Si të gjeni dhe mbani miq: Një udhëzues për moshën e mesme

0
961
Mirranda Reinhardt

Mirranda Reinhardt, nga Pueblo, Colo., në Liqenin Isabel në Pyllin Kombëtar San Isabel. TRENT DAVIS BAILEY PËR WALL STREET JOURNAL

Të takosh njerëz të rinj dhe t’u japësh prioritet miqësive që tashmë ke janë të realizueshme, edhe në një pandemi të zgjatur, por duhet të bësh një përpjekje, thonë trajnerët e miqësisë.


Nga Julie Jargon, 29 janar 2022WSJ.comPërktheu Arben Çokaj

Vetmia është një realitet për shumë prej nesh, tani më shumë se kurrë. Pas rubrikës së javës së kaluar mbi vetminë e ndjerë nga nënat në moshën e mesme, kutia ime filloi të mbushej me emaile nga lexuesit, shumë prej të cilëve kërkuan zgjidhje.

Ndërsa nuk ka shkop magjik për të rregulluar vetminë, ka gjëra që mund të bëni për të bërë miq të rinj dhe për të rindezur ose mbajtur miqësitë që keni tashmë. Teknologjia mund të ndihmojë, por disa nga këto metoda janë të vjetra me një përditësim të epokës së pandemisë. Për të gjitha strategjitë, ju ende duhet të merrni iniciativën – dhe të jeni të pambrojtur.

Vetëm pyet

Kur fëmijët tanë janë të vegjël, ne i mësojmë t’u afrohen fëmijëve të tjerë në shesh lojërash dhe të kërkojnë të jenë miqtë e tyre. Të rriturit duhet të bëjnë të njëjtën gjë, natyrisht, pa qenë fjalë për fjalë. Kam bërë disa miq të mirë, duke biseduar me prindër të tjerë në parkun e lagjes sime.

Ka edhe mënyra për të kontaktuar virtualisht me të huajt. Ndërsa raportoja rubrikën e javës së kaluar, mësova për një grua në Teksas, e cila postoi një kërkesë për miq në një faqe në Facebook për nënat në qytetin e saj; më shumë se 200 gra u përgjigjën, duke thënë se do të donin ta takonin.

Një nga kolegët e mi më tregoi për një grua, që kishte lexuar rubrikën time dhe më pas e kishte postuar në faqen lokale të rrjeteve sociale Nextdoor. Ajo pyeti nëse dikush tjetër në lagjen e tyre në Berkeley, Kaliforni, do të donte të krijonte një grup për darka dhe netë thashethemesh.

Kërkon cenueshmëri për ta bërë këtë, por nëse nuk kërkon, nuk merr,” tha Jillian Richardson, autore e “Planet i pa vetmuar: Si kongregacionet e shëndetshme mund të ndryshojnë botën“. Ajo lehtëson miqësitë në Nju Jork me Joy List, një buletin javor falas me takime. Një studim i kohëve të fundit zbuloi se gati gjysma e amerikanëve kanë tre ose më pak miq të ngushtë – dhe tendenca drejt më pak miqve është rritur ndjeshëm në dekadat e fundit. “Kur mendoni t’i kërkoni dikujt të dalë si mik, mbani në mend se, duke folur statistikisht, ai person ndoshta është i dëshpëruar për lidhje dhe ju po i bëni një dhuratë duke i kërkuar miqësi,” tha znj. Richardson.

Jini social, minus mediat

Mediat sociale nuk e shkaktojnë domosdoshmërisht vetminë, por shumë njerëz që kam intervistuar gjatë viteve kanë thënë se platforma të tilla si Facebook dhe Instagram mund ta bëjnë vetminë të ndihet më keq.

Kat Vellos, një trajnere miqësie dhe autore e “Ne duhet të shkojmë së bashku: sekreti për të kultivuar miqësi më të mira“, sugjeron të ftoni miqtë të bëjnë një pushim me ju në rrjetet sociale dhe të pranoni të kaloni kohën, që mund të keni kaluar duke lëvizur në Instagram duke pasur një telefon, telefononi në vend të kësaj.

Krijo një rutinë

Nëse ka diçka që ju duhet ose ju pëlqen të bëni çdo ditë, të tilla si të ecni me qenin tuaj, provoni ta bëni atë në të njëjtën kohë, tha Danielle Bayard Jackson, një trajnere miqësie. Ju ndoshta do të vini re të njëjtët njerëz në të njëjtën kohë dhe do të keni mundësi të mjaftueshme për të nisur një bisedë.

Të bësh këtë gjatë një pandemie kërkon pak më shumë kujdes. Zonja Bayard Jackson këshillon të ruani distancën dhe madje të filloni bisedën duke shpjeguar se do të qëndroni disa metra larg nëse ndjeni se personi tjetër është nervoz për t’u afruar shumë.

Unë priren të shkoj në shëtitje dhe të vizitoj parkun me familjen time në kohë të rregullta. Shpesh shohim të njëjtët njerëz jashtë, disa prej të cilëve janë bërë miq. Kam zbuluar se njerëzit me qen flasin me më shumë njerëz sesa me njerëz pa qen, kështu që shoku juaj me katër këmbë mund të jetë një fillim i menjëhershëm i bisedës.

Zonja Bayard Jackson sugjeron gjithashtu që njerëzit që duan të takojnë miq të rinj, t’i mbajnë telefonat e tyre larg shikimit, ndërsa ecin jashtë dhe të mos vënë kufje, për të sinjalizuar se janë të hapur për bisedë.

Provoni një faqe për mblesëri miqësie

Njerëzit i drejtohen faqeve të mblesërive për të gjetur partnerë romantikë, kështu që pse të mos bëni të njëjtën gjë për të gjetur miq? Nëse dëshironi të eksploroni këtë opsion, ka disa, duke përfshirë Bumble BFF, Meetup dhe Friended.

