”, ku lulezonte krimi i organizuar, korrupcioni dhe shumë marifete tjera, në vend se të bejnë te kundërtën qe se bënë kurrë.

Këto janë arsyet se pse nga Kosova ikën masovikisht aq shumë njerez të pa punë për te kërkuar koren e bukës për femijet e vet, sespe pushtetarët e atehershme në pushtet nuk e kishin gajlën për mireqenjën e popoullit për te vetem për tu bërë milionera.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.