‘Pharma Bro’ Martin Shkreli i përjashtuar përjetë nga industria e barnave, urdhërohet të kthejë 64 milionë dollarë fitime

0
381
Martin Shkreli

PHIL SHIVER, 14 janar 2022TheBlaze.comPërktheu Arben Çokaj

Një gjykatës federal në Manhatan të premten dha një dënim të ashpër ndaj famëkeqit “Pharma Bro” (vëllait të farmës) Martin Shkreli, ish-menaxherit të fondeve mbrojtëse, i cili në mënyrë famëkeqe rriti çmimin e një ilaçi shpëtimtar me më shumë se 5,000% brenda natës, raportoi CNBC.

Si një ndëshkim për sjelljen e tij monopoliste, gjyqtarja Denise Cot e ndaloi Shkrelin nga industria e ilaçeve përgjithmonë dhe e urdhëroi atë të kthente më shumë se 64 milionë dollarë nga fitimet që fitoi pasi rriti koston e ilaçit antiparazitar Daraprim nga 13.50 dollarë për pilulë në një. 750 dollarë për pilulë mahnitëse në 2015.

Në atë kohë, Daraprim ishte i vetmi trajtim federal i aprovuar për toksoplazmozën, një infeksion parazitar që mund të shkaktojë probleme serioze apo edhe kërcënuese për jetën për gratë shtatzëna, foshnjat e tyre dhe njerëzit me sistem imunitar të komprometuar – të tilla si disa pacientë me kancer ose HIV/AIDS. Versionet gjenerike të ilaçit nuk arritën në treg deri në vitin 2020.

Shkreli, i cili shpejt u bë njeriu më i urryer në Amerikë pasi firma e tij bleu ekskluzivisht të drejtat për ilaçin vetëm për të rritur koston e tij, u shpall fajtor për shkelje të ligjeve federale dhe shtetërore të sjelljes kundër konkurrencës në një gjykatë federale në Distriktin Jugor të Nju Jork.

“Amerikanët mund të jenë të qetë sepse Martin Shkreli nuk është më një vëlla farmaceutik”, tha Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James në një deklaratë pas vendimit.

Sipas Fox News, James dhe Komisioni Federal i Tregtisë paditën Shkrelin, ish-kompaninë e tij Vyera Pharmaceuticals dhe një ish-partner biznesi të quajtur Kevin Mulleady për “monopolizimin e paligjshëm” të ilaçeve. Padia e ngritur dy vite më parë, më pas iu bashkua edhe disa shtete të tjera.

Ish-kompania e Shkrelit, Vyera, ishte urdhëruar më parë të paguante një shlyerje prej 40 milionë dollarësh si rezultat i padisë. Dhe Mulleady u ndalua për shtatë vjet nga industria e ilaçeve.

Shkreli aktualisht po vuan një dënim federal prej shtatë vjetësh për krime të mashtrimit të letrave me vlerë që nuk kanë lidhje me veprimet e tij që përfshijnë Daraprim.

Në vendimin e saj prej 135 faqesh, Cote arriti në përfundimin se “sjellja e paligjshme e jashtëzakonshme, e qëllimshme, e përsëritur, afatgjatë dhe përfundimisht e rrezikshme e Shkrelit kërkon vendosjen e një urdhri të këtij qëllimi”, duke iu referuar ndalimit të përjetshëm.

Cote shtoi se Shkreli në vitin 2015 “inicoi një skemë për të bllokuar hyrjen e konkurrencës së barnave gjenerike, në mënyrë që ai të korrte fitimet nga shitjet e Daraprim për sa më gjatë që të ishte e mundur”.

“Përmes kontrollit të tij të rreptë të shpërndarjes së Daraprim, Shkreli pengoi kompanitë e barnave gjenerike të merrnin akses në sasinë e Daraprim që u nevojitej për të kryer testimin e kërkuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave”, shtoi ajo. “Përmes marrëveshjeve të furnizimit ekskluziv, Shkreli bllokoi gjithashtu aksesin tek dy prodhuesit më të rëndësishëm të përbërësit aktiv farmaceutik”.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.