NDRYSHIMET

0
812
Iliria

NDRYSHIMET

Aristidh Kolia, në veten e parë!

Çamëri, o gjakja e Pirros
me arvanitët je një vëlla
në shtëpi kudo dëgjohet
fjalë gjallë e gjuhës sonë

Një Atdhe e kam zemrën
u thashë në Artë e Atikë
gjakun tim e kam flamur
Kuq e Zi, si në Shqipëri

Principatat shqiptare

Nuk i vihet pranga fjalës
nuk i vihet shtupi gjuhës
Çamëri o trimja Arbërit
gjak i shenjtë i luftëtarve!

Zgjohu çamë e arbanitë
jemi shqiptar, jemi vëlla
tek ky diell e tek ky det
Shqipëria është e lashtë!…

Çamëri, gjakja e Zeusit
jemi komb me përëndi
bimur jemi tek kjo tokë
kur ky dhé s´ishte Greqi!…

Atdhe Gecipoezi nga libri “Kanuni poetik” I dhe II

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.