ATY LART NË TARABOSH KOPLIK DHE VERMOSH

0
324
Sali Leka

POEZI NGA LIBRI “JEHONA JETIKE GUXIMTARVE”

SALI LEKA

MARSI U MBUSH ME 31 DIT U PLOTSUA,
PRILLI MBAR E MIR KA FILLUAR I NDRICUAR.
U NGROH MOTI U ZGJAT DITA, U ZBARDH QIELLI.
SA SHPEJT LULZOI TERFILI, MIMOZA E TRENDAFILI.
CICERON PELLUMBI THELLEZA E BILBILI.
UN I SHIKOJ I DEGJOJ ATY KE AHU E CURRILI.
NIS E SHKRUAJ POEZI E TREGIME TË MREKULLUESHME.
SODIS, KENDOJ E VALLEZOJ I MAHNITUR I GEZUAR.
UN EDHE KUR SHKRUAJ VALLEZOJ I PAPERTUAR.
SHKRUAJ E KENDOJ NATEN I PALODHUR I AFTESUAR.
SHKROJAT I CITOJ ME DRITËN E YJEVE TË QIELLIT.
I ZBUKUROJ ME DRITEN E HENËS SI LULET E BLINIT.
ME SYT PRECIZ, SPECIAL TË VITALIZUAR.
SYT E MI SHIKOJN LARG PERTEJ DETIT.
SYT E MI JAN BURIM I LEZETIT.
SYT E MI FOTOGRAFOJNE KUJTIMET E PAHARRUESHME.
FORMOJN E FILMOJN BLERIMIN E SHKELQIMIN.
SYTE E MI LARGOJN MUZGUN, ERRESIMIN.
PRILLI MUAJI I SHUMË KUJTIMEVE TË PAHARRUESHME.
O SA SHUME KUJTIME JANE PER TU SHKRUAR.
PER SHOKET E SHOQET E MIA TË ADMIRUESHME.
ISHIN E JANE TEORATIKE SOLIDE TE SAHISHME.
EDHE DO TE JENE GUXIMTARE JETIKE EPOSIKE.
UN JU UROJ ME FJALI E FRAZA TE VLEFSHME TE DOBISHME.
I PERSHENDES ME TREGIME TE VERTETA FAKTIKE.
I VLERSOJ I LARTESOJ ME POEZI TE MAHNITSHME.
CDO NATE NGA 7 ORE DUKE SHKRUAR.
12 MUAJT E VITIT SHUM KUJTIME KAM.
EDHE NE JANAR,SHKURT,MARS TREGIME SAKLLAM.
AKOMA ME SHUM KUJTIME KAM E DO TE KEM.
NE MAJ, QERSHOR, KORRRIK, 3 MUAJ FRESK E FLLADIK.
ME POEZI U TREGOJ U FLAS U THEM:
SHUM E SHUM KUJTIME KAM.
EDHE GUSHTI, SHTATORI, TETORI, NENTORI, DHJETORI.
AS KAM NDALUAR AS NUK NDALOJ DUKE I RRESHTUAR.
AS VONOJ, POR I PARI I JEHOJ SOT E PERHERE.
SHPEJTOJ MË FORT SE FALKOI E SKIFTERI, NE ATMOSFERE.
SHOKET E MI AS SJAN FIZIKAN AS MATEMATIKAN.
ATA JAN E DO TE JEN SHEMBULL E MODEL NE BALLKAN.
BASHKE ME MUA VITAL VIGAN.
SOJNIK,BESNIK I DALLUAR I BETUAR.
TREGIMET E MIA JANE AQ SHUM E SHUM.
SESA KISHIN SHKRIMTARET E KOHES ZAMANIT.
ME SHUME SESA KANE SHKRIMTARET E BALLKANIT.
TREGIMET E MIA HAPEN SI LIQEN ZGJATEN SI LUMË.
AS NUK MBAROHEN, POR ZBRAZEN NE DRIN E BUNË.
UN NGJITEM LART NË TARABOSH E VERMOSH
ATY FRESKOHEM, KENDOJ E VALLEZOJ SARHOSH.
SHIKOJ RREZET E DIELLIT VEZULLOJN NE ADRIATIK.
E PASTAJ PERENDOJN MATANE NE ATLANTIK.
UN FILLOI ME SHKRUAR ME DRITEN E YJEVE.
DUKE KENDUAR ME BLERIMIN E PYJEVE.
NESER PERSERI LIND DIELLI VERATISIK.
UN UDHETOJ E SHPEJTOJ NE KORAB E SHEBENIK.
PASNESER JEHOJ NE SHKLEZEN E PASHTRIK.
O SA FORT KUJTIMET E TREGIMET ME KAN AFTESUAR.
ME LEZET E VULLNET ME KAN SHKELQYER.
FISNIKET GUXIMTARET E KRESHNIKET I KANE PELQYER.
O SA DESHIROJ EDHE SHKRIMTARET E SHQIPERISE.
KUJTIME E TREGIME TE KENE AQ SA KAM UN.
MIR PO MUA ASNJERI NUK MA KALON.
AS SHKRIMTARET NE DETROIT E VASHINGTON.
AS POETET NE SANFRANCISKO E BOSTON.
UN JAM THESARI VOLUMINOZ I LETERSISE I BAMIRSISE.
ISHA JAM E DO TE JEM LIDERATOR TRIBUN.
EDHE QELIBARI DINJITOZ I DREJTESISE, I DEMOKRACISE.
ATY LART NE TARABOSH, KOPLIK E VERMOSH.
KA SHKRUAR SHKRIMTARI FISNIK MARIN BARLETI.
KA PERJETESUAR HISTORINE ME JEHON DHE LAVDI.
E KANË LEXUAR PAPA, SULLTANI E DOVLETI.
E KANË KOMENTUAR PRINC VEZIRI DHE MBRETI
E KANË VLERESUAR ITALIA, GJERMANIA, AUSTRIA.
E SOT NE TIRANE NUK E LEXON MINISTRI AS DEPUTETI.
AS SE VLERSON AS E KOMENTON PARTIA DHE QEVERIA.
ATY NE ROZAF, BACALLIK E BELIK VAROSH.
KA TRIUMFUA GJERGJ BALSHA STRATEGU KRESHNIK.
BESNIK ME DASHAMIRESI PER KOMB E ATDHE.
ME FAQE TE BARDHE I NDERUAR FISNIK.
UNE JAM I OBLIGUAR ME I KUJTUAR ME KRENARI.
EDHE ME I VLERSUAR ME POEZI EPOSIKE TE LUMNUESHME.
TREGIMET DHE KUJTIMET E PERJETESUESHME.
MUA ME GUXIM ME KAN LARTESUAR E KONSOLIDUAR.
ME KUSHTRIM SUBLIM ME KAN FORCUAR E SHENDETSUAR.
55 VITE KAM SHKRUAR PA NDALUAR.
I PREDISPOZUAR, I KRENUAR I BETUAR.
VITIN2022 E KAM ME DY JUBILEH TE LUMNUAR.
EDHE JUBILEUN E DITELINDJES.
I KAM BARABAR EDHE TE LETERSIS.
JAM ATDHETAR I BEKUAR I SHEN KONSTANDINIT.
EDHE I GJON KASTRIOT KRUJKURBINIT.
NE DY ANET E DRINIT, VJOSES DHE SHKUMBINIT.
I TRASHKOJ DUKE KENDUAR POEZI EPOSIKE.
JAM TROFEU I CMUAR I GJERGJ BALSHA SHKODRANIT.
E JETESOJ ME JEON DUKE VALLEZUAR AJNE EPIKO-DALMATIKE.
UDHETOJ E TREGOJ CEP ME CEP TE BALLKANIT,
NUK BEJ DALLIM RRACE AS KOMBESIE.
NJEREZIT E MIR TE DREJT I PAIS ME AJK.
EDHE I STOLIS ME AROME NEKTARIKE.
ATA QE NUK DUAN ME KENDUA ME MUA.
TE RRIN MAZUN DUKE RENKU E LENGUA.
SI TUTKUN E MERHUM TE SHTREMBERUAR.
UN AKOMA ME FORT DO AFTESOHEM E VITALIZOHEM.
EPISODET E NGJARJET FAKTIKE HISTORIKE.
KOMBETARE ILIRO-ABNORE, EPIROTIKE PELLAZGJIKE.
SHUM E SHUM ME KAN MAHNITUR E SURPRIZUAR.
MAHNITIZMI E SURPRIZIZMI I VERATISUAR.
JANE MBI LEZETIN E KIAFETIN
EDHE MBI HASRETIN E ZIAFETIN.
E PRA UNE I MAHNITUR I SURPRIZUAR.
I MBUSHUR ME AROME I PLOTESUAR.
JAM ME FILOZOFET E TEOLOGET E NDERUAR.
E DO JEM KURDOHER ME PSIKOLOGET E KULTURUAR.

