Putini po noton në paratë tona – 900 milion Euro në ditë…

0
418
Vladimir Putin - diktator

Diktatori rus Vladimir Putin – Foto: Dmitry Azarov/AP

KA BËRË MILIARDA, QË NË FILLIM TË LUFTËS

Nga: JULIUS BOEHM, 17.07.2022Bild.dePërktheu Arben Çokaj

143 ditë luftë kundër Ukrainës – por Rusia vazhdon të gjenerojë të ardhura nga eksportet e energjisë.

Sanksionet e ashpra synonin të dobësonin ekonominë ruse, duke e bërë diktatorin e Kremlinit të kthehej dhe t’i jepte fund luftës.

Problemi: Burimi më i rëndësishëm i parave i Rusisë mbeti pothuajse i paprekur – eksporti i lëndëve të para fosile. Dhe Gjermania është një nga blerësit kryesorë.

Që nga sulmi rus në Ukrainë, Gjermania ka transferuar 16.72 miliardë euro në Rusi për gaz, naftë dhe qymyr. Këtë e tregojnë të dhënat e publikuara nga Qendra për Kërkime për Energjinë dhe Ajrin e Pastër (CREA). Vetëm Kina (25.44 miliardë euro) bleu lëndë të para nga Putin, më e shumta në para gjatë kësaj periudhe.

Vetëm Kina paguante më shumë se Gjermania, që nga fillimi i luftës
Burimi: info.bild.de

Pothuajse 70 miliardë euro kanë rrjedhur deri tani për luftënxitësin nga e gjithë BE-ja. Përfundimi është se vetëm vendet e BE-së paguajnë më shumë se 200 milionë euro për import të energjisë çdo ditë.

Në fund të fundit, pagesat e BE-së kanë rënë me rreth 70 për qind, që nga marsi – sepse shumë vende po përpiqen të bëhen të pavarura nga importet ruse. Por edhe sepse ka më pak ngrohje për shkak të temperaturave më të larta.

Është ndryshe në Gjermani: Këtu njerëzit janë aq të varur nga importet ruse të energjisë, saqë rezervuarët e magazinimit të gazit u zbrazën javën e kaluar pavarësisht motit të verës – arsyeja është puna e mirëmbajtjes në tubacionin Nord Stream 1. Prej gjashtë ditësh nuk ka rrjedhur gaz nga Rusia në Gjermani.

Kjo tregon se edhe 143 ditë pas shpërthimit të luftës, Gjermania është aq e varur nga gazi rus sa që importet e tjera nuk mund të mbulojnë kërkesën as në mes të verës.

Megjithatë, fakti që BE-ja ka ulur pagesat e saj nuk do të thotë se fluksi i parave në Rusi po kërcënon të thahet: shumë para të freskëta vazhdojnë të rrjedhin drejt Kremlinit nga rajone të tjera të botës, me të cilat lufta në Ukraina po financohet.

Në 100 ditët e para të luftës, mesatarisht më shumë se 900 milionë euro në ditë derdheshin në Rusi nga e gjithë bota.

Rusia inkason mbi 900 milion Euro në ditë, nga shitja e naftës, gazit e qymyrit…
Burimi:
info.bild.de

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.