HAPÈSIRA DHE DLIRÈSIA NE SHPIRTIN POETIK TE SHKRIMTARIT E POETIT SALI LEKA

0
389
Sali Leka

HAKI KOLTRAKA -TROJVIOLLI
POET, STUDIUES, PUBLICIST

Fizionomia e krijimtarise letrare e shkrimtarit dhe poetit SALI LEKA ruan origjinalitetin dhe freskine magjepsese, qè si nje fllad pranveror depërton ne shpirtin e çdo lexuesi duke e rrëmbyer ne krahët e fanatazise dhe për tè jetuar te pakten për nje çast jetën ashtu si nje enderr te bukur.

Poema me titull “DASHURI VASHÈ DASHURI ! SHUME DASHURI!” Eshtë nje tematike e motivuar drejt njerezores dhe hyinores se perkryer, ku nepërmjet nje ndjenje te çilter e tè paster, pa mllefe e djallzi, poeti tè fton pêr ta shijuar dashurine atè gè eshtè mè e êmbla e tè ëmblave për jetèn njerézore.

Poeti vashén qê e admiron deri ne kapilaret e gjakut te tij e fton qè tè mos jete e ndrojtur pèr dashuri. Vasha duhet te dashuroje sepse dashuria nuk eshte si njé pronë ge s’duhet shkelur, por eshte hapesire, eshte fllad, eshte enderr fluturuese dhe këte enderr nuk duhet ta pezmatoje kerkush ne bote.

Vashes poeti i bên thirrje qè ta shijoje dashurine e saj,sepse njeriu nje jete ka dhe kete jete duhet ta mbushé e shijoje veçse me dashuri te pastèr te paizoluar he te pacmuar. Vasha e dashuruara e poetit eshte plot cilèsira e mrekullira trupore sage ka marrosur dhe nje poet e shkrimtar, nje shinik plot mend e ndjenja dashurore. Mirepo poeti Sali Leka shte nje poet krejt i veçantè sepse e lejon vashén qè tè lodroje me dashurine e saj ashtu natyrshem sic ja don zemra. Larg xhelozive, larg fanatizmit, larg ligesive, larg dhunes dhe brutalizmit, larg imponimit e kerkon dashurine poeti yne Sali Leka.Oh ç’poet human, i rralle eshte ky poeti SALI LEKA!

Ky poet nuk xhelozon,as per ata ge ne fakt nuk i haneps si tipa e prototipa tè neveritur,si intelektuale te paformuar. As atyre zuzarëve te pashpirt ge vashat i detyrojne t’u imponohen ndjenjave te tyre vetëm e vetem se i kane ne dore pasi i kanë vartese dhe kur te duan mund tu bejne gjemen. Kjo e mend poetin, ia heq trurin fare, ndaj dhe ai shperthen plot duf ndaj ketyre zullumqareve që vetem te dashurojne nuk dine. Te paskrupullit, katilat e pabesë, kriminela e tevecela i quan poeti keta tipa te pështirosur, te cilèt imponojne dashurine e vejne si njè robine ne zinxhire, duke e neveritur dashurine,qe eshte me e bukura e të bukurave të shpirtrave njerëzor.

Poeti ndeshet thike me thike ne sheshbetejen e tij poetike me dhunuesit e dashurise si nje triumfator bën thirtje ge te mos guxojne askush te cenojne hyjnoren e hyjnoreve, dashurine.

Poeti SALI LEKA i ben thirrje vashes syshkëndije qe ti ke lindur per dashuri e lumturi., ndaj dil e mos u mbulo. Dil e mos mungo!Ti o vashe e mahnitshme, e pèrjetshme.

Me poemen: “DASHURI VASHÈ DASHURI ! SHUMÈ DASHURI!” e cila eshté brilante, e larmishme, plot ndjenja e figurshmèri-poeti Sali Leka paraqitet ne nje plan tè ri e tè veçantò me fialën e tij te pathène deri me sot,se si e trajton dhe e mendon ai dashurine. Prandaj kjo poemè për mendimin tim eshte nje kryeveprat letrare te poetit Pellazgjik Tamadheas Sali Leka, poeti qe i jep liri pa kufi dashurise Poeti qe e vë ne themelet e saj tè sigurta aty né taban, siç e quan populli celine gè ajo most è krijoje çarje e rrëzime, por tè mbijetoje e rrézelloje ne shpirtrat e njerëzve ashtu siç e ka krijuar perêndia pèr ti lumturuar e ngazellyer shpirtrat njerëzor. Jeta nuk do te kishte kuptim pa dashurine dhe as dashuria nuk do tè fitonte liri e hapësirè pafjalèn e dliret tè poetit SALI LEKA.

Poema “DASHURI VASHE DASHURI ! SHUME DASHURI!” eshte e rreshtuar me vargje poetike ne librin me titull: “DELIJA O DELIJA, JE VETÈ MREKULLIA DHE PERÊNDIA”, i autorit voluminoz SALI LEKA. Per dijenine e lexuesve ky liber dhe kjo poeme nuk eshte botuar nga censura e shtypit e tetersise dhe gazetarise perpara vitit 1991 dhe autori, shkrimtari e poeti SALI LEKA eshte dissident i persekutuar egërsisht e padrejtesisht.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.