MARSHI I ORIGJINËS

0
805
Atdhe Geci

MARSHI I ORIGJINËS

Pellazgia jeton te shqiptarët e sotëm
Shqipëri janë trojet e pellazgo ilirisë
në shqip shkruanin iliro-albanët, dhe
në gjuhën shqipe shkruante Homeri.

Nuk ka një gjuhë tjetër perëndie, si
shqipja jonë, si gjaku i saj gjuhësor
si dielli ynë dhe hëna shkëlqimtare
si katër elementet krijuese të natyrës.

Shqipëri, muzë me gjinjë të krijimit
në të gjitha trajtat t´i je fryma e re.
dritë ty t ́u bëftë gjaku i shqipevet
dritë t’u bëftë gjaku shkrimor i saj!

Jam në Kodër të Diellit në Prishtinë
ndryshimi kufirit s ́është i pamundur
të kaluarën e keqe ne do ta shembim
qëllimi ynë kurrë s ́ka qenë më afër!

Shqipëri e të gjithë shqiptarëve,lëviz
merrja tokat tona grekut edhe serbit
dhe marsho në udhën e popullit tënd
hap rrugë, nise Marshin e Origjinës!…

Atdhe GeciDortmund, 28.03.2022

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.