Çdo natë në ëndërr të shikoj

0
266
Leonardo Nika

Leonardo Nika

(Poezi)

Kaq shumë të dashuroj
Ç’do natë në ëndërr të shikoj
Malli për ty më ka marrë
Për këtë kam zotin deshmitarë

Ndjehem i lodhur i këputur në bel
Ç’farë ka dielli që nuk del
Ç’farë ka hëna që nuk ndriçon
Ndoshta për mua po vajton

S’e di nga dhimbja a nga trishtimi
Por lotët më rrjedhin si ujë burimi
Oh.. dashuria ime e parë
Akoma të ruaj si një thesar

Ti për mua je një bekim
Je futur shumë në shpitin tim
Dua të them ty një sekret
Kur u dashurova me ty u bëra poet

Shpirti im unë shumë të dua
Jo pse je margaritar
Por sepse përveç teje
Për asnjë femër unë nuk kam qar

Kthehu shpirt të të përqafoj
Një shportë me trëndafila të ta dhuroj
Me ty gjithë botën ta pushtoj
Dhe trupin me yje të ta zbukuroj

(Datë 7 shkurt 2023)
Autori i poezisë (Leonardo Nika)

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.