Specialja ua ndalon vizitat e telefonatat ish-krerëve të UÇK-së, e Kosova duhët t’ua ndalë ndihmat

0
211
Hashim Thaçi

Rreth zhurmës së pit-pitakave e pdk-ucave sot në Kuvendin e Kosovës

U bë zhurmë e madhe, u kall mali e polli një mi.

Gjykata Speciale e Kosovës me seli në Hagë ua paska ndalua vizitat familjarëve, miqëve e dashamirëve, pdk-ucave të Hashimit, Jakupit, Rexhepit e të tjerëve.

Kosova duhët patjetër që të mos paguaj më para nga buxheti i shtetit për ”çlirimtarët”. Shteti i Kosovës, organet e Drejtësisë, Kuvendi e Qeveria më në fund duhët të iu konfiskojnë pasurinë e paligjshme Hashim Thaçit e Jakup Krasniqit, Rexhep Selimit e Nasim Haradinajt.

Dhe vetëm atëherë, nëse ata nuk kanë mundësi, shteti duhët paguar një avokat, jo dy, tre e katër për ata. Kështu funksionon shteti ligjor në Suedi. Avokat, shteti të paguan nëse nuk ke shtepi (pasuri), makinë dhe, nëse të ardhurat nga puna janë të mjaftueshme për jetesë normale, jo lux. Nëse ke makinë, shteti të deyuron ta shesësh e pastaj të ndihmon. Nëse ke banesë të blerë ose shtepi, nuk të ndihmojnë. Shti ato që ke dhe hargoj, pastaj eja e kërko para për ndihmë!

Ganja e Drenicës, deputete e pdks-së paska reagua, paska folur si ”plak” Drenice:

“Sot dua të shpreh shqetësimin tim për vendimi e ndalimit të vizitave dhe telefonatave nga Dhomat e Specializuara në Hagë, për ish-krerët e UÇK-së, e cila po bën çdo veprim për të mbuluar dështimin e tyre”.

“Ne bashkërisht duhet që të reagojmë kundër këtij vendimi. Ky Kuvend e ka votuar këtë gjykatë dhe do duhej që të reagonim kur shkelen të drejtat e tyre”.

Ganës nuk duhët ti mbetet hatri që nuk i thash¨si ”plakë” e Drenicës.

Ganjo, sa miliona i hangrën ata që janë në Hagë?

Afërsisht nga 7, 8 milion euro brenda vitit po na ”i hanë” bahkë me familje, udhëtime, ushqime e fjetje për gratë e tyre.

Ganjo, a e ke pyetur Hashimin se a I ka lejuar ai me i vizitua familjarët kur Hashimi i burgoste shqiptarët në Kosovë me 1998?

Oj Gane, he Zoti ja shtoft Drenicës ganat e Kuvendit të Kosovës, ia marrtë edhe ate q’e e ka e mbetët pa ty, pse nuk po kërkon që të ketë barazi sociale në mes të njerëzve, shtresave shoqërore e ”klasave”?

A e din oj Ganjo sa pasuri kanë të burgosurit në Hagë e disa të tjerë në Kosovë e sa të tjerë pa i zgjasin duart nëpër rrugë, në rrjetet sociale, nëpër portale e radio-televizione e po na kërkojnë para për shërim, për kulm mbi kokë e për bukë, neve mërgimtarëve?

Ganjo, pse nuk po kërkon që edhe rregulloret e Kuvendit të Kosovës të ndryshohen e Ligji Zgjedhor që qiftet e tua, të mos kenë të drejtë më shumë se dy herë të kandidohen e zgjidhën deputete?

Ganjo, hani sa të mundni, hani e n¨mujshi mi hangër edhe gurët e Kosovës e ndoshta ngiheni!

” Hani, moj bagëti, hani, (deputete-ë)
kur të vdes do të më qani, (zgjedhësit, votuesit)
për mua zi do te mbani! (dhe Kuvendi I Kosovës)
“FYELL’ I BARIUT” Andon Z. Çajupi

Ganjo, para se të ma bësh hallall desha të pyes:

– A nuk e din pse iu ka ndalua vizitat e telefonatat specialaja a?

(“Prokuroria incizoi bisedat, pretendon se Thaçi, Veseli e Selimi zbuluan detaje për dëshmitarët te vizitorët“, shkruante një porta sot, më 23, 2023 – 11:40).

Ganjo, hapi krahët (lësho rrugë)!

Sinan Kastrati, Suedi
Malmö, 23 nëntor 2023
sinankastrati09@hotmail.com

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.