SALI LEKA, CEL- 068 38 55 304

SHENIM EKSKLUZIV SPECIAL SPECIFIK.

JANAR, SHKURT, MARS 2022 TRE MUAJ ME 90 DIT E 90 NET.
CDO DITE KAM PUNUAR FIZIKISHT NGA 7 ORE I AFTESUAR.
GJITHSEJ 630 DUKE KENDUAR E VALLEZUAR.
EPO UNE PUNOJ E SHKRUAJ DUKE KENDUAR.
DY LIBRA ME NGA 250 FAQE I KAM KOMPLETUAR.
EDHE NENTE MUAJ PRILL, MAJ, QERSHOR, KORRIK, GUSHT, SHTATOR, TETOR, NENTOR, DHJETOR 2022.
EDHE GJASHTE LIBRA ME POEZI E TREGIME DO TE SHKRUAJ.
JEMI NE SHEKULLIN 21 SHEKULLI I MODERNIZIMIT E PERPARIMIT.
POR JANE SHTUAR DEMBELAT QE NUK DUAN ME PUNUAR.
EDHE GAZHELAT E ZHULRRELAT E KALBEZUAR E TE ATROFIZUAR.
AS PROZ E AS POEZI NUK DINE ME LEXUAR AS ME SHKRUAR.
AS KUPTOJN ME JETUAR TE AFTESUAR E AS TE DITURUAR.
POR JANE ZHYTUR NE KATRAHUREN E MARREZIS.
EDHE ME U MBYTUR NE MENXYREN E BATERDIS.

TIRANE, PRILL 2022

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.