Kur krijoni një profil në aplikacione të tilla, znj. Bayard Jackson sugjeron të jeni sa më specifik për interesat tuaja dhe për atë që po kërkoni në një miqësi, për të përmirësuar shanset tuaja për të tërhequr njerëzit e duhur. Ajo tha se kërkimet nga aplikacionet e takimeve tregojnë se algoritmet e përputhjes favorizojnë gjuhën pozitive, kështu që është e rëndësishme të rendisni gjërat që ju pëlqejnë dhe jo gjërat që nuk ju pëlqejnë. Nëse filloni të dërgoni mesazhe me një ndeshje të mundshme, bëni pyetje për të treguar interesin tuaj dhe për ta mbajtur bisedën të rrjedhë.

Rimendoni vendtakimin

Një arsye pse shumë prindër të zënë nuk i shohin miqtë aq shpesh sa dëshirojnë është sepse vetë ideja e planifikimit të daljeve mund të duket e frikshme, veçanërisht tani, kur masat e sigurisë lidhur me Covid-in mund ta bëjnë gjithçka të ndihet më e ndërlikuar. “Ne e kemi këtë ide në mendjen tonë të orëve të lumtura dhe mëngjeseve të gjata, dhe shumë njerëz mendojnë se nuk kanë kohë për këtë,” tha znj. Bayard Jackson.

Një ide e fundit që ka fituar popullaritet në rrjetet sociale është të dilni në takime të porositura me miqtë. Ju duhet të shkoni në dyqan ushqimor gjithsesi – pse të mos blini në të njëjtën kohë si një mik?

Koha e rezervimit

Të gjithë kemi qenë në situatën kur kemi hasur në një mik dhe i themi: “Duhet të mblidhemi bashkë“, por më pas askush nuk planifikon asgjë. Ekspertët e miqësisë rekomandojnë të rezervoni datat me miqtë, pikërisht kur lind tema, apo edhe të futni takime të përsëritura në kalendarin tuaj.

Jen Mann është një shkrimtare humoristike, libri i fundit i së cilës është “Midlife Bites: Anyone Else Falling Apart, Apo Is It Just I?” (Kafshimet e moshës së mesme: Edhe dikush tjetër po shpërbëhet, apo vetëm unë?). Ajo tha se disa vite më parë filloi të ngrinte kalendarin në telefonin e saj, sa herë që një mik i sugjeronte të mblidheshim. “Ju mund të thoni menjëherë se kush e thotë këtë,” tha ajo. “Kur ata thonë, ‘Oh le ta luajmë me vesh’, unë them: ‘Po, ti je i/e vdekur për mua. Tjetri/a!

Nëse bashkimi personalisht është shumë i vështirë, ose nuk ndihet i sigurt, për shkak të Covid-19, mund të rezervoni kohë çdo muaj për një videotelefonatë me miqtë. Zonja Bayard Jackson tha që të kesh një qëllim për takimin mund të ndihmojë, si diskutimi i një libri ose podkasti.

Bëni gjërat e vogla

Ruajtja e miqësive nuk ka pse të sjellë gjeste madhështore. Dërgimi i miqve të një artikulli ose videoje qesharake, që ju bën të mendoni për ta tregon se jeni të interesuar.

Dërgimi i mesazheve ose telefonatave mund t’ju marrë kohë dhe është rraskapitëse, por ju mund t’u dërgoni miqve mesazhe zanore—mund të jetë më e lehtë për ju dhe më personale, që ata të dëgjojnë zërin tuaj. Mund të përdorni aplikacionin e memo zanore të telefonit tuaj ose funksionin zanor që gjendet në shumë aplikacione të mesazheve.

Bëni lëvizjen e parë

Nëse nuk gjeni grupe që rezonojnë me interesat tuaja, ngjarjet kërkimore në zonën tuaj, atëherë ftoni njerëzit të marrin pjesë. Ju gjithashtu mund të krijoni ngjarjen tuaj.

Karla Olson, një 51-vjeçare nënë e tre fëmijëve në Park City, Utah, po punon për krijimin e asaj që ajo e quan Empty Nester Club. Ajo planifikon të zhvillojë një komunitet në internet në aplikacionin e video-komunikimit Marco Polo dhe shpreson që degët lokale të formohen në të gjithë vendin për takime personale. Qëllimi është që të krijohet një komunitet që do të inkurajojë të tjerët në moshën e mesme, që po përpiqen të zhvillojnë interesa ose biznese të reja.

Zonja Mann tha se e kishte të vështirë të ndahej në grupe miqsh në lagjen e saj Kansas City, Kan. Në fund të vitit të kaluar, ajo dhe një shoqe krijuan një takim mujor që ata e quajnë “Midlife with Moxie” (Jeta e mesme me Moxie1), me aktivitete duke përfshirë një turne me dritat e Krishtlindjeve dhe lexime të kartave tarot. “Mund të jetë e frikshme për njerëzit, sepse po sikur të mos vijë askush? Asnjëherë nuk ka ardhur askush”, tha ajo.

Në fund të fundit, mënyra më e mirë për të bërë miq – qoftë edhe vetëm një ose dy – znj. Mann tha, do të largohesh nga shtëpia: “Duhet të veshësh pantallonat dhe të shkosh diku.

— Për më shumë kolona Family & Tech, këshilla dhe përgjigje për pyetjet tuaja më të ngutshme të teknologjisë në lidhje me familjen, regjistrohuni në buletinin tim javor.
Shkruani te julie.jargon@wsj.com
U shfaq në edicionin e printuar të 1 shkurtit 2022 si “Lehtësimi i vetmisë është punë e rëndësishme”.

1. Pije e butë

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.