Bashkësia ndërkombëtare, nuk po shprehë gatishmëri për të ndëshkuar Serbinë

0
185
Escobar - Borrel - Lajçak

Skender MULLIQI

Kur në pushtetin e Serbisë janë zëdhënësit e politikave gjenocidale dhe kriminale të luftës të Sllobodan Millosheviqit dhe Vojislav Sheshelit, sigurisht së nuk është në të mirën e vet Serbisë, e më së keqi është për shtetet e rajonit. Ata është mirë të përfundojnë në Gjykatën e Hagës si Millosheviqi.Garnitura e qetnikizmit është e mbushur më primitivizma, urrejtje e dhunë, ndaj shqiptarëve. Është ky një grup i madh primitivësh, shovinistesh fuqia e tës cilëve qëndron në gënjeshtrat të cilat tashmë i kan mësuar mirë. Në kokën e shumicës serbe është vetëm ajo që thotë Vuçiq. Është tashmë e qartë së Serbia nuk ka dalë kurrë nga mungesa e edukimit dhe prapambetja shekullore.

Për disa ky shtet pushtetin e mban më derra të mëdhenj zor së do të gjenden rrugët për marrëveshjet më Kosovën siq po pretendon bashkësia ndërkombëtare përmës emisarëve special në bisedime. I pari ndër ta, Aleksandar Vuçiq, si paramilitar i kriminelit të luftës Voisllav Sheshel . Vuqiqi është nacionalist primitiv. Ai po mohon shkatërrimin e politikës së luftës së Millosheviçit, dhe po shpall kriminelët e luftës si heronj serbë. Prandaj, bota e tij janë njerëz nga ana tjetër e ligjit Radoiçiqi, Veselinoviqi, Vulin, Daçiq e të ngjashëm. Janë këta terroristë të cilët ja mësyn Banjskës për ta pushtuar më luftë veriun e Kosovës.

Dhe, kur jemi këtu është mirë më e ditë apo veq kan njohuri Borrel, Lajqak dhe veqmas Eskobar, i cili më qdo kusht po kërkon “Zajednicën” dhe eksterritore për Kishen Ortodokse Serbe në Kosovë. Është folur madje ka fakte së në manastirin e Banjskës u zbuluan armë dhe pajisje ushtarake për një njësi , dhe sundimtari serb, haptazi mashtron kur thotë se nuk e kishte idenë për atë operacion terrorist në veri të Kosovës.Ka dyshime së si depo të armatimit ka gjithandej ku gjenden kishat. Të legjitimohen tokat e shqiptarëve si toka të 40 kishave dhe manastirëve sa janë në Kosovë, kjo është e paprecedentë, që i shkakton dëme të pariparueshme shtetit të vogël të Kosovës. E keqja nga Serbia e Vuqiqit po vazhdon sikur të mos kishte ndodhur asgjë në veri të Kosovës krejt pas luftën. BE dhe Amerika në vend që ti shfaqin tolerancë zero një regjimi kriminal serb, po ja shtërgojnë lakun në fyt Kosovës pa fajin më të vogël.

Ndërkombëtar+et plotë gojën e kan kompromis të dhembshme të dy anshme, e në fakt kompromise po bënë vetem Kosova.Vuqiqit dhe Serbisë nuk po ju mungon asnjë fije floku siq thoshte dikur për serbet, Millosheviqi.Nuk kan luftuar shqiptarët dhe as bota demokratike, për ti bërë favore një shteti më hipotëkë të gjenocidit, siq edhe po i krijojnë.Sundimi dhjetëvjeçar i pakufizuar dhe i pakontrollueshëm i Aleksandër Vuçiqit u thur nga dhuna, e terrori, dhe ai vazhdon të bëjë të keqen, sikur asgjë të mos kishte ndodhur.Bashkësia ndërkombëtare, nuk po shprehë gatishmëri për të ndryshuar sistemin që prodhojë, Millosheviqin, Sheshelin, Vuçiqin, Nikoliqin, Daçiqin, Vulinin, të cilët po e rrezikojnë së bashku më Putinin paqën ne Evropë dhe në Ballkan.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.