Rusia thotë se pushtimi i Ukrainës mund të “mbarojë nesër” dhe përjashton bisedimet për aneksime të mëtejshme

0
305
Dimitri Peskov

Arkivi – El portavoz del Kremlin, Dimitri Peskov. – Ralf Hirschberger/dpa-Zentralbil
© Ofrohet nga News 360

Shkruan Daniel Stewart, 8 dhjetor 2022MSN.comPërktheu Arben Çokaj

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të enjten se pushtimi rus i Ukrainës mund të “mbarojë nesër” nëse do të kishte një “vullnet politik” nga ana e Kievit dhe përjashtoi bisedimet për aneksime të mëtejshme të territoreve për momentin.

Peskov vuri në dukje se nëse presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, “e kishte atë dëshirë”, mund të flitej për një fund të luftës, sipas informacioneve të mbledhura nga agjencia e lajmeve Interfax.

Kremlini thotë se i takon Zelenskyit të vendosë kur të përfundojë lufta në Ukrainë

Zelensky e di se kur mund të përfundojë e gjithë kjo: mund të përfundojë nesër, nëse kjo është ajo që ai dëshiron”, vuri në dukje ai.

Ai përjashtoi gjithashtu aneksimin e territoreve të reja në zonën e prekur nga “operacioni ushtarak” rus, siç i referohet Moska pushtimit, dhe tregoi se “nuk ka dyshime për këtë”. “Të paktën nuk ka asnjë komunikatë për këtë çështje. Megjithatë, ka ende shumë punë për të bërë për të çliruar këto territore”, ka pohuar ai.

Ne e dimë se në një numër të madh rajonesh të reja të Rusisë ka territore të pushtuara që duhet të çlirohen,” pohoi ai përpara se të këmbëngulë se një nga objektivat e ndërhyrjes ushtarake ruse është “të mbrojë popullsinë që jeton në juglindje të Ukrainës, në Donbas.”

Ndaj ai theksoi se “për të mbrojtur këta njerëz duhet të formohen territoret, ndaj është dashur të aneksohen me referendum”. “Kjo është ajo për të cilën presidenti (Vladimir Putin) ka folur,” tha ai.

K O M E N T E

Ju lutem, shkruaJ komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaJ emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.