Ëndrra m’u këput në mes

0
878
Jonada Avdia

Leonardo Nika

(Ëndrra m’u këput në mes)

“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
Linda për të jetuar
Në këtë botë të trazuar
Një skaf i zi më erdhi si rrufeja
Vdiqa shpejt dhimbjet s’pata kohë ti ndjeja
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
Ndihmë s’pata kohë të kërkoj
Skafi i zi shpejt trupin ma derrmoj
Nuk pata kohë tju shikoj
Nuk pata kohë as të rënkoj
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
Oh botë mizore e mallkuar
Nuk më latë për të jetuar
Dheu i zi do më tres
Ëndrrrën ma këputen në mes
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
Nënë e Babë për mua mos vajtoni
Do jem në mbretërinë e zotit më besoni
Në fytyrat e juaja nuk dua të shoh trishtim
Lodrat e mia ua kam lënë si kujtim
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
I thoni shoqeve të mia
Që asnjëra të mos të vajtoj
S’e dhe nga parajsa
Do ti përqafoj
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
I thoni njerërzizë të mos qajnë për mua
S’e dhe nga qielli lartë unë do ti dua
Nuk dua të shoh tek ju aspak më trishtim
Tashmë jam lartë në qiell bashkë me zotin tim
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
Këtë poezi ja dedikoj vogëlushes 7 vjeçare Jonada Avdia, që humbi jetën tragjikisht në Himarë… I përcjellë ngushllimet e mia më të sinqerta familjes së Jonadës, Bledar Avdia… Ngushllime shpirti ju prehtë në paqe… Autori i poezisë (Leonardo Nika) 5 gusht 2022

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.