Gruaja që bënte 50,000 dollarë në javë, duke shitur pordhë, u shtrua në spital nga gazrat e tepërt

0
2693
Stephanie Matto - spital

Rebeka Shepherd, 4 janar 2022Ladbible.com – Përktheu Arben Çokaj

Duke qenë se Stephanie Matto e tërhoqi vëmendjen tonë me pordhat e saj, që i shiste në kavanoza, ne e përkthyem lajmin e çuditshëm dhe e publikuam në portalin tonë. Por viti i ri nuk ishte aq i favorshëm për të, dhe ja tani lajmi i keq, që tregon se “fabrika e pordhave” e pësoi keq, u shtrua në spital, ngaqë ushqimet që merrte për të prodhuar pordha me rigon, ia prishën ekuilibrin në organizëm. Ajo po kënaqej nga fitimi marramendës, që pati prej pordhave, dhe tani i duhet ta mendojë këtë, të ulë tempon, se organizmi nuk duron…

https://fjala.info/2016-2021/ylli-i-e-fejuar-per-90-dite-une-fitoj-50-mije-dollare-ne-jave-duke-shitur-pordhat-ne-nje-kavanoz/

Një ish-yll i shfaqjeve reale, e cila fitonte 200,000 dollarë (148,000 £) në muaj nga pjerdhja në kavanoza, ka njoftuar tërheqjen e saj, pasi u dërgua me urgjencë në spital, për shtrydhjen e një numri të madh pordhash të papërballueshme.

Stephanie Matto, 31, nga Connecticut, kohët e fundit e gjeti veten në A&E me simptoma të një ‘sulmi në zemër’, pasi përjetoi dhimbje të forta në gjoks.

Mjekët e shqetësuar kryen analizat e gjakut dhe një elektrokardiogram (EKG/EKG), por më vonë i thanë yllit të TV “E fejuar për 90 ditë”, se simptomat në fakt ishin shkaktuar nga gazi i tepërt për shkak të dietave të saj të shpeshta me fasule, vezë dhe përzierje proteinash me banane.

Duke folur për momentin kur u sëmur, Steph tha: “Mendova se po pësoja një goditje në tru dhe se këto ishin momentet e mia të fundit. Po e teproja“.

Ajo filloi të shesë pordhat e saj në kavanoza në nëntor të vitit të kaluar, pasi mori kërkesa në uebfaqen e Unfiltrd me përmbajtje për të rritur.

Stephanie Matto e lumtur, me pordhën e saj në kavanoz – Credit: Jam Press

Produkti unik për 1000 dollarë për kavanoz, megjithëse Steph ofroi një zbritje prej 50 për qind gjatë periudhës festive.

Për të vazhduar me kërkesën – e cila e bëri atë të shtrydhte deri në 50 kavanoza pordha në javë – e vetëshpallura ‘sipërmarrësja e madhe’ zgjodhi një dietë të pasur me fibra, duke jetuar nga fasulet dhe vezët.

Më vonë ajo shtoi përzierje proteinash, pasi zbuloi se e bënte erën më të keqe të pordhave.

Stephanie Matto në spital, fitonte më shumë se mjekët, me pordhat e saj me rigon
Credit: Jam Press

Duke ripërjetuar fillimin e vizitës në spital, Steph tha: “Më kujtohet se brenda një dite kisha rreth tre përzierje proteinash dhe një tas të madh me supë fasule të zezë.”

“Mund të dalloja se diçka nuk ishte në rregull atë mbrëmje kur isha shtrirë në shtrat dhe ndjeja një presion në stomak duke lëvizur lart.”

“Ishte mjaft e vështirë të merrja frymë dhe sa herë që përpiqesha të merrja frymë, ndjeja një gjilpërë rreth zemrës sime. Dhe kjo, natyrisht, bëri që ankthi im të përshkallëzohej.”

“Unë në fakt i telefonova mikun tim dhe e pyeta, nëse mund të më vinin për të më çuar në spital, sepse mendova se po përjetoja një atak në zemër.”

“Përfundova duke shkuar në spital atë mbrëmje. Nuk u thashë mjekëve të mi për pordhën në kavanoz, por u tregova për dietën time.”

“U bë e qartë se ajo që po përjetoja nuk ishte një goditje në tru apo sulm në zemër, por dhimbje shumë të forta gazrash.”

“Më këshilluan të ndryshoja dietën time dhe të merrja një ilaçe për shtypjen e gazit, i cili efektivisht i dha fund biznesit tim.”

Stephanie Matto e shtrirë në spital nga tepria e gazrave në trup – Credit: Jam Press

Gjatë sipërmarrjes së saj dymujore, ylli i realitetit Steph punoi çdo ditë për të përmbushur kërkesën dhe thotë se çelësi i gazit me erë të keqe është përzierje proteinash me banane.

Steph tha: “Vendosa ta bëja sipas dëshirës, pasi njerëzit e kërkuan disa herë. Si do ta kishte fat, pasi i nxora kavanozët në shitje ata filluan të shiten si ëmbëlsira.”

“Sinqerisht nuk mund ta besoja kërkesën. Mendoj se shumë njerëz e kanë këtë fetish në fshehtësi.”

“E nisa këtë sipërmarrje duke ngrënë kryesisht ushqime proteinike, përzierje, dhe gjithashtu vezë të ziera. Që atëherë kam vendosur të degëzoj pak dhe të provoj disa receta të reja, për ta mbajtur atë emocionuese.”

“Fillova të dua sallatat me fasule të zeza, qepët, proshutën dhe omëletat me speca dhe kam bërë një zbutje vërtet të shkëlqyer me proteina me shumë banane.”

“Mendoj se disa ushqime prodhojnë pordha me erë më të mirë, kështu që zakonisht prirem të shkoj me zbutje, në krahasim me gjëra të tilla si lakra dhe vezët”.

Stephanie Matto – Credit: Jam Press

Pavarësisht suksesit financiar, pritja për sipërmarrjen e saj unike të biznesit ka qenë e ndryshme.

Steph tha: “Kam shumë njerëz që më lavdërojnë, më quajnë një vajzë shefe, duke më thënë se unë i frymëzoj ata që të mos kenë turp për atë që janë dhe çfarë bëjnë.”

“Por nga ana tjetër kam marrë një ton negativiteti. Madje kam marrë kërcënime me vdekje, njerëz që më thonë se duhet t’i jap fund jetës sime, e kështu me radhë.”

“Unë bëj të pamundurën që të mos reagoj ndaj këtyre njerëzve dhe t’u jap atyre atë që duan, që është vëmendja.”

“Në këtë ditë dhe epokë, ne duhet të ndalojmë së dërrmuari njerëzit për zgjedhjet e tyre.”

“Sidomos nëse zgjedhjet e tyre fjalë për fjalë nuk po dëmtojnë askënd.”

Stephanie Matto e lumtur, me pordhën e saj në kavanoz – Credit: Jam Press

Kredit për imazhet e zgjedhura: Jam Press

 

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.