Në këtë botë s’ka ndjenja

0
99
Leonardo Nika

Po të kishte ndjenja në këtë botë
S’do na shkatonin dhimbje dhe lotë
Po ta besonin perendinë
S’do na e mohonin lumturinë

Ah botë e egêr e mallkuar
Njëri tjetrin rrim duke sulmuar
Me intriga dhe prpaskena
Me njerëz të poshtë e super legena

Bëjnë mashtrime e dallavere
E ndërrojnë fytyrën si petulla në fertere
Hiqet pranë teje si më i miri
Por ka një zemër prej vampiri

Ka ardhur koha e pabesisë
Sa nuk i besojmë dot as perendisë
Bëjnë gjasme sikur na duan
Me thika pas shpine seç na shpuan

Kështu ka ardhur koha sot
Mikun nga armiku s’po e dallojmë dot
Nga pamja e sjellja duken të mirë
Por zemrën nga brënda e kanë nxirë

S’ka më ndjenja dhe dashuri
As besë as fe as burrëri
Dy gisht poshtë ka rënë burrëria
Dhe në bark të nënës dridhet fëmia

Ç’bëni kështu o të fantaksur
Shumë urretje paskeni pasur
Nga njëra anë na përqafoni
Nga ana tjetër na sulmoni

S’kena e kësaj bote ka për të ndryshuar
Ju keni fatura për të pguar
Për çdo krim e poshtërsi
Do të gjykoheni nga ajo perendi

Është e afërt dita e gjykimit
Nuk keni shance ti shpëtoni ndëshkimit
Dikush më pak e dikush më shumë
S’e shumë njerëz keni lënë pa gjumë

(Autori i poezisë) (Leonardo Nika)
(Datê 22 Prill 2024)

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.