KËNGA E ZOGUT HERAK

0
189
Atdhe Geci - Kanuni poetik

KËNGA E ZOGUT HERAK

Atdhe Geci
Kjo tokë e ëmbël e bukës dhe lirisë
e ka kuptimin e këngës së pakënduar
është muzikë, art pamor, një jetë arti
me një qiell hyjnor yjesh dhe diell

Në Roganë dhe gjithandej Kosovës
një zë himni vlon nga gjiri i atdheut
zhurmë bën heshtja që nanuris, sa
herë himnohet kënga e zogut herak!…

Në Roganë ndjej një ndjesi të fortë
një ndjesi të një fryme më ndryshe
e ndjej unë furinë e zemrës së dheut
tek i bie kitarës me këngë herakësh!…

Në Roganë dhe gjithandej atdheut
çdo njeri e di si lëvizet dhe si bëhet
qasja më e mirë për një revolucion,
ai i bukuri i ardhshëm është atdheu!

Në Kodër të Brijës te Kepi i Pemës
një kaçubë rrënje më ka pas thënë;
jam pak e vogël dhe s´kam aq shtat,
por vesë prej barit unë pijë çdo natë…

Atdhe GeciRoganë, Gusht, 2023

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.