DY PUNONJËSE SHËNDETËSORE BËJNË MBI 1.5 MILION $ ME KARTËN E RREME VAX

0
475
Dy punonjëse që jepnin karta false vaksine

KREDIT: SUFFOLK COUNTY POLICE DEPARTMENT: FACEBOOK

COVID-19
JoePags.comJoe Pags Staff, 31 janar 2022Përktheu Arben Çokaj

Dy punonjëse të kujdesit shëndetësor jashtë Long Island janë arrestuar për falsifikim të kartave të vaksinimit COVID-19. Me sa duket, skema e njohur dhe e suksesshme fitoi një shumë të madhe 1.5 milionë dollarë për dy zonjat. Biznesi i mashtrimit dyshohet se ishte në veprim vetëm nga nëntori i vitit 2021 deri në këtë muaj kur ata u kapën.

New York Post raporton se Julie DeVuono, një mjeke infermiere 49-vjeçare dhe Marissa Urraro, një infermiere praktike e licencuar 44-vjeçare, akuzohen se kanë ngarkuar “220 dollarë për karta false për të rritur dhe 85 dollarë për fëmijë, Policia e Qarkut Suffolk Departamenti tha të premten.

Por kartat e rreme erdhën me një nxitje shtesë: “Dyshja do të shtonte më pas informacionin fals në Sistemin e Informacionit të Imunizimit të Shtetit të Nju Jorkut (“NYSIIS”) për të renditur në mënyrë të rreme individët si të vaksinuar“.

Gratë u orkestruan nga Wild Child Pediatric Healthcare në Amityville, Nju Jork, i cili është në pronësi dhe operuar nga DeVuono, tha për NBC 4 Zyra e Prokurorit të Qarkut Suffolk.

Të dyja u akuzuan për falsifikim, ndërsa DeVuono u akuzua gjithashtu me një akuzë për mashtrim. Hetuesit gjetën 900,000 dollarë para të gatshme në shtëpinë e DeVuono-s, si dhe të dhëna financiare që tregojnë se ajo dyshohet se ka fituar me mbi 1.5 milionë dollarë fitime.

Në gjykimin e tyre të premten, prokurorët gjithashtu pretenduan se dyshja ka falsifikuar karta vaksinash për oficerët e fshehtë të NYPD-së, raportoi NBC 4. Ish-agjenti i Shërbimit Sekret dhe presidenti i Sequoia Security Group, Nino Perrotta, thotë se mashtrimi u bë i mundur për shkak të mungesës së një procesi vërtetimi të dyfishtë ose verifikimi.

“Këtu, infermieret ishin në gjendje të futnin informacion fals në një program kompjuterik të NYS Sistemit Elektronik Klinik Laboratorik (ECLS)”, tha Perrotta. Megjithatë, “Nëse procesi ECLS do të kërkonte si një infermiere ashtu edhe një mjek, për shembull, për të verifikuar procesin, ai mund të kufizojë këto lloje mashtrimesh.

Komisioneri i Policisë së Qarkut Suffolk, Rodney K. Harrison tha: “Si infermierë, këta dy individë duhet të kuptojnë rëndësinë e kartave të ligjshme të vaksinimit, ndërsa ne të gjithë punojmë së bashku për të mbrojtur shëndetin publik.

Në fund, lakmia për një para të shpejtë duhet të kundërshtohet me një humbje më të madhe; ndoshta humbja e praktikës apo licencës në këtë rast është parandalimi ideal”, shtoi Perrotta.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.