FLAMURI SHQIPTAR & MUSLIMANET ME PREJARDHJE SHQIPTARE

0
294
Flamuri shqiptar

Me 28 Nēntor 2023 u festua festa më përbashkuese e kombit Shqiptar, në të gjitha trojet Shqiptare, në rrethana të ndryshme, çē u kremtua edhe jashtë trojeve Shqiptare, kudo ku ka Shqiptarë.

Këtë festë unike të flamurit Shqiptar dhe ditës së fillimit të betejave për liri, të Gjergj Kastriotit e feston secili që në këtë planetë e ka ndjenjën e përkatësisë SHQIPTARE.

Këtë festë të kombit Shqiptar e urojnë edhe shumë kombe mike të kombit Shqiptar.

Por, një grup njerëzish, respektivisht Muslimanët me prejardhje Shqiptare në Kosovë, Maqedoni edhe Shqipëri, e kanë traditë që mos me urue dhe kremtue këtë festë!

Muslimanët duke filluar prej Naim Trrnavës e deri te Xhabir Hamiti, Osman Musliu, Mazllam Mazllami, Mustafa Bajrami, Sabri Bajgora, Idriz Bilalli, jo që nuk e urojnë këtë festë të madhe, por 28 Nëntori është dita e vujatjeve të tyre, dhe secilit Musliman me prejardhje Shqiptare.

Arẽsyeja ẽshtẽ se në këtë përvjetorë ndodhën dy ngjarje të rënda për Muslimanët:

1. Me 28 Nẽntor 1443 Gjergj Kastrioti filloi luftën pẽr çlirimin prej Otomanve Turqelik

2. Me 28 Nēntor 1912 përfundoi ai proces I filluar nga Gjergj Kastrioti, dhe Shqipëria u pavarësua, nga Otomanẽt Turqelik.

Për Muslimanē me prejardhje Shqiptare, vujatjet e tyre janë të mëdha, nẽ qdo ditë që flasim Shqip, festojmë Shqip dhe përkujtojmë historinẽ Shqiptare.
Kjo vuajtje e tyre Otomanike filloi që nga viti 1912, dhe vazhdon deri sot në këtë moment kur po festojmë ditën e flamurit-2023.

Muslimanët me prejardhje Shqiptare po i vuajnẽ vuajtjet e tyre më të medha :

FESTAT TONA SHQIPTARE

A është e tmerrshme kjo vuajtje e Muslimanve me prejardhje Shqiptare?

Për mua si SHQIPTAR është e tmerrshme, por për Muslimanët me prejardhje Shqiptare kjo nuk është e tmerrshme por është urrejtje normale sepse Islami ndalon kombe pra ndalon edhe kombin Shqiptar.

Kẽta ish Shqiptarẽ, tani janë Musliman, dhe i kanë festat e tyre Islamike.

Muslimanēt me prejardhje Shqiptare i urrejnë festat Shqiptare sepse i kanë të ndaluara të gjitha festat jo-islamike, duke e përfshi edhe festën më të madhe të kombit Shqiptar, festën e flamurit.

Kjo urrejtje ka tẽ bējẽ me shqiponjën dy-krenare, me tẽ cilin simbol-flamur në vitin 1443 filloi çlirimi dhe krijimi i kombit Arbëror-Shqiptar.

Ne Shqiptart nuk kemi se qka tẽ bëjmẽ, përveq se të festojmë gjithmonë në qdo vend dhe qdo rrethanë festën tonë më të madhe kombëtare SHQIPTARE.

Urime secilit Shqiptar në planetë ditën e flamurit Shqiptar.

Flamur Shqiptari
Prishtinë, Shqipëri

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.