SHQIPËRIA, SHTATZANË ME HISTORINË

2
462
Atdhe Geci - Kanuni poetik

SHQIPËRIA, SHTATZANË ME HISTORINË

Atdhe Geci - libraS’ka Shqipëri pa mision kombëtar
as Kosovë pa Shqipëri dhe Çamëri
as Shqipëri të lashtë pa të sotmen
as bashkim shqiptar pa tëra pjesët!

Perëndi, kurrë mos u kthefshin më
në ideologji vrastare të së kaluarës,
as duar që e shkretuan Shqipërinë,
as qeveri që n´pranga e lidhën lirinë!…

Atdhe, je toka dhe qielli shqipeve
liria i takon të gjithë shqiptarëve.
Pyes, kur do ta pranojmë origjinën
pellazge, ilire , dardane e epirote!

I përjetshmi dhe i fuqiploti, Atdhe
kur do ta bëjmë ne betimin për ty,
pse kaq heshtje për Republikën e
Çamërisë! Shqipëri, ku të iku zëri!

Shqipëria pellazge shtatzanë është
me historinë, ajo shpejt do të lindë!
Shqiptarët jemi pellazgët e lashtë,
popull i Thotit, Zeusit dhe i Pirros!

Atdhe GeciDortortmund, 2023 / Poezi nga libri “Kanuni poetik” I dhe II

2 KOMENTE

 1. O i madherishmi ATDHE GECI qe tek- posedimi i EMRIT *A T D H E* i thua te gjitha…
  E nisa kete dite une 87 vjecari-( nga malli)-tej oqeanit me Ju lexuar:shkimin; *SHQIPERIA SHTATZANE me HISTORINE* Poezi sjelle, shoqeruar me ate foto te Kopertines se LIBRIT Tuaj;*KANUNI POETIK*qe me “Rinove- trinitrine* sjellle deri ketu tej Oqeanit.

  Me te lumte ajo MENDIE komanduar ate*PENE-mese ATDHETARE*.Ju prifte e mira: REALITET pertjetuar Ju dhe mbare shqiptaret-sa shkruani ! Poezi ne PESE-STROFA-thene gjithcka; qe e duam REALITET;sa shkruani!
  Dite NJEMIJE me *MBARE ATDHEUT-M R O D H E S I NE*-Aspirate!

  Me Ju; 87 vjecar Guri Naimit D. me Arnold Salillarin-Kryetar i Org Veterane e Pasardhes * Pranver te gezuar ju dhe MBSAREA SHQIPTAREVE te kudo NDODHUR qe:jetojne me BETIMIN: *I biem BOTES ANE e MBANE po, Jo dhe JO-Nuk harrojme VATANE!*

 2. Miq të mi, Guri Naimi D. dhe Arnold Salillari! U uroj dashurinë që ruani për Atdheun, dhe fjalët e mira për poezinë! Bijtë e mërgimit me zemër e shpirt janë në Atdhe! Zemra nuk pyet moshë për të kontribuar për Shqipëri. Ju përqafoj me zemër! U bëfshi 100 vjeç!

  Atdhe GeciDortmund, Germani, 24.04.2023

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.