Debati për shaminë/ Blerim Latifi “shpërthen” ndaj Kim Mehmetit – e quan faqezi

0
669
Blerim Latifi

Blerim Latifi

NGA: A.ZH MË: 16 GUSHT 2022, NË BOTASOT.INFO

Profesori universitar i Filozofisë Blerim Latifi, i ka reaguar ashpër publicistit shqiptar në Maqedoni Kim Mehmeti.

Latifi ka akuzuar Mehmetin se po i keqpërdor fjalët e shenjta të gjuhës shqipe për ta justifikuar “agresionin vahabist mbi fytyrat e grave shqiptare”.

Ai madje e ka quajtur Mehmetin “faqezi”, përcjell Bota Sot.

Reagimi i Latifit në Facebook:

Etika shqiptare është etika e fytyrës.

Dhe kjo ma së miri shihet në shprehje të tilla si: Qofsh faqebardhë!, A ki fytyrë ti?, Ta marroftë Zoti fytyrën!, Me ruejt fytyrën!

Shembujt janë të panumërt.

Akuza ma e madhe morale ndër shqiptarë gjithmonë ka qenë dhe është kur i thonë dikujt: O i pafytyrë!

Ka qindra shembuj të tjerë.

Në etikën shqiptare fytyra është sinonim i vetë ndërgjegjës. Dhe kjo ma së miri shihet në shprehjen: Qofsh ftyrëçelë!

Tregojani këto atij faqeziut anadollak në Shkup, Kim Mehmetit, që po i keqpërdor fjalët e shenjta të gjuhës shqipe, për ta justifiku agresionin vahabist mbi fytyrat e grave shqiptare.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.