36.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik 2024
[ Arkivi ] përmban shkrime nga vitet [ 2009-2015 ] dhe [ 2016-2021 ], ndërsa [ 2003 – 2009 ] (në html)

PLEHRAVE TË OLIMPIT

Shkrime të ndryshme

admin
adminhttps://fjala.info
Publikuar nga: Arben Çokaj - Mësues Fizike & Informatike :: Gazetar & Analist i pavarur :: Autor librash :: Uebdizajner & Grafikdizajner

PLEHRAVE TË OLIMPIT

Asgjë s’ndrrueka koha pa i ndërruar
nga Olimpi asnjëri nuk bie vetëvetiu
duhet të ngritën tallaze si të detit, që
plehu i Olimpit të hiqet e pastrohet

Në atdheun tim drejtësia gjykohet
me gabime, me dëshmi të rrejshme
dhe anime, e vërteta duhet të jetë
fanar, që asnjë stuhi të mos e shuaj

Ah, si ta shoh kombin tim kështu
të ndarë dhe të përçarë brenda vetes
një qeveri që i plagosë të vetët e vetë
s´di nga cila dritare duhet të shohim

I ashpër është populli kur krye ngre
ai i bie me gjithë forcën pushtuesit
a keni dëgjuar për Adem Jasharin e
UÇK-në, ai është trimi i Dardanisë

Nga vështrim im për pellazgë-ilirinë
të gjithë armiqtë i kemi afër kufirit
duhet të ngritën tallaze si të detit, që
plehu i Olimpit të hiqet e të pastrohet.

Atdhe Geci – Dortmund

Më shumë shkrime

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.

Shkrimet e fundit